דף הבית >> עולם היין - אוסטריה! >> חדשות ויינות >> יקבים וביקורים בארץ ובעולם >> ססלוב רזרב - טעימת אורך.
 

 


 
מאי 2007

למי שמצוי בסצינת היין המקומית נדמה שיקב ססלוב נמצא כאן מקידמת דנא. המציאות היא קצת אחרת. ברי, יליד 1946, הגיע לארץ בתקופת מלחמת ששת הימים, הציץ - ונפגע. הוא נשאר כאן, אבל לתחום היין הוא נכנס ברצינות רק לא מעט שנים אחר כך. הרומן הרשמי של ברי והיין החל בשנת 1991, תקופת מלחמת המפרץ הראשונה, למי שזוכר, ולא -אין קשר.
ההתחלה היתה מאוד לא ממוקדת. ברי הפך למדריך ולמרצה מהראשונים בארץ (מחנך יין, בשפתו). הוא שלח ידו בכתיבה - גם בעיתון "על השולחן" ואחר כך ב"יין וגורמה", ובין לבין הוא הספיק לייבא יינות מאוסטרליה, ואף החל בייצור ספוראדי של יין. אבל נקודת המפנה בקריירה של ברי ואשתו נילי היתה בשנת 1998. אז הוקם היקב ה"רציני" שלהם בקיבוץ אייל, והעשייה עלתה ליגה.

"הכל יחסי", אמר איינשטיין, ולכך מצטרף, אני מאמין, גם ברי עצמו. "עלה ליגה", כן, אבל טעימת האורך של יינות הרזרב של היקב, רובם ככולם קברנה סוביניון, מוכיחה כי גם העלייה הזו היא יחסית.
יחסית ליינות של 1994, אפשר להאמין כי הרזרב של 1998 מהווה עליית מדרגה. אבל מספיקה הרחה קצרצרה מהיין של 2004 כדי להבין שעם כל הכבוד, היין של 1998 נמצא די מאחור. אבל בל נקדים את המאוחר. ההתחלה היתה, כאמור, בשנת 1998, עת עבר היקב למשכנו הנוכחי בקיבוץ אייל, ממש "על" כביש 6, נקודה נוחה למדי, לוגיסטית לפחות. אז וגם היום, נבחרות ליין הרזרב החביות הטובות ביותר, או בשפתו של ברי, "חביות ה-WOW". המספרים מצומצמים - 7 עד 16 חביות בלבד בבציר, והיה גם בציר בו לא יוצר הרזרבד כלל.

ססלוב קברנה סוביניון "רזרבד" 1998:
כורם: ישראל רוזנברג, כרם בן זמרה.
בר7 מודה כי הוא לא ביקר בכרם כלל, והפעם הראשונה בה הוא פגש בענבים היתה בבציר, ביקב. 1.6 טון לדונם, כמות שהיום נראית מופרכת. היין בצבע בהיר עם גווני חום ובריק. פרי שחור, מעט ליקר, וניל, עץ קל וטחב נעים. מעט חימצון, אף בוגר ומפתה.
אבל הפה.... חמיצות גבוהה, פרי נסוג, היין בסוף חייו. אם יש - לשתות, וגם אז, לא ממש חובה.
ציון: 82

ססלוב קברנה סוביניון "רזרבד" 1999:
כורם: ישראל רוזנברג, כרם בן זמרה.
הפעם היבול היה רק 1.2 טון לדונם. הצבע כבר טוב יותר, וכמעט ואין ניכרים בו סימני התיישנות. פרי שחור, קסיס וליקר, היין מרגיש צעיר הרבה יותר מקודמו. קופסת סיגר וארז. גוף בינוני-מלא, הפרי נוכח אם כי גם כאן החמיצות גבוהה ושולטת, עמוק לתוך הסיום. טאנינים רכים. לשתות.
ציון: 85

ססלוב קברנה סוביניון "רזרבד" 2000:
יבול ממוצע 780 ק"ג לדונם. הכרם הפרטי של ססלוב בקדיתא מתחיל לתת פרי. רובו אמנם מיועד עדיין לסדרות אביב ואדום, אבל גם כך - הרמה עולה.
ריח חייתי משהו, עם מעט ריוח כבישה נדיפים. שחור, קופסת סיגר, זפת. "גברי", אם מותר להשתמש בביטוי.
גוף מלא, יין רענן ופירותי, נגיש אם כי יוכל להימשר עוד כמה שנים. החמיצות עדיין נוכחת אם כי היא משולבת היטב בפרי. יין טוב.
ציון: 86

בשנת 2001 חוו כרמי היקב בעיות קשות של חמסינים ששרפו את הפרחים. אותה שנה לא הוכן ביקב יין בסדרת רזרב.

