דצמבר 2007

יום שישי "קז'ואל", אחרי ארוחת ערב (גם אליה נגיע בהמשך), וכמה יינות עם חברים.
יש ימים שהכל משתבש - לך תבין את זה, וישנם ימים שהכל פשוט בינגו, וזה אחד מהם.
התחלנו בארוחת ערב עם יין שלא היו לי ממנו ציפיות גדולות. "התאכזבתי".

Hubert de Montille, Pommard Rugiens 1er 1998
"אה, אל תיגע ביינות של 1998 לפני 2008", אמר לי בזמנו אטיין דה מונטי. חיפפתי, פתחתי את היין שבועיים לפני. אטיין טעה. היין היה מוכן, מוכן ביג טיים. אני די מסוייג מהיינות הבוגרים של יקב דה מונטי. את היינות של האב אף פעם לא ממש הבנתי, תמיד היה חסר בהם משהו כדי לעשות אותם לטובים. פעם היה חסר זמן, אחרי שנתת להם זמן היה חסר בהם פרי, וכך הלאה. אבל היין הזה, אני מודה, עשה לי את זה בגדול, אבל אני מודע לכך שייתכן וחבריי לשתיה יחשבו גם ארחת. הסיכון שלי.
המון פרי, בשל ושחור, מרוכז, מינרלי, עץ מורגש ברקע, מעט לקריץ וטבק. גוף מלא, רחב ומאוזן להפליא, טאנינים רכים ומשולבים, ריכוז מדהים, עושר ומורכבות של גרנד קרו. יין מצויין בכל אספקט, וייתכן שכאן אטיין מוכיח שמשהו השתנה עם חילופי הדורות בהנהלת היקב ובייננות. שווה.
ציון: 92

את היין הזה שתינו כאמור בארוחת הערב, ולאחריו עברנו לשתות בחברותא הקבועה.

 

 

Champagne Larmandier-Bernier Terre de Vertus
מו תמיד עם שמפניות המגדלים, חשוב לדעת מה לא כתוב על התווית, כמו בכל יין שמכבד את עצמו.
אין דוסאז' - זה דווקא כן כתוב על התווית.
זהו בעצם יין "וינטייג' " - 2004 במקרה הזה, למרות שבגלל חוקי הייצור אסור לכתוב זאת על התווית. אגב, כמעט בכל שנה התווית הזו היא "וינטייג' " רק שבאופן עקבי זה לא מצויין על התווית.
בלאן דה בלנק - שרדונה 100%.
סינגל קרו - זו שמפניה מכפר אחד (פרמייר קרו), וורטו (Vertus), ומשני כרמים בלבד שממוקמים בלב המדרון (כן כן, בדיוק אותה פילוסופיה של בורגונדי).
בקיצור, אחרי כל זה, איך היין?
מעולה, מעולה. יצרן מרשים, ביו דינמי, מהיחידים בשמפיין ובהחלט קול ייחודי בנוף האנושי. אף לימוני, מינרלי ומעט שמרים, תפוח רענן וגוון עשבוני. גוף מלא, יין מלא אנרגיה וחיים, אלגנטי להפליא אבל עם משקל נפלא על החיך. יין ארוך ומרוכז, ביעבוע מעודן יחסית, וסיום שלא נגמר. יין צעיר שייהנה מיישון של שנתיים שלוש, אבל אני מוכן לשתות כזה כל יום. בקרוב. יין מרשים ומיוחד.

Ramonet Chassagne Montrachet Ruchottes 2004
פרי לבן, חמאה, עץ משולב והדר. גוף מלא, יין רחב, בשל ומתקתק - יהיה זה פרי או אלכוהול שתורם לתחושה הזו. סיום ארוך, יין עוצמתי וצעיר - צריך לפחות עוד ארבע שנים.
ביג ויין.

