דף הבית >> עולם היין - אוסטריה! >> חדשות ויינות >> יקבים וביקורים בארץ ובעולם >> Karthäuserhof Estate - פרופיל וטעימה
 

מאי 2007
אלדד לוי, אהוד ולטר.

"אני אתרום את היין", אמר בועז קוסטר. "המשתתפים יתרמו את הכסף. כל השאר עליך".
'כל השאר' הסתדר אחרי טלפון אחד לטל שקד. "אתה תדאג ליין", הוא אמר. "כל השאר עליי". לי לא נשאר הרבה מה לעשות. התכתבות קצרה עם מר טירל, בעל היקב, סייעה בהכנת מצגת קצרה בנושא הריזלינג הגרמני בכלל, וזה מהרובר בפרט.
הכנסות הטעימה יועדו למטרה כמעט קדושה, למפעל ההזנה של מאיר שואף, כפי שמתארת אותו יעל פ, משתתפת קבועה פלוס מינוס בפורום שלנו. רשימת התודות לא קצרה, וטוב שכך, ונמתין איתה לסוף.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

השם Karthäuserhof מוכר עוד מהמאה ה-14, עת הנסיך בלדווין מלוקסמבורג תרם את הכרם למסדר של ברונו משרטרז. הנזיקרים הם אלו שטיפחו את הכרם שסמוך לכפר Eitelsbach, שניצב קרוב למפגש נהר ה-Ruwer עם ה-Mosel. המשפחה הנוכחית רכשה את הכרם בשנת 1811, והבעלים הנוכחי, Christoph Tyrell, הוא הדור השישי במשפחה לעיבוד הכרם. הוא השתלט על ניהול היקב הקטן בשנות השמונים, ואיחד מיידית את שלושת הכרמים הקטנים מהם מורכב כיום הכרם ליחידה אחת - קארטוייזרהוף, כשם האחוזה. טירל מעבד כ-190 דונם של כרם שנטועה על אדמת צפחה, כשרובם המכריע של הענבים הוא ריזלינג.

בשנת 2005 זכה טירל להכרה חשובה באיכויות הכרם והיין, עת הוא נבחר ליינן השנה מטעם מדריך היין היוקרתי של "גו מיו".


Karthäuserhof - כרטיס ביקור (2007)
גרמניה, מוזל-סאר-רובר, רובר.

בעלים: קריסטוף טירל
יינן: לודוויג בריילינג
כרמים: 19 הקטר
תוצרת: 120,000 בקבוקים לשנה
חלקה מצטיינת: Eitelsbacher Karthäuserhofberg  (מונופול)
מיוחד: חבר ב-VDP, יינן השנה של גו מיו לשנת 2005.
נציג בארץ: אין

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

רשמי הטעימה, כפי שהובאו ע"י אהוד ולטר, עם הערות מינוריות שלי.
שני היינות הראשונים הוגשו לטעימה לא מזוהים, אבל בינינו, היה קל לגלות מי ומה ביינות:

ויתקין, ריזלינג, 2005
צהוב-קש, אף מאובק ומינרלי, ניחוח פרחי אביב, עשבוניות קלה, קליפת לימון, ושמץ של פטרול ברקע. הפה שמנוני מעט (ובהשוואה ליינות הבאים – הרבה), לא מורכב אבל אופייני לזן, מינרליות קלה, אפרסק לבן ופרחוניות נחמדה. חבילה די מאוזנת, גם אם לא יוצאת דופן, ובכול זאת, הייתי חוזר אל היין עוד שנתיים-שלוש.
86.
(א.ל: יש מאה נקודות, למה להצטופף? ציון נדיב. חסר פרי, לטעמי, והיין השני עדיף במעט)

כרמל, סדרה אזורית, יוהנסברג ריזלינג, 2006 
See through wine, ממש שקוף, אף טרופי, מלון צהוב (cantaloupe), מעט ריחות לוואי שנחלשים עם הזמן. מרקם עגול ומשיי, חומציות מתונה ואיזון סביר, אננס טרי ואפרסק צהוב, שום דבר מורכב אבל בסה"כ נעים.
84.


מכאן ואילך, כול היינות הוגשו גלויים, רובם בפורמט בקבוק 750 מ"ל, אחד בפורמט ליטר ושני יינות שהדהימו בפורמט מגנום מרהיב-עין, שונה לגמרי בצורת בקבוק הבורדו המגודל, ומזכיר יותר עיצוב של טיל או קטר-רכבת 300 קמ"ש!

