מאי 2009

כבר בת ארבע, חברת מרש הזמינה ביום הכי חם של השנה (עד כה) לטעום כמה יינות חורפיים להפליא. מה לעשות, אף אחד לא אשם. המזגן בחדר הפרטי של "רביבה וסיליה" עשה כמיטב יכולתו, ואנשי מרש בראשות דני גליל, איש השיווק של החברה, העבירו עימנו אחר צהריים איכותי להפליא.
אחרי ארבע שנים, אפשר כבר לומר משהו על הקו שמנחה את ד"ר גיל מרום, האיש שמאחורי בחירת היינות לפורטפוליו המוצלח של מרש. קחו את כל מה שחשבתם על יינות אוסטרליה (מרוכזים, עשירים ומוחצנים) – ותעלו בריבוע. מרש התחילה את ההתעסקות שלה תוך התמקדות ביינות עמק בארוסה, שזה הכי אוסטרליה שיש, ורוב יינות מרש עדיין מגיעים משם. הקטלוג של 2009 מתחיל להעמיק אחיזה גם באזורים אחרים של היבשת, מגמה שניתן לברך עליה, בעיקר כי כך מקבלים הצצה על עוד פנים של מה שיש לאוסטרליה להציע. ועדיין, הקטלוג של מרש נוטף טסטוסטרון, ואין בכך רע, נהפוך הוא. ישראל, סגנונית לפחות, דומה הרבה יותר לאוסטרליה מאשר לבורדו או בורגון, ויינות העבודה אותם מציגה מרש במיטב מסעדות ישראל הם יינות מוצלחים להפליא, ולעיתים רבות הם מהווים תמורה הוגנת ביותר לכספם של הלקוחות. אבל הפעם טעמנו יינות קצת יותר "גבוהים", כמעט מהטופ של הפורטפוליו של מרש. 
היה מעט חם, לנו וגם ליינות, אבל היה מעולה,
תודה ששאלתם.Quarisa, treasures padthaway chardonnay 2006, 
84 ש"ח.
היינן הוא ג'ון קוואריסה, ושמו מופיע בגאווה על התווית. היין נשלט ע"י ריחות של חמאה ובאטרסקוצ', מעט חבית, לצד ריחות של מלון וקצת אשכולית, שניהם ברקע. הסגנון מזכיר את מה שעושים היום בישראל – פחות עץ, יותר פרי.
על החך נרגיש גוף בינוני-מלא, נפח טוב, מתיקות קלילה ונעימה, אורך טוב בסיום שלפתע מרגיש חד משהו. היין לא מתוחכם או מורכב אבל בהחלט טוב ומספק.
ציון: 86.
 
O'Leary Walker Polish Hill River Riesling 2008, 
139 ש"ח
באוסטרליה ישנם כיום מעל 60 אזורי יין מוגדרים (Regions). כמו בהרבה מקומות בעולם, גם כאן חייב להתקיים ייחוד חד משמעי שמבדל את תוצרת האזור מאזורים שכנים. בתוך אותם אזורים מתקיימים תתי אזורים (Sub-Regions), קטנים יותר, שגם הם מובחנים כשונים מתתי אזורים שכנים. "הגבעה הפולנית" היא תת אזור היין (ממוקם באזור עמק קלייר שבדרום אוסטרליה) שנחשב כנראה להכי "ריזלינגי" שיש ליבשת החמישית להציע. היצרן הידוע מהאזור הוא גרוסט, שכבר טעמנו פעם פעמיים מתוצרתו. הסקרנות לקראת הריזלינג הזה היתה גדולה, גם אם חוויות אוסטרליות קודמות הבהירו כי הסגנון רחוק מאוד מהמקובל האירופה.
אז זה כך גם כאן, ואולי צודקת שיטת הטרואר, וזה הסגנון שמתאים לאזור זה. האף מהודק ומאופק להפליא, עם מעט פטרול ומינרליות. החך ממשיך את הקו – היין חד, נזירי וקשוח, חסר סוכר לחלוטין, שונה לחלוטין מהשפע האלזסי-גרמני. היין יהיה מלווה טוב לפירות ים ודגים מטוגנים או על הגריל, במקום לימון. מעבר לזה? שאלה טובה. אפשר לברך על המגוון הסגנוני של ריזלינג שיש לנו לפתע בארץ, אבל באופן אישי לי קשה להנות מהיין הזה, שפתאום מרגיש דומה לסגנון הישראלי, רק עם מעט יותר "חומר".
ציון: 85