ציון: 91

Emmanuel Rouget Vosne Romanee 1999/2000
לא ידעתם שהתחילו לייצר בבורגון יינות NV? כמו בשמפיין? האמת שגם אני לא ידעתי, וכנראה שלא ממש התחילו לעשות זאת. אז מה ההתחכמות בכותרת?
התווית מאוד ברורה - 2000. אבל חליצת הפקק מעוררת קריאת אי אמון - כתוב עליו 1999! אז מה הנכון?
בואו נחשוב יחד.
הפקק, זה ברור, משתדך לבקבוק טרם התווית, למרות שביינות ברמה הזו ייתכן והדבר קורה רק כמה שניות קודם. לעומת זאת, ייתכן שאיזה חכמולוג ביקב רצה לחסוך כמה גרושים ולהשתמש בשאריות הפקקים משנה שעברה. ובכל זאת - תיבה של 12 בקבוקים, שלושה מתוכם היו עד כה במתכונת זהה. תוסיפו לכך את העובדה שהמפיץ האנגלי טוען לברדק מסויים ביקב...... בקיצור, אולי שילמנו על 2000 וקיבלנו 1999?
היין, אגב, חסר את האנרגיות והריכוז של 1999.
פרי אדום, פטל וסוכריה. גוף בינוני, בשל, מעט מתקתק, רך ונגיש וללא מורכבות בולטת. יין סביר.
ציון: 85

Hudelo-Noellat Clos de vougeot 2000
טעימה עיוורת הובילה לקונצנזוס ברור: זה בורגון, לא בוגר מדי, גרנד קרו משנה לא גדולה או פרמייר משנה מצויינת. אני כמובן זיהיתי בשנייה שזה הודלו-נוייה, קלו וז'ו 2000, אבל אני גם הבאתי ומזגתי את הבקבוק אז היה לי קצת יותר קל מאחרים. ככה זה - מאוד "ברור" מה היין כאשר את יודע מהו. במיקרים אחרים....קצת יותר מסובך.
על כל פנים - אחלה יין. פרי שחור, לקריץ, רצפת יער הקלאסית, מעט תיבול. אף עשיר ומהנה ביותר.
מלא, רחב ועשיר, בשל, מאוד מדוייק, מעט ירקרק, נראה כי הוא בשיאו - טוב שיש גם שנים כאלה, שמגיעות לפרקן יחסית מהר.
יופי של יצרן קלאסי שעדיין שומר על תמחור סביר.
ציון
: 91

Bois de Boursan, cuvee des Felix, CNdP 2003
מחלוקת קלה מהו ההרכב של היין, אבל זה לא ממש חשוב. חשוב שהיין הזה יגיע לארץ באביב, והכל יהיה בסדר.
פרי שחור, מעושן ובשרני, מתובל, גרגרי יער ומעט ליקר. אף רחב, בשל ומפתה.
גוף מלא, נפח ואיזון מצויינים, אם כי הסיום מעט טאני ויבש. פרי מצויין, שאטונף אלגנטי ומרשים שצריך קצת זמן כדי להראות את כל מה שיש בו. נחכה רק למחיר, ונקווה לטוב.
שאטונף קלאסי.
ציון: 93

Bernardus Marinus Carmel Valley 1997
הסתובבנו בנסיונות זיהוי סביב היין, ולבסוף ניחשנו - wannabee בורדו מממלכת קליפורניה. (קב"ס, מרלו, קב' פרנק ופטי ורדו, אגב).
הריח מזכיר משהו בורדלזי, אבל בלי הניואנסים שעושים את ההבדל בין יין טוב ליין מצויין. פרי שחור, קלייה, טבק וזפת.
בגוף - בינוני, לא מספיק אינטנסיבי בשביל להיות גדול, "ליד" הדבר האמיתי אבל עם משהו שמפריע. סיום קצר.
אפשר להעביר חיים שלמים בלי זה.
ציון: 86

Abadia Retuerta pago Valdebellon 1996
קברנה סינגל ויניארד של אחד היקבים הטובים בריברה דל דוארו, ספרד. אחרי יותר מעשור - היין מרגיש רענן וצעיר להפליא. פרי שחור, זפת וטאר, קסיס, מינרליות, חידוד עיפרון - בקיצור, מי אמר בורדו? אני.
גוף מלא, צעיר ורענן, טאנינים מתוקים ומשולבים היטב, שוקולד וקפה, יין חלק ונגיש, נמצא בשיאו - וזהו שיא מרשים ביותר. היין יובא בזמנו ע"י חברת "הכרם" - אולי יש להם ורסיות צעירות יותר שלו?
בורדו גרנד קרו גדול במחיר "קטן".
ציון: 95

 

 

לייבסיטי - בניית אתרים