Eitelsbacher Karthäuserhofberg, Riesling, Kabinett, Trocken, 2004
"כולו קאבינט, ועוד משנה ככה-ככה".  מעניינת ההשוואה עם היין הבא, בהבדלי שנה (ורמה, יש להודות). צהבהב קלוש, אף מאוד פרחוני ורחב, מינרלי, פרי לבן ונימת פטרול ברורה שזורה בארומות. פה מחניף, עם מורכבות סבירה, מינרליות בולטת, אפרסק לבן ועשב לימון נלווים לחומציות טובה.
88.

Eitelsbacher Karthäuserhofberg, Riesling, Kabinett, Trocken, 2005
רזה, אבל עם שרירים ואופי. צהבהב קש צלול, פרותי עם נימת לוואי פרחונית, אפרסק לבן וקליפת הדרים, מינרליות בולטת, עשיר ומהנה. הפה מקסים, מאוזן עם חומציות נהדרת, מינרליות אופיינית, מעט פלינטי (אבקת שריפה, אבן אש), פסיפלורה, אפרסק ולימונית. מתובלן ודי ממושך בסיומת, צעיר ומתפתח.
90.

Eitelsbacher Karthäuserhofberg, Riesling, QBA, Trocken, 2005
בתפקיד ה-מי עדן של בועז, יין ליום-יום, אבל איזה יין!
יבש, אכן, עם שמץ מתקתקות מותרת (העונה להגדרות התקינה הגרמנית), הנלווית לארומות ולטעמים. צהבהב קש, מינרלי, פלינטיות בולטת, עשבוניות קלה, חד, מצויין, עם זכר לפטרול. פה נדיב, מעט שמנוני וחומציות נהדרת לאיזון, פרי לבן עשיר עם מרירות אשכולית משולבת במתיקות מושכת, סיומת די ארוכה.
91. עוד שנתיים – 92.
(א.ל: לטעמי מעט גבוה, בכל זאת יין בסיסי ופחות מורכב מהמצטייר. אבל יחסית למים מינרליים - אגדה).

Eitelsbacher Karthäuserhofberg, Riesling, Spätlese, Trocken, 2005
צהבהב קש, ארומות מתפרצות של פרי לבן עשיר, מינרליות מאובקת קלות (תחושת גיריות קלה), מתקתקות ברקע. הפה רך ועגול, משיי, עם ניגודיות מרתקת של חומציות נהדרת על שדרת מינרליות טובה, פרי לבן עם גוונים טרופיים של אגס, פסיפלורה ומלון לבן, ובסיומת מרירות קלה. מתפתח בכוס ומפגין ניחוחות תבלין קלים.
93.

Eitelsbacher Karthäuserhofberg, Riesling, Spätlese, Trocken, 2003, מגנום.
צהבהב זהוב וצלול, בבציר זה של ה-Spätlese המתיקות בולטת יותר, הפרי בחזית ועושר הטעמים והארומות רב ונדיב, אבל המחיר הוא באלגנטיות ובאיזון, מעט, אבל כוס ליד כוס, לא ניתן להתעלם מכך. מחיר שנת הבציר החמה והדי יבשה. מורכבות ועושר היין ילכו נהדר עם עוגת משמש או אפרסק וקינמון.
91
(א.ל: יין לאוכל. מה שהורג את היין הזה הוא אכן היין הבא, שלידו היין הזה מרגיש מסורבל וחסר חיוניות, ולאו היא. לבד? היין כוכב, אם כי פער האיכות נוטה בבירור ליין של 2001).

Eitelsbacher Karthäuserhofberg, Riesling, Auslese, Trocken, 2001 מגנום:
יין מרתק, 6 שנים מהבציר לא עושות עליו שום רושם, עדיין בשלב הרצת המנוע. על ההסנפה הראשונה מוגש הבוטריטיס על רקע פטרול, מין שילוב של קונדיטוריה עם תחנת דלק. גוף עשיר ומורכב, מתפתח כול הזמן בכוס ומפגין מרירות מושכת משולבת בחומציות נהדרת, אלגנטי ומאוזן מאוד, מלון לבן ואפרסק, יערת דבש ותבלינים. מינרליות הזכרתי? טוב, אז עכשיו, ודי הרבה. סיומת ללא סוף.
94

Eitelsbacher Karthäuserhofberg, Riesling, Auslese, Trocken, 2005
אם 2001 מתקבל צעיר אז מה על 2005? 12.5% אלכוהול לא עושים שום רושם, חבילה מושלמת של מתקתקות/מינרליות/חומציות/פרי, בוטריטיס משתלב יפה במארג הכללי, תפוח עץ אפוי, קינמון וציפורן. יין מורכב ועשיר, ארוך ומענג. איזה אושר, כמה כיף. נשיקה במצח של בועז.
94.
(א.ל: היין הטוב בטעימה, נקודה. טוב, אולי חוץ מהאייס ווין)

