דף הבית >> עולם היין - אוסטריה! >> חדשות ויינות >> יקבים וביקורים בארץ ובעולם >> שאטו Pontet Canet - עבר, הווה ועתיד.
 




Ch. Pontet Canet

נובמבר 2006
מאת טל שקד.

בתחילת המאה השמונה עשרה איחד Jean-Francois de Pontet כמה חלקות כרמים. שנים רבות לאחר מכן, הוסיפו צאצאיו לנכסי האחוזה כמה כרמים במקום בשם  Canet. זו היתה תחילתה של אחת האחוזות הגדולות במדוק, אשר באופן טבעי הוסיפה לשמה את שמו של מייסד האחוזה.

מאה שנים לאחר מכן נכללה אחוזת Pontet Canet בחלוקה המפורסמת של 1855(גרנד קרו מדרגה חמישית), ובכך עיצבה את מעמדה כחלק מעלית המדוק. מעמד זה לא חמק מעיניו של אחד מסוחרי בורדו החשובים ביותר באותה תקופה, Hermann Cruse, אשר קנה את האחוזה בשנת 1865. הוא בנה מרתפים חדשים, חידש את ציוד עשיית היין והפך אותו למודרני יותר, וייצב את מוניטין יינות האחוזה ברחבי העולם. במשך 110 שנה היתה אחוזת Pontet Cantet בבעלותה של משפחת Cruse, עד אשר בשנת 1975 קנה את האחוזה סוחר אחר (הפעם מאזור קוניאק) – Guy Tesseron.


קוניאק טסרון

כיום שייכת האחוזה לבניו של Guy Tesseron, כך שאחוזת Pontet Canet היתה שייכת אך ורק לשלוש משפחות במשך יותר ממאתיים שנה. לאחר שלושים שנה ב- Paulliac, יכולה משפחת Tesserons להיות גאה בכך שארגנה מחדש את מבנה הכרמים, כמו גם בשיפוץ בנייני האחוזה ומרתפיה.

כרמי האחוזה משתרעים על פני 1,200 דונם אשר נמצאים בסמוך ל- Chateau Mouton Rothschild. הכרמים שתולים על אדמת חצץ על בסיס של אדמת חמר ואבן סיד, ומורכבים מ- 60% קברנה סוביניון, 33% מרלו, 5% קברנה פראנק ו- 2% פטיט ורדו. גילן הממוצע של הגפנים עומד על שלושים וחמש שנה.


Mélanie Tesseron, מעצבת גראפית, שאטו פ.ק.

העובדה המעניינת באשר ל- Pontet Canet היא כי בשנת 1994, שנה בינונית בבורדו בכלל ובאזור המדוק בפרט, הוציא היקב יין נהדר (שזכה לציון 93 מרוברט פרקר, ושיוגש בטעימת הארוך שאירגנה "דרך היין"). שנה זו הבליטה את היקב לטובה והיתה לציון דרך בדברי ימיו. משנה זו נמצא היקב במגמת עליה מתמדת באיכות יינותיו, עליה שניכרת גם בציוני המבקרים.

לרשמי הטעימה שלי

לקריאה נוספת באתר המצוין של ניל מרטין:
http://www.wine-journal.com/pontet.html



לייבסיטי - בניית אתרים