דף הבית >> עולם היין - אוסטריה! >> חדשות ויינות >> יקבים וביקורים בארץ ובעולם >> Liger Belair בדרך לישראל
 

 


 

 

 

דצמבר 2008

בדיוק לפני שנתיים הגענו לבורגון, בהובלת שגריר הדוכס בישראל, תומר גל. למעט לרואה ו-DRC, הבטיח לנו תומר ביקור מאלף ומעלף אצל מיטב היצרנים אותם הוא מייבא ארצה, כשברקע ניצב בציר 2005 המהולל. מי שהיה בביקור אחרינו או לפנינו כבר מכיר את החוויה, לטובת אלה שעדיין לא זכו אציין כי המציאות עלתה על כל דמיון. ההיכרות של תומר עם כל שיח, גפן, שביל ויינן בבורגון היא חסרת תחרות, בוודאי אם תנאי הבסיס הוא שליטה בעברית. גם קבלת הפנים לה זכינו בכל יקב ויקב היתה מכובדת - טעמנו מכל החביות, והתכבדנו כהנה וכהנה ביינות בוגרים יותר או פחות, הכל לפי נדיבות ליבם של הייננים והמארחים השונים. אגב, שי צנוע הבאנו איתנו - פינו נואר מסדרת ירדן של יקבי רמת הגולן. רובם הצטלמו איתו,  ולכולם הבטחתי כי מדובר בפינו הטוב בעולם. שניים אף הודו בכך מאוחר יותר במייל תגובה מנומס....למי שזוקר גבה תמהה - יצרני בורגון אינם טוענים כי הם עושים פינו נואר. הם עושים "רומנה סט ויוואנט", הם עושים "שארם שמברטין" או "מאלקונסור". לא פינו אלא טרואר. הגדיל לעשות הפרא המקסים מיקב ראמונה שרץ לחטט בין בקבוקיו הריקים והביא לנו אחד של....פינו רמת הגולן, מודל 2002 אם איני טועה.

חלק מהיינות בלטו מעל השאר- אני שולף מהזיכרון את Ponsot המדהים - גם היין וגם היקב, את הקסם של Vogue - יין שכמעט המליח מדמעות האושר שלנו, Comte Armand הפציץ עם טעימה דידקטית שהשאירה אותנו חסרי נשימה, Ramonet הפרא המקסים שבה את ליבנו - בהחלט, פני היין כפני היינן. אבל בני אדם, כמו בני אדם, תמיד מחפשים את "מה שאין". ומה שלא היה לנו זה את אחד מצמד הגדולים  - לרואה ו-DRC. אל הואקום (הקטן) הזה נשאב אחד היינות הגדולים של בורגון, ואולי עוד נגלה שהוא הגדול מכולם. 

בבורגון יש היררכיה ברורה בין החלקות, זאת יודע כל דרדק. לה רומנה קונטי ולה טאש בראש הפירמידה. אבל יש עוד חלקה אחת, שיודעי דבר אומרים שהיא לא נופלת מהשתיים הללו - חלקת לה רומנה שעד לפני כמה שנים עובדה ע"י יקב Bouchard, מה שאומר שהייפ גדול לא היה סביבה. אלן מדואוס, Burghound הידוע, היה מתעקש שנה אחרי שנה לתת ליין ציוני-על, ובכל זאת העניין לא התרומם לגבהים הצפויים מכרם שגובל ברומנה קונטי. אבל בתחילת האלף השלישי השתנה משהו בבאזז סביב החלקה.


זה ליג'ה, זה בל אייר, זה ז'אייה או שזה הלפגוט?
 


מבציר 2002 ומשני העוקבים אחרי וכבר רכשנו כמה בקבוקי לה רומנה, שיוצרו על ידי יצרן אלמוני וחדש. מי שטעם חלק מהיינות בטעימת "אן-פרמייר" ספר על חוויה מרתקת. כשתומר הכריז על בוקר פנוי היה לנו ברור שננסה לארגן ביקור ביקב. האח התאום של הנרי ג'אייה (תמונה למעלה), מר הלפגוט היקר, משך בחוטים הנכונים, וכך הגענו לביקור באחוזה ששוכנת בצמידות לרומנה קונטי, לביקר ולטעימה שהפכה במהירות לאחת משלוש המרשימות ביותר להן זכינו בטיול. נכון, היה לנו מזל והיינות היו "פתוחים" ונגישים, חסרי אלמנטים מחוזרים, מאווררים כראוי - ובכל זאת היה שזור בהם חוט של קסם מיוחד.
ליינן שארח אותנו קראו Michel Liger-Belair, ובעקבות אותו מפגש קרו כמה דברים ממש ממש טובים. 


איכות ומחיר של לה טאש, רק כעשירית מהכמות

 

 

 

 

 

 

 

ההיסטוריה של דומיין Liger Belair (ליג'ה בלה, ובקיצור LB) מקפלת בתוכה מקרה פרטי של ההיסטוריה הבורגונית כולה, והיא נושקת לשמות הגדולים ביותר של האזור. אתר האינטרנט של הדומיין מספר את הסיפור כולו. עבר רחוק מרשים, עבר קרוב אפרורי - הווה ועתיד מזהיר.

