דף הבית >> עולם היין - אוסטריה! >> חדשות ויינות >> אנשי היין >> 100% קלאס - אדולפו פולונארי מיקב רופינו
 
Chianti של רופינו, כבר לא מים אדומים בסלסלת קש.

נובמבר 2006

פרס חדש, תחרות חדשה, מנצח חדש, קונספט חדש. ארוע מסחרי או לא, מעניין או לא, חשוב או לא - אין לי מושג, לא הייתי. אבל זה לא מפריע לי מלהביע דעה ברורה.
אני מדבר על גמר תחרות רופינו, תחרות הבישול הראשונה שהתקיימה בישראל. נותן החסות לארוע היה יקב Ruffino ונציגיו בארץ, חב' שקד.ארוע מסחרי "נטו", נטען במקום אחד. כאמור, לא נכחתי בארוע מסיבותי שלי, אבל אני מקבל בברכה כל ארוע שמקדם את תרבות היין בישראל, ומעלה את היין על ראש שמחתנו. כן, גם אם הוא מופק ע"י גוף מסחרי, וכל עוד השקיפות מלאה. כאן, בניגוד לארועים מסחריים אחרים, הכל גלוי ומונח על השולחן, והיינות.....טוב, נגיע אליהם עוד מעט.


100% Class, אדולפו רופינו (משמאל) עם אורי שקד.

לעומת התחרות בה כאמור לא נכחתי, נפגשתי עם מר אדולפו פולונארי (Adolfo Folonari), מבעלי היקב לארוחת צהריים נינוחה על גדות הירקון, תל אביב. משפחת פולונארי נמצאת בעסקי היין כבר כמה שנים טובות. יקב רופינו קיים כבר כמעט 130 שנה (הוקם ב-1877), ונמצא בידי המשפחה משנת 1913. אגב, למשפחת פולונארי היה יקב שנשא בגאון את שם משפחתם, אולם הוא נמכר לחברה אחרת, שמתגאה כיום בשם המותג. תארו לכם שרקנאטי רוכש את יקב מרגלית, ולני מתחיל לייצר יין תחת השם "מרגלית". טוב, זה לא שייך. הלאה.

הלאה, בשנת 2000, "תופר" אדולפו עיסקה מרהיבה, מוציא החוצה חלק מהמשפחה, לוקח על עצמו התחייבויות ענק, יוצא לתכנית השקעות של 6 שנים, במהלכן הוא מכניס כשותף א ענק המשקאות Constellation ב-40%. זה שמשאיר בידיו שליטה כמעט מוחלטת, ובמקביל פותח לפניו אפשרויות שיווק ורכישת ידע מדהימות. 3 השעות שביליתי עם אדולפו ונציגיו בארץ היו מאלפות. הידע, נעימות הליכותיו, ומעל הכל היינות המרתקים ש"עשו" ארוחת צהריים מרתקת עם אחד האנשים שהגדירו מחדש את אזור קיאנטי.


מבחר מיינות רופינו, להגדלה לחץ על התמונה.

"יקב" רופינו מורכב למעשה מ-9 אחוזות שונות, רובן ככולן נטועות באזור טוסקנה. רוב האחוזות מתפקדות כיקבים עצמאיים, עם יינות אזוריים בסיווגים שונים. השם רופינו עשוי להופיע בקטן על התווית, כשבולט שם האחוזה והסיווג האזורי. טעמתי כמה יינות מהיקב:

La Solatia 2004, מחיר 185 ש"ח.
100% שרדונה, מאוד פרחוני ומבושם, ריחות צוף. אף מזמין ומאוד "זני". בשל, מתקתק, דבש, מאוזן, סיום ארוך. בעיקר טעים.
ציון: 88

Ruffino Chianti 2005, מחיר 49 ש"ח.
10% קאנאיולו, השאר סנג'ובזה. פרי אדום ופרחוני, חומציות גבוהה, רענן וצעיר, עשוי היטב. יין בסיסי מאזור קיאנטי שנותן תמורה מצויינת לכסף.
ציון: 84

Ruffino Chianti Classico Riserva Ducale Oro 2001, מחיר 199 ש"ח.
לצד 85% אחוזי הסנג'ובזה הנדרשים, מתווספים לבלנד גם כמה אחוזים של קולורינו, קברנה ומרלו. התחושה שלי שהרוב קברנה.
"היין הזה היה מאז ומעולם היין המודרני של רופינו" אומר אדולפו, כשאני אומר לו שזה היין הפחות חביב עלי מהמצעד המרשים. מדוע להוסיף מרלו וקברנה, אני שואל, והוא עונה: "מדוע לא? זה שומר על האופי של היין אבל מרכך ומעדן אותו, עושה אותו זמין מוקדם יותר - למה לא"?
ןאכן, היין מאוד פירותי ומלוטש, צעיר ומתובל. פרי שחור בשל, טאנינים מתוקים ומשולבים היטב, חמיצות מתונה ביחס למה שאנו מכירים מאיטליה. המודרני בחבורה.
ציון: 90

Lodola Nuova vino nobile de Montepulciano riserva 2001, מחיר 249 ש"ח.
10% מרלו, השאר סנג'ובזה. מונטפולצ'יאנו הופך להיות אט אט ברונלו דה מונטלצ'ינו מבחינת רמת היין - בינתיים היינות הטובים מהאזור נמכרים בהרבה פחות מהשכן המיוחס. לאזור אין את העוצמות של ברונלו, אבל יש בו הרבה חן שלא תמיד מוצאים במקומות אחרים.
היין הזה גם רך ונגיש, אבל האופי האזורי ניכר בו טוב יותר. נפח מצויין אם כי לא בומבסטי, הרבה פרי אדום ושחור, תיבול ירקרק, עישום ואדמתיות קלילה. שילוב טוב בין קלאסי למודרני.
ציון: 91

2000 Greppone Mazzi Brunello di Montalcino, מחיר 295 ש"ח.
ברונלו משנה טובה, לא ענקית, ואת המחיר משלם סעיף העוצמה, שם ניאלץ לחכות כנראה ל-2001. יין קלאסי, בנוי היטב, ארוך, בשל ומורכב. המון פרי, הסגנון יחסית מודרני ורך. נעים ומהנה.
ציון: 91

Romitorio di Santedame 2001, מחיר 375 ש"ח.
40% מרלו זה סופר טוסקן? כן. אבל יש כאן "הפוך על הפוך" מרתק. שאר הבלנד הוא קולורינו, ענב טוסקני "קטן" ולא ממש מוכר, אבל התוצאה - מרהיבה. המרלו המלוטש תורם פרי שופע, טאנינים רכים ונעימים. אבל אז מופיע הקולורינו: היי, זה טוסקנה: היין מעט מאובק, חמיצות בריאה שלא מוכרת ממרלו, קצת תיבול, והסיום הופך מעט יבש ומורכב. אין ספק - זה 100% טוסקנה, זה מקורי, מרתק והכי חשוב: ט-עים.
ציון: 94 

לייבסיטי - בניית אתרים