דף הבית >> עולם היין - אוסטריה! >> כתבות שונות >> יש חדש תחת הססלוב.
 

ינואר 2008

הביקור הלפני אחרון שערכתי בשנת 2008 היה ביקב ססלוב.  זה די קרוב לבית, ממש על כביש שש, ושיחה עם ברי היא תמיד יותר מסכום חלקיה. קצת קטע מקצועי, קצת יינני, קצת מרכלים (בעיקר עליו) - ובסך הכל התחושה היא שיצאת עם משהו שלא ידעת קודם. הביקור האחרון של 2008, אגב, היה השלמת מסע לזיכרון יעקב, שם מצאתי כמה מהסיפורים והיינות המשובחים של השנה החולפת. הסיפור המרתק והקסום - סליחה על הביקורת העצמית - בגליון פברואר על ע"ה.

אצל ברי, כמו תמיד, אין עמידה במקום. אחרי שהקים יחד עם טוליפ את חברת ההפצה "אדום כהה" הוא התפנה לעשות אירגון מחדש בבית. עופר עמית מונה למנכ"ל מקצועי - "אני לא רוצה לנבור בהנהלת חשבונות, בעלויות של חביות ובשאר ענייני מנהלה. אני רוצה להתמקד ביין", אומר ברי. עד היום העניינים התנהלו הרבה בזכות אינטואיציה בריאה, אבל סדרי הגודל מאפשרים ומצריכים ניהול מקצועי ומוקפד יותר - עופר, בהצלחה!

"נכנס יין - יצא ברוך". זו הכותרת שהעניק מוסף הארץ לסאגת מעברו של יקב ססלוב לצוריאל. זו עדיין לא הסתיימה במלואה, אבל הכיוון חיובי בהרבה מהמתואר בכתבה (המרתקת) האמורה. ברי סרב להגיב לכתבה האמורה, וגם היום אין לו יותר מדי מה להוסיף, לפחות לא לציטוט. התוצאות מוכיחות שלפעמים כדאי לשתוק. החביות תעשינה בקרוב את דרכן לצפון, שם ייפתח סוג כזה או אחר של מרכז מבקרים. "עיקר הפעילות השיווקית תישאר במרכז", אומר ברי. "הקהל מכיר ויודע את הדרך הנה, ואין טעם לטרטר אותו על בסיס קבוע לצפון. שם תהיה חוויה מסוג אחר מאשר במרכז המבקרים העיקרי. ואולי, אולי אפילו נצא מקיבוץ אייל למקום אחר, מי יודע". היקב, שמייצר כבר 80,000 בקבוקים, יישאר לא כשר, אם כי חדי העין שבינינו יבחינו בגרסא כשרה שמיוצרת עבור ברי במקום אחר. אבל זה באמת סיפור אחר, למרות שבסוף היום גם נטעם מהיין.

"אין כזה דבר יין אורגני", אומר ברי ססלוב. ואכן, קשה להאמין שיין נטול סולפיט יצליח להשתמר יותר משנה-שנתיים. כרם אורגני? זה כבר דבר אחר. "השנה ייכנס לניבה כרם חדש שנטענו בצבעון, מה שאומר שנוותר על חלק מהכרמים הישנים, מהם הייתי פחות שבע רצון". 44 הדונמים של הכרם נטועים גם בקברנה פרנק, פטיט ורדו, נביולו ועוד. כמו כרם הבית בקדיתא, גם זה כרם אורגני, שיאפשר לברי התנסות חדשה בבלנדים וזנים שעוד לא התאזרחו בממלכת ססלוב. אבל הגענו לכאן גם כדי לטעום את מה שיש, וחלק ממה שטעמנו ראוי בהחלט לתשומת לב.
שימו לב - הבלנדים הסופיים עדיין לא נקבעו, אבל אין מה לדאוג, אופי היין לא משתנה רבות (אם בכלל), כיוון שהיינות כולם עומדים לפני ביקבוק. בכל מקרה, כפי שתגלו מייד, תהיה עוד הזדמנות טעימה אחת במהלך חודש ינואר - שווה להתעדכן, בעיקר עם זה בשבת. מוזיאון הרכב הקסום של אורי סהר נמצא במרחק יריקת קברנה מיקב ססלוב, הוא פתוח רק בשבתות, והביקור בו - חינם אין כסף. נכון שלא ידעתם שיש? לא תאמינו כמה שזה יפה, גם ללא טעימת יין משובח.

ססלוב "אדום" קברנה סוביניון 2006.
טעמתי שתי חביות שתרכבנה (לצד עוד כמה) את הבלנד הסופי - שתיהן מעולות. היין של קדיתא נם בחבית אלון אמריקאי חדש, זה של בן זמרה מבלה את ימיו באלון ישן יותר, צרפתי במקורו. למרות המונוליטיות של הקברנה הבן זימראי, אהבתי עד מאוד את החבית הזו. בסך הכל מדובר ביין עמוק, מתובל ומלוטש להפליא, עם שכבות טעם מרובות, והעירבוב בין שני המרכיבים השונים התגלה כלא פחות מאשר מענג. זה יהיה קברנה ישראלי משובח, עם פוטנציאל יישון מסוים ומחיר מעולה למי שיזדרז לרכוש במחירי טרום השקה.
ציון: 87-89
מחיר: 75 ש"ח במקום 95, קניה מצוינת.

ססלוב רזרבד 2006
טוב, כאן המשחק המוכר והרגיל של ריכוז, עושר, תיבול ומוחצנות. רוני ססלוב חתומה יחד עם אביה על הבלנד הזה, שבאופן מקרי מחזיק אך ורק יין שהגיע מהכרם בקדיתא. "ככה יצא", אומר ברי. "אנחנו בוחרים את החביות בטעימה עיוורת - ומכאן קיבלנו את הטוב ביותר של 2006". באופן אישי האלגנטיות היחסית של ה"אדום" מדברת אלי יותר, אבל אי אפשר להתעלם מהאופי, המבנה והעוצמה של הרזרבד. אהבתם את השנים הקודמות? אל תפספסו את מחיר טרום ההשקה.
ציון: 89-91
מחיר: 125 ש"ח במקום 160.

בנוסף טעמנו גם מרלו ירקרק להפליא, יין שצריך זמן והרבה אמונה - לא משהו שהייתי קונה בלי לטעום שוב.
יין אחר שראוי לתשומת לב ולטעימה הוא הבלנד קברנה-שירז, שווה כל שקל מ-85 השקלים שתתבקשו לשלם במחירי טרום ההשקה (4800 בקבוקים בלבד). בידקו את מועד הטעימה הקרובה - ברי הבטיח שזה יקרה במהלך אחת משבתות ינואר, כאמור. כל הפרטים יופיעו באתר הבית של היקב, כך אני לפחות מקווה.

ומילה לסיום על היין הכשר - שמו של היין "סגול", והכיתוב בטיפוגרפיה המוכרת של היקב עלול לבלבל. זה יין צעיר, עם טעמים סגלגלים ומתקתקים, משהו שלוקח מהבוז'ולה את ריכוז הפרי והקלילות ומערבב אותו עם מעט יין מסידרת "אביב", סדרת הבסיס של היקב. כאמור, הגנטיקה כאן אינה "ססלובית" במובהק, היין מיוצר ע"י יינן אחר לפי הנחיות של ברי. האם זה יותר ססלוב או יותר כשר? שאלה טובה. האם תנין יותר ארוך או יותר ירוק? הילדות שלי כבר יודעות את התשובה הניבזית.

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
תנין - יותר ארוך או יותר ירוק?

לייבסיטי - בניית אתרים