דף הבית >> עולם היין - אוסטריה! >> חדשות ויינות >> ברקן רזרב X8
 

 

 
שמואל בוקסר, מנכ"ל משותף










אד זלצברג, יינן ראשי

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אוגוסט 2007

החברים בברקן לא נותנים מנוח. אחת לחודש הם מזמנים את חבורת העיתונאים הרגילה, מאכילים, משקים, נותנים לנו מכל טוב הארץ, ומשחררים אותנו  - עד לפעם הבאה. ייאמר לזכותם כי הפנימו שם את הלקחים. מזמן. הטעימות מקצועיות להפליא, החלק של הפרעסן מופרד לחלוטין מהחלק של היין, ורק הכוסות הנושמות מעלות כל פעם סימני שאלה - האם הן נושמות את היין למוות? לא ברור. בכל מקרה, החגיגות האחרונות היו ההשקה של האלטיטיודים, סדרת הקברנה כרם יחיד של ברקן, והצגת שמונת חברי סדרת הרזרב של היקב.

לגבי האלטיטיודים - לא כרגע. אני משאיר את הדיין לגביהם לגליון ספטמבר של "על השולחן", שיציג את אחת הטעימות הקשות שערכנו אי פעם במסגרת המגזין. קשות בכמה מובנים, עוד נגיע לזה, אבל בעיקר היו אלה התוצאות, עליהן חתמתי לבסוף ביד רועדת אבל במצפון נקי ובלב שלם. שבוע אחרי, ושוב הגיע זמן לפגוש את מר בוקסר, אדון לרנר, גברת כרמי ואת הייננים איתי להט, יותם שרון וכמובן אד זלצברג, היינן הראשי והשקט.
התמזל מזלי לדובב אותו מעט, במסעדת רושפלד, בעת השקת האלטיטיודים. "שני החבר'ה עושים עבודה נפלאה גם כשזה מגיע בצורך לדבר ולספר על היינות", הוא עונה לשאלתי מדוע נאלם קולו. "הם מלאי תשוקה ואהבה למקצוע וליין, ואין דבר שאני יכול לומר טוב וברור מהם". הוא עונה. גם בעשייה זה כך, אני מקשה? "בהחלט", הוא עונה. "לא שאני לא בסביבה, אבל יש להם הרבה יד חופשית והתוצאות מדברות בעד עצמן".

והתוצאות אכן דיברו בעד עצמן. "אני לא מבטיח שבכל שנה נוציא את כל היינות הללו בסדרת הרזרב", אומר שמאול בוקסר, מנכ"ל משותף ביקבי ברקן. "כמובן שתמיד יהיה קברנה, מרלו, סוביניון לבן, שרדונה, שירז ופינוטאז'. לגבי השאר - אם הם יהיו טובים, הם ייכנסו. לא - אז לא". במקרה של היינות שהוצגו "השאר" הם טמפרניו ואמרלד ריזלינג. שמונה יינות הוצגו, שלושה לבנים, והתוצאה, אקדים את המאוחר - מעוררת התפעלות. חלק מהיינות אהבתי יותר, חלק פחות, אבל כקבוצה הם ניראים כמו קיר לא פשוט שמעליו תצטרכנה החיות "האזוריות" של כרמל לדלג. גם יקבי הגולן, שסדרת גמלא שלהם ניצבה בדד בפסגת הז'אנר, מוצאת את עצמה במצב לא מוכר: יש תחרות, ועוד כפולה. מה יהיה? יהיה מעניין, ואני אומר בפה מלא - הצרכן מרוויח - במגוון, במבחר, באיכות ואולי גם במחיר.
אם עדיין לא ברור מהאמור, הרי שההשקה של יינות הרזרב כקבוצה היתה אקט שיווקי יוצא דופן בחדותו. המסר היה ברור, חד משמעי וחלק:
ליידיס אנד ג'נטלמן, יש נער חדש בעיר, וצריך לקחת אותו בחשבון.

