ינואר 2010

יקבי הגולן ירדן גוורצטרמינר 2010, 60 ש"ח
בנימינה רזרב גורצטמינר 2010, 65 ש"ח
.
בעבר המאוד לא רחוק, כל השוואה בין יין של יקבי הגולן לבין מקבילו מיקב בנימינה היתה מסתיימת עוד בשלב ההצצה על הבקבוק.
כיום, לפחות על פי פרסומים זרים, כפי שנוהגים לומר בעתונות המקומית תכופות לבקרים, יש שינוי באוויר, לפחות בזה של בנימינה. שנת 2009 שסומנה כשנת מפנה עוד לא ממש הרשימה אותי. הגיע הזמן לטעום את 2010, שנה שניה למהפכה, ועוד מול הבנצ'מארק הגוורצי המקומי, זה של ירדן.

אז יש הבדל בין היינות, אבל בניגוד לשנים עברו הוא יותר סגנוני. הרבה יינות של Big B היו נפסלים עוד בשלב הריחרוח. והנה, הפעם האף של שני היינות נקי, אופייני לזן, עם ריחות ורדים-ליצ'י כיפיים.
כבר בשלב הזה עולה "חשד" כי היין של ירדן מרוכז יותר, ואכן, העקביות נמשכת על הפה - הירדן באמת מרוכז, עשיר ומתקתק יותר, בעוד היין של בנימינה יותר ממוקד, חומצי-מריר ומעט יותר "רזה", לא כפגם אלא כבחירה סגנונית שנועדה לעשות אותו ידידותי יותר לאוכל, כנראה.
ואכן, מהו יין בלי אוכל?
בילבול מוח, לרוב.
בערב חורפי נפתחו שני הבקבוקים עם שוקרוט מקומי, מחווה לאלזס, ועינגו 10 איש שלא הבינו מה נפל עלי, יין לבן עם תבשיל כזה עשיר. אז האלזסים יודעים מה הם עושים, ושני היינות התאימו לאוכל וביישו בקבוק נוסף של יין אדום, מחווה לשמרן שבחבורה שמצהיר "אני שותה רק אדום". סבבה לך. צמד הגוורצים עשו עבודה מצויינת, והבחירה ביניהם צריכה להיות על בסיס סגנוני, אם כי נראה לי שרובנו יתפתה למתיקות המחמיאה והפופוליסטית משהו של הירדן. בכל מקרה, מדובר בצמד איכותי ומהנה.

ציון: 3/5 כוסות
תמורה: הירדן יותר זול, אבל כנראה רק "על הנייר". 4/5

 

לייבסיטי - בניית אתרים