ונעבור לאדומים.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

 
Dutschke, willowbend shirz-merlot c/s 2006, 
109 ש"ח
בערך שליש מכל זן. היין מגיע מדרום עמק בארוסה, הבלנד משתנה משנה לשנה, והוא מהווה דוגמא מצויינת למה שיש לבארוסה להציע. פרי בשל ומרוכז ששהה 18 חודשים בחבית, והתוצאה כצפוי היא "הרבה יין". קסיס, דובדבן בשל, תיבול טוב – אבל הסיפור הוא הפה: רחב, מתוק להפליא מעושר הפרי, אולי טיפה חלול באמצע, וקצת שוקולדי. יין "אוסטרלי" ומאוזן להפליא, שעונה על כל האסוציאציות: עוצמתי, מרוכז, בריון, לא מתוחכם מדי. אגב, השנה הזו נקראת אלגנטית, ובכן – הכל יחסי.
ציון: 87
 
Schutz barossa red nectar, C/S 2006, 
181 ש"ח
פקק הברגה.
אוסטרליה כבר מספיק וותיקה בעולם היין כדי שיווצרו בה שושלות וקשרי משפחה מעניינים, אחד מהם זה המקרה הזה. קלסקי עושה את היין, תמי שוץ, בעלת היקב, היא בת דודתו.
קברנה עם כל הפק"ל הדרוש, אם כי על האף העוצמות לא מטורפות. האף מעט מחוזר – נקודה שחוזרת על עצמה בחלק לא מבוטל מהיינות של מרש. לא בעיה אמיתית, צריך רק סבלנות או מטבע נחושת קטן שזורקים לכוס, והופ – זה עובר. שזיף, קסיס ושוקולד, ריחות מאוד אופייניים לזן.
גוף מלא, עשיר, רחב, מתקתק, מאוד בשל ואלכוהולי, ארוך, למרות העוצמה יש כאן קווים של עדינות.
ציון 91
 
Wild duck creek estate, Yellow hammer hill shiraz malbec 2006, 
220 ש"ח
היין האחרון שטעמנו שחמוש בפקק הברגה. אנשי מרש טוענים כי בכל מקרה שיש להם ברירה – הם עדיין מבקשים את פקק השעם המוכר והטוב. הקהל בארץ עדיין אינו בשל לקבל יינות פרימיום בפקק הברגה, כנראה. הנקודה היא, הם אומרים, שפקק השעם הולך ונעלם מתעשיית היין האוסטרלית. תתחילו להתרגל, בקיצור. האם ריחות הכבישה-חיזור הם תולדה בלתי נמנעת של פקק ההברגה, כפי שטען בלהט מישהו ליד שולחן הטועמים? אני לא בטוח, והיין הבא הנחית מכת מוות על הטיעון הגורף הזה. ומה כאן?
מעט מחוזר אבל עובר. אף שונה ומעניין, בעיקר בתיבול ובאלגנטיות של האף. ולא, אי אפשר לטעון שזה יין מעמק הרון. קינמון ופלפל אנגלי, עור צעיר, ריחות עישון קלים והמון דובדבן שחור. לקריץ?
בשפע ! גוף בינוני עם שפע של טעמי לקריץ, גומי וחריכה. עדיין – יש כאן המון פרי, חמיצות רעננה, יין שונה מהמקובל ועדיין מהנה ומסקרן. אפשר לגמור גם בקבוק שלם ממנו, וזה לא קורה הרבה עם יינות אוסטרליה.
ציון: 90
 
Radford dale shiraz 2005,
241 ש"ח
 
פקק שעם. למרות הסוגר הקלאסי, דווקא כאן היו ריחות כבישה כבדים, שגם הזמן לא הצליח לשחרר לחלוטין. עוד בקבוק נפתח – קצת פחות כבד אבל עדיין שם, ולאורך זמן. אחרי זמן התחילו לצוץ ריחות נפלאים של פלפל שחור טרי, בשר מיובש ועוד, אבל הבסיס נשאר כשהיה – בעייתי. לא הצלחתי לקבל החלטה - האם זה פגם מהותי או משהו שיעבור?
ללא ציון.
 
