דף הבית >> עולם היין - אוסטריה! >> כתבות שונות >> מבט קצר לתחרות היין שלצד Vinexpo.
 

 


"מתי תתחיל לחייך" קורן.

יוני 2007

אני חייב להודות, שאני לא מתמצא בסצינת התחרויות העולמית. אינני מכיר כל תחרות באוקראינה, ולא שפטתי באף תחרות יוקרתית שנערכה בקוסטה ריקה, מעצמת יין בהתהוות. (מצד שני, לא שפטתי גם באף תחרות אחרת...).

מה שכן, אני יודע לקרוא, ואני מבין גם משהו במספרים.
הקריאה הראשונה - קריאת חובה - מוקדשת למילותיו של מישהו שכן מכיר את הסצינה. הנה מאמר קצר עם כמה שאלות מעניינות שכתב איש קול ישראל, יאיר קורן, אדם ששתה כבר בקבוק או שניים של יין לא ישראלי בחייו. כבונוס, מצורפת רשימת הזוכים בתחרות היוקרתית(?) הזו.
הלאה.

עוד ציטוט מפרי עטו של יאיר קורן - מבחינת נבואה שרואה את הנולד:

"21 יינות מישראל זכו בפרסים בתחרות הבינלאומית היוקרתית ליין וכהילים IWSC בבריטניה. אף לא יין ישראלי אחד זכה במדליית זהב בתחרות ושוב נשאלת השאלה: למה היקבים הישראליים שולחים כל כך הרבה יינות לתחרויות ומדוע בזמן האחרון הזכיות המשמעותיות הן רק בתחרויות "הנדיבות" כמו תחרויות היין בבורדו שבצרפת. האם הגענו לאיזושהי נקודת קיפאון והאחרים עוברים אותנו ביצירתיות ובהקפדה על איכות? אחת הזכיות המופלאות בתחרות הייתה בקטגוריה של יינות מבעבעים עם תסיסה שנייה בבקבוק (למעט שמפניה). בגביע "ירדן" (חסות של יקבי רמה"ג), שמתמודדים עליו היינות שקיבלו את הציונים הגבוהים ביותר בקטגוריה הזאת, זכה יקב מ . . . אנגליה - Ridgeview Wine Estate. גם ב-1998 זכה יקב אנגלי אבל זה עדיין מפליא. "העולם הישן" זז צפונה ועמיתים מספרים לי על פעילות נמרצת לנטוע כרמים וליצר יין בין השאר בפולין."
(20.07.05, אתר שום פלפל ושמן זית).

 

תחרות קצת יותר רצינית - אולי הכי רצינית בעולם - היא זו שמתקיימת בצמוד לתערוכת Vinitaly שבוורונה. שם, למרבה הצער, מוענקות רק 4 מדליות בכל אחת מ-22 הקטגוריות המוגדרות. (שאר המסה מוענקת באמצעות ציון לשבח בלבד, וגם גם הרשימה ארוכה). ובכן, כמה יינות ישראליים זכו שם במדלייה? ובמדליית זהב כפולה? בין המנחשים נכונה  יוגרל בקבוק של בלנק דה בלנק ירדן מבציר 1999.

 

אז מה נשאר? קצת לעלעל בתוצאות של התחרות ולדלות כמה פרטים פיקנטיים, כי מצויינות אמיתית מומלץ לחפש במקומות אחרים. שימו לב לנתונים הבאים:

1)
HOCHEN JASPER - מה זה? שם של יינן, יקב או טיפול רפואי? טוב, זה לחימום. חושן ישפה לבית בנימינה. אחלה יין, האמת.

2)
מה מייצרים יותר? ירדן שרדונה "רגיל" או ירדן "אודם"? התשובה ברורה: אודם הוא יין מכרם יחיד, ולכן ברור שהכמות ממנו מצומצמת.
לא ולא. אשפי השיווק מהגולן הבינו כי נהיה מוכנים לשלם ולהעריך יותר יין SV, אבל הם לא מספרים שהוא מיוצר בכמות שגבוהה בכ-50% מהירדן הרגיל. ואגב, שניהם זכו במדליות זהב, ושניהם הצטיינו בטעימה שערכנו במגזין. אגב אותה טעימה, לאל פתרונים מדוע יקבי בנימינה שלחו את היין המבאס של 2004 ולא את היין המצויין של 2005.

3)
שימו לב למספרים הבאים, וסליחה שאני שוב נדרש ליקבי הגולן. 160,000 בקבוקי קברנה ועוד 160,000 בקבוקי מרלו בסדרת ירדן מיוצרים (מדי שנה?) ביקבי הגולן. נכון שיש עוד יינות ישראליים שזוכים במדליות, אבל הכמות המיצרפית של כל היינות האדומים הזוכים, אינה מגיעה לכמות של הירדן קברנה או הירדן מרלו. זה מרשים אותי יותר מכל המדליות.

4)
בוודאי תשמחו לדעת כי ישראל האסיאתיית (שם אנו מקוטלגים בתחרות, מה לעשות) זכתה ב-28 מדליות, לעומת 26 של האיטלקים. מה עם הקומוניקט שמבשר על
"הישג כביר ליינות ישראל, שזכו בשתי מדליות יותר מארץ היין המסורתית, איטליה".
אין כזה? עוד אין כזה? לא יהיה כזה? או שאולי זה לא רלוונטי ולא נושא שום בשורה אמיתית ביחס למקומנו בעולם הגדול?

5)
הערה קטנה, מבלי לנתח את משמעותה. נראה לי כי רובם המכריע של היינות הזוכים היו מתברגים בצמרת של כל טעימה השוואתית מקומית. מעבר לזה אין לי שום טענה בעלת משמעות.

 

לייבסיטי - בניית אתרים