יוני 2007

לא סתם יוני, 21 בחודש, היום הארוך בשנה ויום הולדת 9 לשאטו גולן, היקב שבראשו עומד מחזיק תיק עמק הרון בישראל, אורי חץ. את הקומוניקט הרשמי אפשר לקרוא כאן, ובכל מקרה, לטעמי מדובר באחד היינות המעניינים של השנה, אפילו טרם טעימת היין, רק למקרא מרכיבי הבלנד.

בלב היין ניצב הויונייה (63%) ולצידו גרנאש לבן (29%), את השאר תורמים פרנץ' קולומברד (7%) ואחוז בודד של רוסאן. שיהיה.

הגרנש הלבן, לו זו הופעת בכורה מקומית, הוא אחד מהזנים של עמק הרון. למעשה, אופיו דומה במעט ל-ויונייה: חמיצות נמוכה, פרחוניות, והדוגמא הזנית שטעמתי ביקב אחר הבציר היתה של יין עשיר ורחב, אבל בהחלט לא "שמן" ומעיק. אגב גרנש לבן, זה הזן שאחראי לכך שספירת זני שאטונף נעה בין 13 ל-14. (תלוי אם הגרנש הלבן נספר בנפרד לאחיו הלבן)

אם כך, קל להבין מהמבנה הזני את הסיפור של היין. זה יין עם שלל ריחות פרחוניים ופירותיים, אך מאופקים למדי. מעט לקריץ או מנתה, מה זה היה שם, וגם קליפת תפוז ותפוח.
על החך מתגלה יין רחב ועשיר, לא כזה למרפסת הקיצית, יותר לחדר הממוזג. החמיצות נמוכה, אם כי היא בהחלט נמצאת שם, מאחורי המבנה הרחב של היין. היין לא תוקף את החך אבל הוא בהחלט בעל נוכחות ועומק.

האם הוא יתיישן היטב? מי יודע. במחיר הנקוב (154 ש"ח) ובכמות המינורית שיוצרה ממנו (פחות מ-900 בקבוקים) אין הרבה סיכוי לקנות ארגז ולבדוק. על כל פנים, מדובר ביין מעניין, מקורי ומוצלח. יומולדת שמח.

ציון: 90

 

 

        

לייבסיטי - בניית אתרים