ססלוב קברנה סוביניון "רזרבד" 2002:
הגיעה אחרי 01' ונראתה לפתע קסומה, אם כי בדיעבד היתה זו שנה לא ממש מצטיינת. הענבים לרזרבד הגיעו מקדיתא ומכרם בן זמרה, כשחלק גדול מענבי כב"ז מגיע מפרידמן, כורם צעיר שכוכבו דורך.
פרי שחור, קופסת סיגר וזפת, מתובל, עשיר ורחב. רענן.
גוף מלא, חמיצות נוכחת, טאנינים עדיין מורגשים, אורך מצויין, סיום טוב.
ציון: 88


ססלוב קברנה סוביניון "רזרבד" 2003:
פעם רביעית שאני טועם את היין בחצי שנה - ובכל פעם אני נהנה מחדש. ללא ספק הרזרבד הטוב ביותר ששיחרר היקב עד כה. הענבים מגיעים מאותם מקורות כמו 2002: קדיתא, פרידמן ורוזנברג מבן זמרה. הפרי עוד יותר מרוכז משנה קודמת, קסיס, מרוכז, הרבה עץ מתובל, אבל משולב היטב בפרי.
גוף מלא, בשל, רחב, מאוזן, הרמוני, עוצמתי וארוך. קברנה מצויין שעדיין צריך זמן.
ציון: 90

 
ססלוב קברנה סוביניון "רזרבד" 2004, טעימת חבית
אם ה-03' הוא הרזרבד הטוב ביותר שהיקב הוציא לשוק, נראה כי גירסת 04' היא הרזרבד הטוב ביותר שיקב ססלוב ייצר מעולם. החבית בולטת ומתובלת מאוד, פלפל שחור, עץ אמריקאי, ונילך, אבל הכל מתחת לפרי שחור, קסיסי, בשל ומרוכז.
גוף מלא, בשל, יין רך והדוניסטי, אבל עדיין עם חוט שדרה מוצק של טאנינים רכים ומתוקים. מאוזן להפליא, ארוך ומתובל, סיום מריר - הטוב מכולם, גרנד פינלה. ציון? נחיה ונראה. 91/2?

 

 
ולמסקנות:
הרזרבד של ססלוב, לפחות כיום, הוא יין איכותי שמוכיח יכולת התיישנות סבירה, אולי יותר.

ברי אוהב עץ, אוהב לשחק איתו, לא מפחד ממנו ומשלל נגזרותיו (כפיסים), ואפילו מצהיר שהוא שוקל להשתמש בהם בצורה מינורית בייצור הרזרבד. גם היינות - נהנים (או סובלים, תלוי את מי שואלים) מטעמי עץ ברורים, שמחייבים יישון מסויים של היין.

הכרם, בפעם המיליון, מוכיח כי הוא זה שעושה את ההבדל בין יין סתמי לבינוני ולמצויין. הכל מתחיל בכרם, ואסתכן בקביעה בוטה מעט - יקב שאין לו שליטה מלאה וארוכת טווח בכרמיו - הוא יקב חסר זכות קיום. הלאה: יקב שלכרמיו אין ייחוד לא יצליח לייצר יינות שהם מעבר לעשויים היטב.

ועוד נקודה: למרות שהכל מתחיל בכרם, גם ליינן יש מה לומר בתהליך, ולוקח לו זמן ללמוד לומר זאת. אם כך, אינני מוצא טעם להוציא כסף גדול על יין מיקב צעיר. שיתגלחו על זקנם של אחרים, ואחר כך - אלוהים גדול. נכון שמי שהקשיב לכלל הזה הפסיד את ירדן קב"ס 1985, אבל קצרה היריעה לפרט את כל אותם יינות הזויים שהוא הרוויח. ולמען הסר ספק - אותם אלו שאוהבים את הסגנון הססלובי - יינות הרזרבד שלו משנת 2003 ראויים ביותר. ובמחיר של מציאה יחסית: שווה לרכוש כמה רזרבים מבציר 2004 במחירי En-primeur.

וכמה פרטים על סדנא ייחודית שמעביר ססלוב בשבוע הבא:
מנסיוני, הטעימות הללו מאלפות יותר מהרבה טעימות אחרות, במובן הזה שהן מכניסות את המשתתף עמוק לתוך הליך ייצור היין. השתתפתי בסדנא דומה שנושאה "Tיתור פגמים ביין", והחוויה היתה אדירה. כך שבהחלט יש מקום לשקול להשתתף בהדרכה שכזו, גם למי שכבר מכיר, טעם וחווה לא מעט יין גדול. הנה הפרטים.

יישון יין זה השלב בו היין עובר למנוחה ופוגש את העץ. יינות אדומים פשוטים ומרבית היינות הלבנים מועברים לנוח במכלי נירוסטה, ואילו יינות אדומים מורכבים יותר וזנים מסוימים של יינות לבנים מועברים לחביות עץ אלון, שעם הזמן נותנות ליין ניחוחות וטעמים נוספים.
הרצאה ייחודית וחד פעמית בנושא "עץ בתהליך יישון יין", יעביר היינן הוותיק ברי ססלוב, ביום שישי ה- 8/6/2007 בשעה 12:00 ביקב ססלוב שבקיבוץ אייל.

ההרצאה תעסוק בכל ההיבטים הקשורים להשפעה של עץ על יין:
׳ יישון יין בחביות עץ אלון אל מול יישון יין במגע עם כפיסי עץ אלון
׳ מדוע כשמדברים על עץ בתהליך יישון יין מדברים דווקא על עץ אלון
׳ טעמים וריחות הנובעים מהעץ
׳ שיטות שונות של קליית עץ החביות וכפיסי העץ
׳ סוגים שונים של חביות עץ אלון והטעמים והריחות שכל סוג משרה על היין
׳ סוגים שונים של כפיסי עץ אלון והשפעותיהם על היין

כמו-כן יתקיים במפגש דיון בסוגיה "האם יישון יין במגע עם כפיסי עץ מביא לתוצאה איכותית" ומה הן ההשלכות הכלכליות של יישון יין במגע עם כפיסי עץ אל מול יישון בחביות עץ אלון.

ההרצאה תלווה בטעימות יין וכיבוד.
מחיר למשתתף 120 ₪.
ההרשמה מראש בטלפון 09-7492697.

 

לייבסיטי - בניית אתרים