Kalleske, Greenock shiraz 2006
289 ש"ח
פקק שעם, ונקצר - כמו כל היינות מכאן והלאה.
פרי שחור ומתובל, המון עור ובשר, עישון קל, מינרליות קלה. גוף מלא, עשיר ורחב, למרות העוצמות והאלכוהול הגבוה (15%) יש תחושה של אלגנטיות, וגם כאן אפשר לשתות מהיין הזה יותר מכוס סימלית. יין מעולה לחובבי הז'אנר האוסטרלי.
ציון 92
 
Wild duck creek estate, springflat shiraz 2005,
319 ש"ח
היין השני שטעמנו מהיקב החדש בפורטפוליו של מרש, אבל היין המוביל כמותית של היקב. אגב, האזור ממנו מגיעים הענבים הוא אזור הית'קוט – מרש יוצאת מבארוסה לחפש הרפתקאות גם בשאר אוסטרליה. ומצליחה.
אף מרשים ומורכב – קסיס ופרי שחור, וניל וזפת, עור ופרחים – ריקוד מעניין של עוצמות וריכוז. או, הנה גם מעט מנתה. גוף מלא, מרוכז ועשיר עם מתיקות מסיימת, ארוך ומורכב ומאוד אינטנסיבי על החך. אלכוהול מורגש, צורב מעט. סיום אינסופי, עם טעמי דובדבן ושוקולד. וואו.
ציון: 93
 
The colonial estate, Richard lander shiraz 2006, 
499 ש"ח
אם אתם חושבים שיין טוב מתחיל בסיפור טוב, אין ספק שזה של ג'ונתן מאלטוס יהווה ערובה ליין מצויין. עולם היין זכה להכיר את האיש רק בשנת 1990, אבל מאז הוא במסלול נסיקה מרשים. די אם אזכיר את יין הקאלט הסט. אמיליוני שלו, Le Dome, כדי לסכם את עשייתו – כרמים טובים, טכנולוגיית על, ייעוץ מהשורה הראשונה, וכמובן מיתוג שלא מבייש את שאר התהליך. כך בין יתר רכישותיו אפשר למצוא כרם ששימש לייצור הגריינג' האגדי. היין הזה לא מהכרם הזה,אבל הוא SV שמגיע מכרם בן מאה. האף מאופק משהו, אבל על החך הטעמים מתנפצים ללא הרף – פרי וקסיס, עושר וריכוז חסרי תחרות כמעט, טאנינים מעט יבשים בסיום הארוך, פצצת ייננות שמשאירה אותך חסר נשימה. יין אינטנסיבי ומרוכז, שוקולדי, דובדבנים ומרציפן, יין שפשוט לא נגמר.
ציון: 93
 
Greenock creek shiraz alice's 2006,
349 ש"ח
 
17% אלכוהול מייצגים התמתנות מסוימת באופי של היין הבומבסטי הזה. מרוכז ועשיר, עם המון פרי, טבק ותיבול. החבית נוכחת, ועוד איך, כצפוי מיין ששהה בעץ 27 חודשים. בניגוד להרפתקאות מקומיות, כאן השהות הארוכה לא עושה מהיין נגריה, והשילוב – פנומנלי. יין מאוזן ורך בצורה מפתיעה, מתוק ועשיר כצפוי, אבל עם עניין ומורכבות. אל תטעו, חובבי העולם הישן, אני לא בטוח שיין זה וכל השאר הם יינות שבנו עבורכם. עבורנו. אבל משזה נאמר, הם יפארו כל ארוחת בשר הגונה, גם אם למנה הראשונה הגישו שמפניה.
ציון: 93
 
 
 
 
 

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

 

לייבסיטי - בניית אתרים