דף הבית >> עולם היין - אוסטריה! >> ארכיון >> Chateau Fines Roches 2003
 
 
Fines Roches, פרופורציה מעניינת על יינות ישראל.


ינואר 2007

"יש לי רעיון", אומר לי פרדי, איש היי-טק שמעופף לא מעט בעולם. "אתם תבואו לארוחת ערב בשישי, אני חוזר כמעט ארבע שעות שלמות קודם, ואני אפילו אקנה בקבוק יין טוב בדיוטי".
ארוחת חינם טעימה בחברה נעימה? מי יכול לסרב? טוב, לא ממש חינם, ה"תשלום" היה בייעוץ בבחירת היין. פרדי, איש קפדן ושומר חוק, התקשר מהדיוטי כבר בשמונה לפנות בוקר. לאנשי הדיוטי יש מבצע נפלא - 3 פלוס אחד חינם. הבעייה שאסור להכניס לארץ 4 בקבוקים מבלי להדרש לתשלום מכס, ובמחיר הרגיל, ללא המבצע, המחירים הם מחירי שחיטה כשרים למהדרין.

"ננסה משהו אחר", אני אומר לו. "עזוב את הדיוטי, וסליחה עם כולם. בוא ננסה משהו אחר. קפוץ לחנות Nicolas הסמוכה למלון, ותרים טלפון משם". כמובן ששם ניסו לדחוף את היינות המבאסים יותר (שאטונף 2002 למשל, סכנת חיים), וכמובן שרוב היינות היו בלתי מוכרים. "אתה יודע מה", הברקתי. "בוא נלך על שנת בציר. קח שאטונף 2003 או 4, ובורדו 2003. מה יכול להיות רע. ואל תלך על הדברים היקרים!"

הביא. הביא יין לא מוכר, שלא הספקתי ללמוד עליו דבר. חלצנו את הפקק - וואו, אחלה יין. כלומר לא גדול, אבל בהחלט מספק, אלגנטי, המון פרי אדום מתובל, נפח מצויין בפה, בקיצור - יין כייפי. התלווה נהדר למרק פטריות מצויין, ולנתח רוסטביף מדמם כהלכה שנרכש ב"מרינדו". הבעייה עם בקבוקים כאלו שהם נגמרים מהר. "יש לי כאן שני יינות קברנה ישראליים שהבאתי מהפעם הקודמת", שש פרדי למלא את החסר, "ואפילו אמרו לי שהם קבלו ציונים גבוהים". פתחנו אחד. פתחנו שניים. אי אפשר לשתות. לא, הם לא היו מקולקלים, אבל אחרי ההרמוניה והאלגנטיות הצרפתית, הם הרגישו בלתי מהוקצעים להחריד, והתפרים הגסים נראו גם לעין בלתי מנוסה.
"יילך טוב לבישול", אמרנו. טעימת יינות קברנה ושירז אוסטרליים שתתפרסם בגליון פברואר של על השולחן הביאה אותי להשוואה (רעיונית) בלתי נמנעת עם יינות "כחול לבן". ההשוואה מעניינת, שאינה מקפחת בהכרח את יינות ישראל, אבל....לא לכל אורך הקו. קברנה מחוספס ב-80 ש"ח מול שאטונף אלגנטי במעט פחות? שימו לב מה אומר פרקר על היין ששתינו:

2003turned out well with a surprisingly elegant wine with striking notes of pepper, garrigue cherry jam, herbs, and earth in the medium-bodied, elegant, tasty 2003 Chateauneuf du Pape. It is medium-bodied, has plenty of glycerin, and is seductive in a straightforward style. Drink it over the next 5-6 years,  87 points

צמד היינות הישראליים שפתחנו זכה במקומות אחרים לציון 90 ו-87. לך תבין.
דף הנתונים הרשמי של היין - שימו לב לייחוס.


 

 

 

לייבסיטי - בניית אתרים