Heymann-Lowebstein, Schieferterrassen, 2004
תרומת ענת ורפאלה (מג'יאקונדה), יצרן בוטיק גרמני (אם הבוטיק בישראל הוא עד 20 אלף בקבוקים בשנה, בגרמניה 90 אלף בהחלט נכנס למסגרת זו). צהבהב מוזהב, פרחוני אבל בעיקר מינרלי, אגס ירוק ומתקתקות קלה ברקע. הפה פרותי ודי רחב, מינרליות וחומציות מאוזנות היטב, אגסים ותפוח אפוי, תאנה טרייה ותבלינים שזורים במתקתקות מושכת, עם בוטריטיס קל.
89

Heymann-Lowebstein, Erste Lage, Kirchberg, 2004
מאותו היצרן, רמה מקבילה ל-גרן קרו. צבע צהוב עמוק, מזכיר דבש, מינרליות וארומות מגוונות של תפוח, אפרסק ואגס, תבליני גינה ושמץ של פטרוליות. פה נדיב ושופע, מינרליות טובה וחומציות בינונית, מרקם משיי ורך, רחב ושמנוני, פרי טרופי, אגס אדום, פסיפלורה ואננס משומר. סיומת טובה.
90

וחזרה לקארטהויזרהוף.

Eitelsbacher Karthäuserhofberg, Riesling, Eiswein #36, 1993
סדרה/סימן 36, והבנתי שסדרה זו היא מהמשובחות יותר, כ-50 בקבוקים בשנה, לא יותר, אבל איזה יין! צבע זהוב דבש, אף מקסים, מתקתקות של יערת דבש וצוף פרחים, משולבת בפרץ של בוטריטיס, קינמון וציפורן, עשיר ומחניף. גוף מלא (במזיגה היין דולף לכוס כמו סירופ, כשה-160 גר' סוכר לליטר תורמים את שלהם לצמיגות), חומציות פנטסטית מאזנת בצורה מושלמת את עושר הטעמים, כשלמתיקות הדבשית נלווים קליפת הדרים, משמש מיובש/לדר, תבלינים אסייתיים. סיומת בלתי נגמרת. אולי לא כדאי להרוג בשביל היין הזה אבל איזה שוד קטן בא בחשבון.
"כול ציון בין 95 ל-98 הולך".

Dr. Loosen, Wehlener Sonnenuhr, Riesling, Auslese, 1993
היין התווסף לטעימה באדיבות היבואן, טל מחברת "שקד". בהשוואה מתבקשת ל-Karthäuserhof, כאן יש ל-Auslese יותר נפח, גוף ואדמתיות. צבע דבש כתמתם, ארומות בוטריטיס מתפרץ, דבש, תפוח עץ, עוגת שטרודל. הגוף כמעט סמיך, מאוזן מאוד, כול דבר מגיע במידה, החומציות והמינרליות, המתיקות וטעמי הפרי. אם עוגת תפוחים הייתה מגיעה במצב צבירה נוזלי, אז ...זהו. הבנתם. האדמתיות, מעט הטחב והפטריות מוסיפים מורכבות.
92.
(א.ל: טעות שלי מיקמה את היין הזה בסוף הטעימה וההשוואה מול יין הקרח המדהים לא היתה הוגנת. הסוכר של האייסויין לא הותיר סיכוי ליין הזה לבלוט.)

  
-------------------------------------------------------------------------------------
תודות גדולות מגיעות לאנשים שבזכותם הצלחנו לגייס תרומה צנועה למפעל חשוב, ואם גם נהנינו מעט על הדרך - אשרינו.

 

לבועז קוסטר - מגיעה תודה גדולה על היין.
לטל שקד - אלפי תודות על המקום המרשים ועל הסיוע ב"מסביבים".
לגיאקונדה - תודה כפולה על היינות המרתקים שנתנו נקודת השוואה מאלפת.
לכל משתתפי הטעימה - תודה גדולה על התרומה ועל ההבנה להקפצת המחיר ברגע האחרון. מחמם לב.
תודה מיוחדת לחיה וליהודית, שנדיבות ליבן האכילה עוד כמה ילדים מעבר למתוכנן.
ותודה למאיר שואף, שנתן לנו הזדמנות לעשות ולוא רק במעט למען אחרים.
הלוואי שרק ניתן ולא נזדקק לעולם.


לייבסיטי - בניית אתרים