יוני 2007

בשולי הכתבה המצויינת של אורי, כמה נקודות ששווה להזכיר.
1) אני מניח שפרקר לא היה מכניס את בוקסטל לעשרת היקבים הגדולים של שאטונף. טעות. נכון שישנם יינות שחורים ממנו, עוצמתיים ממנו ואולי אפילו מורכבים ממנו, אבל החבילה האלגנטית של בוקסטל (בהשראת המורבדרה) היא די ייחודית בנוף הגרנאשי של האפלסיון. אלו לא יינות שנותנים לך נוק אאוט אגרסיבי, אלו יינות שכובשים אותך לאט. בסופו של ערב, הפצצות נשארות בבקבוקים, והיינות שכולם מבקשים מהם עוד הם בדיוק היינות הללו.

2) בשנים הראשונות (חמש, נניח) יהיה זה האופי ה"גרנאשי" שישלוט ביינות השאטו. אם לשפוט לפי היין של 2005, אפשר להנות מהיין בשלב הזה, ולעזוב את פוטנציאל היישון לתיאוריה. שמחת החיים הגרנאשית לא תהיה ביין במלוא עוצמתה אחרי 15 שנות מרתף. אחרי חמש שנים יהיה זה המורבדרה שישתלט על העסק, וראינו זאת בצורה מרשימה ביין של 2001. אז היין למעשה כמעט בלתי נגיש, וכדאי לעקוב אחרי הפורומים השונים בעולם כדי לדעת מתי היין יצא מהשלב הזה.  כללית נראה כי אחרי 10-15 שנים מהבציר יגיע היין לשיאו, ויישאר שם זמן ארוך.


3) היינות הלבנים של עמק הרון הם סוג של מים מינרליים בטעמים, מבחינתי. משהו שהוא לא יין ולא מים. לא מבין אותם, תמיד נראה לי שפתחתי אותם עשור קודם לזמן, ובכסף שלהם, סליחה, הייתי קונה מאה יינות מענגים יותר (כן, כן, עם בועות). בקיצור,
I Pass.

         
רשמי טעימה (לפי הסדר בו הוצגו היינות):
היינות הלבנים: אין לי מה לכתוב יותר מדי. לא שאלו יינות רעים, חלילה, זו פשוט לא כוס היין שלי, ביזבוז מרשים של כסף לטעמי הפרטי. אני מוכן לבלוע את האלקטרונים שלי מייד אחרי שאפתח בסתיו הקרוב את גירסת ה-VV שלי מבציר 1998 או משהו כזה. בינתיים – הכסף שלי הולך לדברים אחרים.
 
Perrin & Fils CndP Rouge Les Sinards 06
מודרני, מלוטש, קסיס, וניל בוטה שמתרכך די מהר.
העץ בולט אבל מתרכך מהר. לא מורכב או מרשים במיוחד, מודרני ופחות קלאסי מיין השאטו. אפשר
ציון: 87
 
Chateau De Beaucastel CndP 05
בציר ענק ויין מרשים. רחב, מתובל, בשל ובעיקר אלגנטי והרמוני.
"היין עשה את עצמו", אומר פייר. "זה 30-30-10-10 קלאסי."
על החך החמיצות מאותת שצריך עוד זמן כדי לעדן את היין. חוץ מזה? חלום. טאנינים רכים, פרי מצויין, מורכבות ועושר, מבנה רחב אבל לא מעיק לרגע. כאמור, בשלב הזה ניתן ורצוי להנות מהיין. עושר 15 שנה הוא יהיה מצויין, אבל אחר.
ציון: 95. עכשיו ובשנה הבאה או עוד 10 ויותר.
 
Chateau De Beaucastel CndP 01
עוד 30-30-10-10 קלאסי. היין נמצא כעת בשלב המחוזר-מורבדראי שלו, ולך תדפוק את הראש בקיר להוציא ממנו משהו אחר. בשרני, חרוך, חייתי, כמעט קלוי. "זה לא החבית", אומר פייר. "זה המורבדרה שיוצא עכשיו החוצה". מרקם טוב, נפח מצויין – לשים בצד ולחכות בסבלנות.
ציון: 94 או יותר (אבל לא היום).
 
Chateau De Beaucastel CndP Rouge 98
יייאאאאאמממממייייייי.
המון גרנש בבלנד, והאופי שונה בבירור מהשניים הקודמים. לטעמי היין זמין ופתוח. אפשר להמתין עוד, אבל אפשר להנות כבר היום. פרי שחור, בשל ומעודן, עם ניואנסים של עור, פרחים, פטריות וטחב. אלגנטי, מעט אלכוהולי בסיום – אבל מרשים בכל קנה מידה.
ציון: 94
 
Chateau De Beaucastel CndP Rouge 94
בציר "חלש" יחסית – תנו לי כזה חלש כל החיים. יחסית, היין מציע פחות משאר היינות – עדיין הרבה פרי שחור עם טחב ופטריות מתחת.
רענן, אנרגטי, אם כי עם פחות "חומר" מהיין הקודם או מהבא אחריו.
ציון: 92
 
Chateau De Beaucastel CndP Rouge 89
בציר נורמלי, טוען פייר. הבשלה איטית וארוכה שהביאה לידי ביטוי את כל הזנים בצורה מיטבית. 45% מורבדרה – מה שאומר שהיין היה צריך זמן כדי להגיע לשיא, והוא הגיע. ליקרי מעט, אף חי לגמרי, עשיר ואלגנטי, טחב ופטריות, בשרני (נקניקיית דם?).
יין מאוזן, מורכב, מהפנט כמעט. לא יודע אם טוב מה-05 אבל בהחלט יין ענק.
ציון: 95, לשתות.
 
 
Ch. Beaucastel CndP Hommage a Jacques Perrin 05
כמה מילים על היין.
היין הזה בנוי מגרעין של מורבדרה (60%), מחווה לז'אק פרין שהתעקש על נטיעות רחבות של הזן, מה שכיום די מייחד את היקב בנוף האזורי. הגפנים הן העתיקות ביותר שיש ליקב, והיין מיוצר רק בשנים טובות מאוד עד מצויינות – ויש לא מעט כאלה, לשמחת פרקר וחבר מרעיו. הסגנון הוא בלוקבסטרי למדי – המון מיצוי פרי, פרי שחור ומעושן, בשרני, ליקרי ומוחצן.
הפה – שרירי להפליא. עשיר, איזון יפה בין פרי לטאנין, מבנה מצויין אם כי לטעמי האישי הפרי מתוק ומרוכז מדי. אם זה מה שאתם מחפשים – סבבה. אני מחפש משהו יותר אלגנטי. ואיך היין יתיישן? הראשון יצא ב-1989 כך שאין היסטוריה ממש ארוכה ממנו. עם זה נחכה 10-15 שנה ונראה מה הלאה. יש לי מעט שנתונים קודמים שלו, יהיה מעניין לגלות מה קרה ליין.
 יין מרשים לחובבי הז'אנר, לא ממש עבורי.
ציון: 96
 

לייבסיטי - בניית אתרים