דף הבית >> עולם היין - אוסטריה! >> כתבות שונות >> סקירת ספרי בישול וקריאה >> ספר: אורנה ואלה
 


אורנה ואלה - לא רק לביבות בטטה

מאת אסתי צלקובניק

ספר הבישול של "אורנה ואלה" הגיע לידי בעיצומה של תקופת רגיעה מבישול על פי ספרים.
די שנקליד בגוגל צירופים של מצרך או שניים וכבר אנחנו מצויים בגן עדן של מתכונים. לא תמיד טובים, לא תמיד מעניינים, אבל לעולם לא נימצא חסרים, ואפשר לבור את המוץ מן התבן די בקלות.
ואז התקשרה אלי אחותי, אלופת האירוחים ובשלנית הספרים המדהימה ביותר שאני מכירה והודיעה לי שכל התיאוריות החדשות שלי על מתכונים מזדמנים יפות ונכונות ,היא בהחלט מסכימה איתן, אבל... שאנסה את הספר של "אורנה ואלה", ושנדבר אחרי זה. נכנעתי, פתחתי, לקחתי הביתה ונשביתי בקיסמו.

המתכונים של בית הקפה המיתולוגי הותאמו למטבח הביתי, והם נמצאו מדוייקים, מקצועיים ואמינים. אם השקעת את הדרוש בחומרים ובדייקנות הביצוע – קיבלת מנה זהה לזו המצולמת בספר וטעימה בדיוק כמו זו המוגשת במסעדה עצמה. נקודה.
לא, זה אינו ספר למתחילים או ל"מחפפים", אבל יחד עם זאת המתכונים אינם מורכבים במיוחד , לא מסובכים לביצוע לבשלן המתקדם, וכל דקה שמושקעת במעקב הדוק אחרי הוראות ההכנה מניבה תמורה נפלאה. חומרי הגלם הפשוטים לכאורה מתחברים לכדי מנות מאד לא בנאליות, כאשר ה"טוויסט" מופיע בכל עמוד. אם זה יין מיוחד, תבלין שונה או אופן הגשה בלתי קונבנציונלי. בכל מנה מופיע אותו "משהו אחר" שמשדרג את כל העניין.

קשה לבחור מתכונים ספציפיים כאשר רוב הספר מעניין ומיוחד, אבל הנה כמה מהבולטים שבהם:
מרק השעועית השחורה עם לביבות האורז - כהה ומבריק, מדהים ביופיו ובטעמו המיוחד, הנובע משילוב אורגנו, כמון, פלפל חריף, שום ושאלוטס עם שעועית שחורה אורגנית מבושלת.

סלט כרוב אדום ופפאיה ברוטב חמוץ חריף – עז צבעים,מבושם בטעמי מזרח רחוק (צ'ילי ,שמן סויה,רוטב דגים ולמון גראס).

מאפה הזיתים האלמותי – בצק פריך בכתום כהה (מיץ תפוזים בבצק שכורך בתוכו זיתים שחורים, בצל, נענע וגבינות. ניחוחי וטעים עד אימה.

עוגת השוקולד בסאקה , שזמן הכנתה מזערי ועומד ביחס הפוך לתוצאה המדהימה שלה, וטארט הפטל הטרי שקוצר מחמאות בכל פעם שאני מכינה אותו. אדום בוהק ורענן על קלתית פריכה.

"אורנה ואלה – ספר המתכונים" בהוצאת אחוזת בית.

חובה בבית הבשלן המתקדם, וגם המתחיל המתכוון להעלות את הרף.

117 מתכונים, סיכום 16 שנות מטבח של שתי נשים מופלאות.

 

לייבסיטי - בניית אתרים