דף הבית >> עולם היין - אוסטריה! >> חדשות ויינות >> יקבים וביקורים בארץ ובעולם >> Chateau Barom Longueville
 

 

 

 

יוני 2007
פרופיל שאטו - אלדד לוי
רשמי טעימה - אהוד ולטר

בכניסה לפויאק, בלב אזור המדוק, מקדמת את פני הנוסע שתי טירות מרשימות, שממוקמות משני צידי הדרך. אלו הן שתי אחוזות ה-Baron: זו של Longueville מימין, Comtesse משמאל.
השכנות ההדוקה והשמות הדומים מרמזים על עבר משותף. אין אמת גדולה מזו. שתי האחוזות היו בבעלות אחת, שעקבותיה מגיעים עד לאמצע המאה ה-17, עת Jacques de Pichon החל לרכוש אדמות בסביבה ולייצר יין. הכפר האזורי, אגב, היה באותה תקופה Saint Lambert, ובמחצית המאה ה-18 נודע יין האחוזה כטוב ביותר בכפר, שני רק לזה של.... Latour. כיום, שתי האחוזות שייכות לקומונת פוייאק, כידוע. ועדיין, מי שעוקב גם כיום, אחרי משאלים שונים שנערכים פה ושם ברשת, יודע כי צמד ה-Barons נחשב למועמדים הפופולריים ביותר ע"פ הקהל לקבלת דרגת Premier grand cru classe, אם וכאשר.
על כל פנים, בשנת 1850, מעט לפני השנה בה הוכרז הדרוג הידוע של בורדו, חולקה האחוזה לשני חלקים לא שווים. 2/5 מהקרקע ניתנו ל-Raoul, ברון פישון, ושאר האחוזה חולקה בין שלוש האחיות Sophie, Marie-Laure-Virginie, Gabrielle. העסק המשיך להתנהל כיחידה אחת, עד למותו של ראול, בשנת 1860.
מאותה שנה, אם מישהו מחפש מציאות במכירות פומביות, החלו האחוזות לייצר שני יינות נפרדים, פישון בארון ופישון לאלאנד. התחנה ההיסטורית הבאה היתה בשנת 1933, עת האחוזה נרכשה ע"י משפחת בוטייה (Bouteillier). בשנים בהן נהל את האחוזה ז'אן בוטייה, היא עברה שיפוץ והתחדשות, ובמאבק הסמוי עם האחות לאלאנד, דומה כי ידה היתה על העליונה. אבל מותו בשנת 1961 סימן את תחילת עידן הקרח של האחוזה, עידן ממנו היא התקשתה להחלץ אפילו בשנות ה-80 שסימנו תחילתו של עידן טכנולוגי חדש, שפסח על אחוזת פישון בארון.

קריאת ההשכמה נשמעה בשנת 1987, עת תאגיד הביטוח  AXA רכש את השליטה על השאטו, במחיר שנראה אז כמופרז וחסר פרופורציה, וזאת טרם ההשקעה שנדרשה במבנה ובציוד. כיום, כמובן, ברור כי ההשקעה היתה מבריקה. על הניהול הופקד Jean-Michel Cazes, בעליו של שאטו לינץ' באז' הידוע. J-M היה האיש הנכון במקום הנכון, והוא השיב עטרה ליושנה. כבר בבציר של 1990, הבינו מבקרי היין כי משהו טוב קורה בבארון פישון: היין משנה זו נחשב גם כיום כטוב מזה של לאלאנד ושל מוטון רוטשילד, משהו שרק שלוש נים קודם נתפס כבלתי אפשרי.
רשימת השיפורים הטכנולוגיים שהוכנסו במימון הנדיב והבלתי מתפשר של הבעלים החדשים, מרשימה ביותר. אני מאמין כי היא מסבירה את השיפור העצום שחל באופן כללי ביינות בורדו, הרבה יותר מאשר המושג "התחממות גלובאלית":
מבנה היקב שופץ, והפך לסטרילי ונקי הרבה יותר.
הושגה שליטה טובה על טמפרטורת התסיסה, שהיתה גבוהה ובעצם בלתי נשלטת.
מערכת השאיבה הברוטלית הוחלפה באחת עדינה פי כמה.
הסינון טרם הביקבוק הפך מעודן הרבה יותר.
קו הביקבוק המאולתר בוטל, ונבנה קו מודרני להפליא.
מדיניות השימוש בעץ עודכנה - הרבה יותר עץ חדש.

