דף הבית >> עולם היין - אוסטריה! >> ארכיון >> ביקור חולים - מצווה ששכרה בצידה.
 

סוף סוף, צמד יינות
מהנים מבורגון,
לחץ להגדלה.

דצמבר 2006.

מצוות ביקור חולים היא אחת מהמצוות הגדולות שקיימות. רגע לפני שידידנו חיים מבריא ממחושי הגב הטורדניים שלו, הזדמנה אפשרות ספונטנית ומהירה לבקרו בביתו. בלי לתכנן הרבה, התגלגל לו ערב עם יינות מעולים ומקסימים. כן ירבו, רק בלי מחלות.

Louis Jadot Puligny Montrachet Clos de la Garenne 1er Domaine du Duc de Magenta 2002

 
השם הארוך והמסורבל מצריך הסבר קצר. שנת 1985 היתה שנה חשובה בהיסטוריה של בית לואי ז'אדו, עת בעלי חברת Kobrand האמריקאית, עד אז המפיצה והיבואנית הבלעדית של יינות ז'אדו בארה"ב, רכשה את השליטה ביקב. שנה אחר כך הם רכשו וצרפו חלקות משובחות נוספות של בית Clair Daü שהלך לעולמו, וחתמו הסכם חכירה לטווח ארוך עם בעלי קרקעות נוספים, היוקרתי ביניהם היה
Domaine du Duc de Magenta. ומאז הם חיו בעושר ואושר עד עצם היום הזה, בוודאי אם לשפוט לפי היין המרשים של 2002.

האף מותקף ע"י ריחות חזקים של חמאה, וניל ופרי לבן בשל - אגס ואפרסק. כמה דקות אחר כך מופיעה המינרליות, והאף הופך להיות "חגיגה" גדולה. מרתק לראות איך הוא הופך מאף של 2002 לאף של פוליני. הפה גם הוא מסגיר את השנה החמה: עסיסי, מתקתק, רחב ונדיב, עם אורך ונפח מצויינים. יופי של יין בשנה לא טריוויאלית.
ציון: 92
_________________________________________

Vicomte Liger-Belair Vosne-Romanée
2003 “La Columbière”

אצל מישל ליז'ה בלר עברנו את אחד הסיורים המרתקים ביותר בבורגונדי 2006. מצד אחד אדם צעיר ומרשים שעושה יינות עוצרי נשימה, ומצד שני חוויה לא נעימה שקשורה ברושם בעייתי שהותיר צמד ישראליים, שלטענתו הונו אותו (פרטים מדוייקים - בקרוב, עם השלמת התחקיר). אבל היין, איזה יין כייפי, פינו נואר שיעלה חיוך דווקא על שפתי הלא מכירים, ואחר כך גם על שפתי המומחים לבורגונדי.
האף, בטעימה עיוורת אפשר היה לנחש שזה סירה, כל כך מתובל ועז הוא הריח. רק הצבע מסגיר, וההימור היה VR מדרגת פרמייר. יין הוילאז' המצוין הזה המשיך להתפתח בכוס והציג ריחות של פרי בשל אבל לא ריבתי כמו 2003 אחרים. התיבול נרגע והופיעה האדמתיות הבורגונית האופיינית. יין עגול, חלק, רחב, לא מתוחכם אבל מלא פרי ועסיס, טאנינים חלקים - נגיש עם יכולת שימור טובה. תמורת 290 פאונד לתריסר, היתה זו אחת הקניות הטובות של מארחנו הנדיב, והיצרן הצנוע הזה מתגלה כיצרן מעולה  - אהבתי כל יין שלו שטעמתי עד היום.
ציון: 90

 

 


שני חברים איטלקיים, tignanello, cepparello.
לחץ להגדלה.

 Antinori  Tignanello 1997

 
כאן המנתה בלט למרחוק באף, ולצידו פרי שחור, חבית משולבת, אדמתיות ומעט וניל ברקע. אף פתוח ונעים. הפה היה מעט בעייתי. הנפח לא היה ממש טוב, בעיקר ב-mid palate, בניגוד לבקבוק אחר ששתיתי בחודשים האחרונים. הסיום טוב, פרי בשל, מאוזן עם מעט חמיצות "איטלקית", בסך הכל יין נהדר אם כי לא ענק.
ציון: 89
________________________________________

Isole e Olena, Cepparello  2001

 מרתק היה לטעום את היין הזה, בהקשר של טעימת יינות הקיאנטי קלאסיקו שערכנו לגליון ינואר 2007 של "על השולחן". מדוע? מכיוון ש Paolo De Marchi, הבעלים של היקב טוען כי המודרניזציה השתלטה על האזור ועל הסנג'ובזה, בעוד שיינותיו שלו, כך ניתן להבין, נותרו מסורתיים. היין הזה, בניגוד לרוב היינות שטעמנו במסגרת טעימת המגזין - אכן קלאסי, מה שלא עושה אותו לענק. 100% סנג'ובזה, מאזור הקלאסיקו, ולמעשה עם שינוי התקנות הוא רשאי להיקרא CC reserva.
יין מעניין ומאוד עולם ישן, עם אף של פרי אדום, לקריץ, תיבול ואדמתיות קלה. גוף בינוני, מאוזן להפליא, חמיצות אופיינית, פרי עשיר ובשל, סיום ארוך. קיאנטי קלאסי מרשים, מרשים מאוד.
ציון: 91

 

 

 

לייבסיטי - בניית אתרים