שמן הזית האיכותי עולה לאחרונה לכותרות - זנים חדשים, מבחני טעימה, יצרנים מעניינים, דירוגי איכות - בקיצור, סקסי (כמעט) כמו יין. האמנם? לא ממש. מצד אחד, כטרנד מעודכן ובריא, הופך שמן הזית למוצר צריכה בסיסי. אבל ברמה השיווקית, כמה בעייתי, הפך שמן הזית למוצר בסיסי.
מבולבלים? הבעייה נוצרת כיוון שכמו ברוב מוצרי הצריכה, לרוב הלקוחות אין נאמנות למותג, והחלטת הקנייה נעשית ברגע האחרון מול המדף - לרוב כפונקציה של המחיר. ומה אנחנו מקבלים תמורת המחיר? כמה מתוך הבקבוק זה שמן וכמה זית? לא ברור, אבל זה לא הנושא היום.

במסגרת הסכם השלום עם ירדן, תוקנו תקנות שמקלות על יבוא שמן זית משכנתנו במזרח. בשנת 2004, למשל, ניתן פטור ממכס ל-900 טונות שמן זית ירדני, במילים אחרות קרוב למליון בקבוקים, שווה ערך לכ-7% מהקף הצריכה הארצי. התרגלנו לראות שמן זית יווני, איטלקי, ואפילו ספרדי - אבל שמן זית ירדני? לא זכור לי אפילו בקבוק אחד כזה, לא על מדפי המרכולים ואפילו לא במעדניות הלא כשרות. (זאת לעומת טונות של טחינה כשרה מלב הקסבה של שכם, אבל זו כבר קומבינה אחרת).

האם ייתכן שמישהו רוכש את שמן הזית מירדן ומשטחי הרשות הפלסטינית, מערבב אותו ומוכר אותו כשמן זית ישראלי? פניותיי בנושא למשרדי הממשלה השונים בנסיון לברר מיהם אותם יבואנים ולהיכן זורמים מיליון הבקבוקים - לא נענו, ברובן, למעט תשובה אחת מנומסת מאנשי המכס שהשיבו כי הם אינם מוסרים נתונים על זהות בעלי מיכסות היבוא השונות.
לא ברור אם זה טוב, אם זה לא טוב, אם השמן איכותי יותר או אולי פחות, אבל כנראה שבחלק מסוים משמן הזית שנמכר בארץ כ"כחול לבן" - זורם משהו אחר. האם היינו מקבלים דבר דומה ביין? שמועות מימים אחרים טוענות שהיה מצב כזה בעבר, אבל לא בימים אלו. ומה הפתרון?
לאחרונה התארחנו בצימרים של משפחת שנבל בשאר יישוב. בשקט בשקט, מייצרת המשפחה שמן זית איכותי להפליא, שמשווק רובו ככולו לסיטונאים. זה יכול להיות רמז לפתרון. בתחילת העונה מצפינים לאחד מהמקורות שמזהים כאמינים, רוכשים ישירות מהם את שמן הזית בכמות המוערכת לשנה הקרובה - ובא לציון גואל. שמן זית איכותי עולה ליצרן הישראלי משהו כמו 22 עד 25 ש"ח לליטר. לייצר, שימו לב. תוסיפו רווח למגדל, תוסיפו רווח סיטונאי וקמעונאי, וגם מע"מ, ומכאן קל להבין כי שמן זית ישראלי טהור במחיר של 30 ואפילו 35 ש"ח לליטר....כדי להימנע מלשון הרע אציין ששמן כזה נתפס כחשוד, בעיני. ברוב המקרים היצרנים לא מתעסקים בבלופים הללו, אני משער כי זה קורה במקום אחר בשרשרת השיווק - כך שקנייה ישירה מהם תוזיל את המחיר ותבטיח איכות מקסימלית.
מצורפת כתבה מאתר NRG, בה מאוזכר שמן זית ירדני וכזה שמגיע מהשטחים. כמובן שאין בה כדי להצביע על המוזכרים בכתבה כאחראים לסוג כלשהו של עירבוב "חוקי", לא כל שכן הונאה. מוזכרת בה התופעה של שמני זית מהרשות ומירדן.
בתאבון.

http://www.nrg.co.il/online/12/ART1/513/323.html

 

 

לייבסיטי - בניית אתרים