ובוודאי היו עוד שינויים בכורמות ובשמרים ובהשד יודע מה עוד. עם פרישתו של J-M בשנת 2000 המשיכו אנשי האחוזה את הקו אותו הוא הוליך. כיום, תחת הנהלתו של Christian Seely המצויינות נמשכת. וזו, כפי שנראה, באה לידי ביטוי מלא בטעימה המרתקת.Pichon-Longueville Baron - כרטיס ביקור
צרפת - בורדו - מדוק - פוייאק.

בעלים: Axa Millesimes, חברת בת של תאגיד הביטוח Axa.
מנהל: Christian Seely
כרמים: 73 הקטר.
נטיעות:  70% קברנה סוב', 25% מרלו, 5% קב' פרנק. כיום, הסגנון מעט משתנה.
כרם מצטיין: כיום זהו Sainte Anne, מרלו, וסביבו נבנה הבלנד. בשנים האחרונות, היין ראשון מורכב לרוב מחלקים שווים של מרלו וקברנה סוב', פלוס מעט קב' פרנק.
ועוד: יין מהטובים באזור, נועד למחפשי איכות, פחות למחפשי תוויות.
שאטו פישון בארון ברשת:
http://www.pichonlongueville.com
הטעימה התקיימה בתאריך 29/5/2007  בדרך היין, סניף ת"א, מבקבוקים אשר נשמרו במרתפי היצרן, הועברו ליבואן (אחים שקד) לפני מס' חודשים, ואוחסנו בתנאים אופטימאליים עד עתה.
כל היינות נפתחו שעה ומעלה לפני תחילת הטעימה, וכך התאפשר לכול היינות להתפתח לקראת הגשתם לטעימה.
סדר הטעימה (מופיע במס' בסוגריים, לצד שנת הבציר) נקבע במקום ע"י קובי שקד לפי פרמטרים של בגרות ואכות, דמיון בין בצירים ומוכנות לשתייה. כאן, הם מוגשים לפי סדר עולה של שנת בציר.

Chateau Longueville Baron 1982 הוגש (8) 
יין עם כבוד, הן לגיל (כבר בן חצי יובל!) והן לבציר הנודע. היה כבוד, והיין, שמיני בטעימה, הראה כי כוחו במותניו, גם אם הבגרות הציפה טעמים שניונים ושלישונים לרוב. אדום נאה, עם מעט גווני חום, האף עשיר, מוצף בפרי אדום בשל, קאסיס, ליקוריץ, גרפיט ואדמתיות. גוף כמעט מלא, עשיר וחלק, משיי ומאוזן, פרי שזיפי עם גווני אדמתיות, כמהין, טחב ועור, קופסת סיגר. הסיומת די קצרה, יין מעניין. 92-93.

Chateau Longueville Baron 1989 הוגש  (7)
גם לא ינוקא, אדום-גרנט, עם מעט משקעים (נו, מה לעשות). על האף פרי שחור דומיננטי, אדמתי, פטריות, ליקר ושוקולד. מרקם חלק ומשיי, חומציות טובה, פחות פרי אבל הרבה אופי, דוגמא מצויינת ליין בוגר, אלגנטי, שמתחיל טוב, ממשיך נהדר וסיומת מהנה. שני רק לאחיו, הצעיר בשנה. 94.

Chateau Longueville Baron 1990  הוגש (10) 
הוגש אחרון, ולא בכדי. צעיר, ללא סימני גיל, צבעו אדום-בורדו צלול והאף מדהים בעושרו, ארומות מרוכזות של פרי אדום ושחור, קאסיס, דובדבן מסוכר, זיתים ועופרת עפרון – פרחוני ומבושם. על החיך מתגלה יין עשיר ומאוד מאוזן, טעמי פרי אדום טרי, זפת ותבלינים, אדמתיות מינרלית וכמהין, תבלינים אסייתיים וסיומת סופר ארוכה. יין נהדר, אבן בוחן ליינות מפוייאק, מהשורה הראשונה . 95-96.