הטעימה:
אמרלד ריזלינג ברקן רזרב 2006, 39 ₪.
עיקמתי את האף עוד לפני הטעימה, מה לי ולאמרלד. התיישר, הפה. אחלה יין, בקונטקסט האמרלדי. הרבה פחות מתוק מהמקובל, רענן, חביב, לא מתוחכם אבל בהחלט אפשרי, מה שקשה לומר על יינות מהזן הזה.


סוביניון בלאן ברקן רזרב 2006, 39 ₪.
הצליח יפה בטעימה של "על השולחן", ולא מאכזב גם הפעם. פרי טרופי, עם רמזים לאשכולית, מינרלי, רענן וחומצי במידה, אם כי כמובן אין מה לצפות לסנסר. יופי של יין קייצי.


שרדונה ברקן רזרב 2006, 45 ₪.
קצת עץ, קצת נירוסטה, אולי אפילו קצת מלולקטית וקצת לא. שרדונה סביר, מגע יד אדם מינימלי, וזה טוב. גם כאן - לא יין למרחקים ארוכים, אבל בהחלט עשוי טוב, נקי ומהנה.


קברנה סוביניון רזרב 2004, 64 ₪.
עצרו רגע, בבקשה, וקראו את השורה הקודמת, לאט ובכוונה גדולה.
ק-בר-נה, ר-ז-רב, שי-שים ש"ח.
בניגוד להרבה אחרים, זהו יין שלא מבייש את התווית. רזרב אמיתי, איכותי, פחות עולם חדש - ריחות של גרפיט ועשבי תיבול לצד פרי שחור ובשל. נכון שהיין פחות מרוכז ומפורט מהאלטיטיודים, אבל הוא עולה כמעט חצי. בשל, מאוזן, מלוטש - מספק, חפשו איך הוא עומד מול השאר בגליון ספטמבר של "ע-ה".

 

מרלו ברקן רזרב 2005, 61 ₪.
האמת, התחפש קצת לקברנה, לפחות באף. פרי מתובל, שחור ועוצמתי. הפה כבר חוזר לתלם. פירותי ורך, עגול, טאנין מתוק, יין שבסופו של דבר מייצג היטב את הזן, אבל אותי הוא לא הצליח לרגש במיוחד.

ריגושים? הנה הם באים.

שיראז ברקן רזרב 2005, 64 ₪.
שיראז? סירה!! הכרתי את הכרם הירושלמי עוד בבתוליו, ואני נהנה לראות כיצד הוא מתבגר ומשחרר יין נהדר. פרי מאופק ושחור, תיבול מרשים ורחב מלוא החופן, פרחוני, טפנד - יופי של אף.
גוף בינוני, נפח מצויין, סיום ארוך, בשלות טובה אבל לרגע לא בומבסטית, סירה נהדר. מעניין איך הוא יעמוד מול מיטב התעשייה. במחיר הזה - לחטוף.

 

טמפרניו ברקן רזרב 2005, 61 ₪
בנימינה, יפתחאל, ומי עוד? לא יודע, אבל היין הזה לא רואה אף טמפרניו ישראלי ממטר. יותר "ישראלי" מאשר "טמפרניו", ופה נגמרו הבעיות ומתחילות המחמאות לשנה הראשונה של הזן ביקבי ברקן.
פרי שחור, עופרת וקופסת סיגר, תיבול ודובדבן אדום או יותר נכון סוכרייה אדומה של תרנגול, למי שזוכר מהילדות או מהפינו נואר האחרון.
גוף בינוני-מלא, קשוח וגברי יחסית, פחות מתקתק מהקברנה הישראלי, למעט גוון קסיסי בסיום. יופי!!

 

פינוטאז' ברקן רזרב 2005, 64 ₪
טוב, התרגלנו כבר לפינוטאז' של ברקן. פרי אדום, מרווה, תות, ומי שמחפש ימצא גם בננה, שבפינוטאז' זו לא ממש מחמאה, אבל לי זה לא הפריע. גוף בינוני, אדום, דובדבן מתקתק ובשל, ליקרי מעט. מתקתק וענוג, הכי "נשי" מחבורת האדומים, ולא מאכזב גם מול היינות האחרים בסדרה.

 

לייבסיטי - בניית אתרים