לואי LB החל את השושלת עת הוא רכש את שאטו וון רומנה בשנת 1815, גנרל בצבא נפוליאון שפרש לחיי כפר שקטים. הוא נהל את הדומיין אבל ההתרחבות הגדולה התחוללה עם נישואי בנו המאומץ, לואי שארל, לבת משפחת Marey, בעלי כרמים ונגוסיאנטים גדולים באזור. עם מותו כללו אחזקות המשפחה למעלה מששים הקטר של כרמים, מהמיטב שיש לכורגון להציע. קחו אוויר וקראו:
מונופולים על La Romanée, La Tâche, La Grande Rue, נתח נכבד של Malconsorts, ואחזקות ב-Chaumes, Reignots,  Suchots בכפר Vosne Romanée. בנוסף  Saint Georges, Vaucrains בכפר Nuits St. Georges, וגם Clos Vougeot, Chambertin. ועוד כמה חלקות בכרמים אחרים. בקיצור  - המון.
המשבר החל עם מות נכדו של הנרי, נכדו של לואי שארל - וסבא רבא של מישל LB, מי שמככב כיום באחוזה. לצד תואר אצולה של "רוזן", הוא הותיר אחריו אלמנה ועשרה ילדים. עם מותה בשנת 1931 נוצרה בעיה הגדולה, ע"פ החוק הצרפתי באותה תקופה.

 "אפשר היה לחלק את הירושה ביניהם אך ורק אם הם בגירים מעל גיל 18", הסביר לנו מישל. "הברירה השניה היתה למכור ולחלק את הכסף". שלושה מבני המשפחה לא רצו לחכות וכפו את מכירת כל נכסי המשפחה. כן כן, לה טאש האגדתית נמכרה בנזיד עדשים - איפה היו ההורים שלנו כדי לקנות אותה באותה העת? "ה-31 לאוגוסט 1933 ייזכר לנצח כיום כואב בהיסטוריה של המשפחה", אומר מישל.
אבל הסאגה לא הסתיימה. 
סבו של מישל ואחד מאחיו, כומר, רכשו בחזרה חלק מהכרמים, לפי מה שהשיגה ידם באותה עת. במהלך שבעתיד יהיה אפשר להגדירו רק כגאוני הם שימרו את La Romanée, וצרפו את Reignots ואת les Chaumes.הכרמים הוחכרו מיידית. הוא נפטר בשנת 1941, ושמונה שנים אחר כך הצטרף בנו, אביו של מישל, לצבא הצרפתי, עשה קריירה מדהימה ופרש ממנו כגנרל, ממש כמו סב סבו, שישה דורות אחורה. הציפיות ממישל היו כי הוא ימשיך את הדרך ויפתח קריירה צבאית. "לי היו תוכניות אחרות", אומר מישל. "לפני גיל עשר הודעתי להורי כי אני רוצה לחיות בכפר וון רומנה, אבל אבי לא התרשם. אין בעיה, הוא אמר לי, אבל אתה חייב ללמוד משהו לפני כן, כדי שאם חלילה תתחרט - תהיה לך אלטרנטיבה". מישל למד הנדסה, סיים את התואר והלך לייצר יין.

הבציר הראשון שלו היה בשנת 2000. הסכמי החכירה המקובלים נחתמים לטווח לא קצר, כך שרק חלק מהכרמים היה זמין במיידית. Vosne-Romanée La Colombière, Clos du Château, 1er Cru Les Chaumes. בסך הכל - 1.5 הקטר. פריצת הדרך התחוללה בשנת 2002, עת הוא קבל לידיו את הכרמים של Vosne-Romanée 1er Cru Aux Reignots ואת היהלום של La Romanée (רק חצי ממנו. השאר הצטרף בשנת 2006, עת חוזה החכירה עם בושארד הסתיים). בין לבין הוא חכר עוד כרמים, בשנת 2005. כיום אין ויכוח - מדובר באחד הדומיינים הבולטים והאיכותיים בבורגון. זה דומיין שנולד כמעט בין לילה ובזכות חלקת גרנד קרו אגדתית (ה-AOC הקטן ביותר בצרפת, אגב) עלה לגדולה. אבל שימו לב - זה לא קרה רק בגלל השם הענק.

היינות של LB כפי שטעמתי אותם באותו סתיו של 2006 - היו היינות הטעימים ביותר שטעמנו במהלך כל הנסיעה. נכון, היה בזה גם אלמנט של מזל, אבל החוויה היתה בלתי נשכחת והציגה יין איכותי להפליא. עוד ייחוד של הדומיין - הוא מהיחידים שיכול להציע טעימה (שחלקה כרמי מונופול) שמתחילה במישור של וון, ועולה בקו ישר (עם הפסקות...רומנהקונטי, אתם יודעים, תקועה באמצע) עד לקצה הגבעה. אין טעימת טרואר מרתקת מזו, ואני מקווה שכאשר היינות יגיעו ארצה, תהיה לנו הזדמנות לחזור ולחוות את התענוג הזה. עד אז נשאר רק לחלום על היינות של 2006, ואולי לצטט את בורגהאונד, אחד משני מבקרי בורגון הידועים ביותר בעולם כיום.

 

 

לייבסיטי - בניית אתרים