Chateau Longueville Baron  1995 הוגש (5)
אדום כהה ומרשים, עם אף בוגר, פרי אדום בשל, קאסיס וגרפיט. פה בינוני, קווים מאוד אלגנטיים, חומציות נעימה וטאנינים מעט יבשים, כשהסיומת בינונית וקצת חמימה, עם מרירות נעימה. לא מדהים, אבל יין מהנה. 91.

Chateau Longueville Baron 1996 הוגש (6)
לאחר אכזבה לכאורה עם פתיחת הבקבוק (קובי נלחץ, ופתח בקבוק שני, למזלנו. התעלקנו על שני הבקבוקים, כמובן) נתגלה יין מצויין, עם צבע אדום-גרנט צלול ואף מורכב, כשבחזית פרי אדום בשל, וברקע פרי שחור, מינרליות, כמהין ואפילו פלפליות מעקצצת. עשיר ומורכב על הפה, מאוזן מאוד, חומציות נהדרת, טאנינים מעודנים, חלקים ועדיין מורגשים (בסיס להמשך יישון) עם אחיזה מצויינת בפה וסיומת מאוד ארוכה. שעתיים בכוס לא השאירו על היין שום רושם. 93.

Chateau Longueville Baron 1998 הוגש (1)
פחות הרשים מהאחרים, לפחות אותי, ועדיין יין טוב, אפילו טוב מאוד, צבעו אדום צעיר וצלול, ארומות ביישניות-מה של פרי אדום טרי, מעט ירק, ליקוריץ, עופרת עפרון. בינוני על הפה ומאוזן, טאנינים מודגשים, מעט יבשים, דומדמניות ושזיף, וסיומת מעט "חמה". 90.

Chateau Longueville Baron 1999 הוגש (2)
אדום-בריק נאה לעין, אף בולט ומהנה עם פרי יער אדום בשל, קאסיס, אדמתי. פה מלא, מאוזן עם המון פרי (דומדמניות ושזיף) טוב ועשיר, טאנינים נעימים, מתובלן, עץ ארז. סיומת ארוכה. 91.

Chateau Longueville Baron 2000 הוגש (9)
עוד בציר מצויין שהביא ליין מצויין גם הוא. אדום-רובי כהה וצעיר, אף עשיר, מעט חנפני, עם המון פרי אדום, סיגליות ופלפל לבן, כשניכר טוויסט בורדולזי של חבית אופיינית וגרפיט. הפה מלא ועשיר, מאוזן ביותר, כשחומציות טובה תומכת בפרי – אוכמניות ופטל בשלים, ובטאנינים המוצקים. טעמי עץ ארז, עלה טבק ומרירות נעימה, עם טעם מסיים ארוך ומהנה, סוגרים חבילה נאה ביותר. 93.

Chateau Longueville Baron 2001 הוגש (3)
אדום גרנט בצבעו, אף מעניין, פרי אדום בשל, ארומת בורדו אופיינית, אגוז מוסקט, פרחוניות קלה. גוף די מלא, אחיזה טובה, איזון טוב וטאנינים מודגשים – היין די לעיס. טעמי פרי יער אדום בשל, תבלון ווניל, סיומת די ארוכה, גם אם יבשושית קלות. 91.

Chateau Longueville Baron 2002 הוגש (4)
בטקסט-בוק של בורדו, 2002 היא שנת בציר איומה, מאכזבת, חבל"ז; בא היין הזה ועזר להפריך מוסכמות, הפגין פרופיל אופייני ליינות היקב ומאוד מהנה – הפתעה לטובה. אדום-גרנט, אף עשיר עם רובדי פרי אדום ושחור, מנטה ואקליפטוס, קאסיס ופלפל לבן. חלק, עשיר ומורכב על החיך, פרי אדום בשל, מבנה מצויין ומאוזן וסיומת בינונית-ארוכה. 92.

 

לייבסיטי - בניית אתרים