יוני 2010

לפעמים מותר גם להנות מארוע שמוגדר כ"מסיבת עיתונאים". אני מתנצל, אבל המפגש עםRiccardo Tedeschi  היה תענוג צרוף. ראשית כל, לא יאומן, התחלנו בזמן, לראשונה בישראל. שנית, הלוקיישן, החדר הפנימי של באר היין מתושלח, היה נעים, אינטימי ומרווח מספיק. האוכל, בשום אופן לא מורכב או מתוחכם מדי, היה בדיוק מה שצריך לקבל לצד יין: טעים, מדויק, ולא מאפיל על הנוזלים.
.
ולפוליצ'לה תמיד נתפשת בעיני כאחד מ"איי גאלאפאגוס" של עולם היין המודרני. פינת עולם עם זנים בלעדיים ומסתוריים (רשימה חלקית: Corvina, Corvinone, Rondinella, Molinara), טכניקות עשייה מקוריות וייחודיות, והעיקר - לטובים שבהם יש אופי של עולם ישן קלאסי:
Food first, Scores later.
ואכן, היינות הם אלה שקטפו מקום ראשון בתשומת הלב שלי. לא טעמנו הרבה מהם, אבל כל אחד שהכנסנו לפה דבר בקול אחר וכולם יחדיו סיפרו סיפור על יקב נפלא, שעושה יינות נהדרים שנמכרים בארץ (שקד) במחירים הגונים להפליא.

 אז הנה, יקב טדסקי, ולפוליצ'לה, איטליה.

.

.

1) בני טדסקי, יקב משפחתי שמייצר כחצי מיליון בקבוקים בשנה, מציינים את שנת היווסדותו של היקב כ-1824, כאשר ניקולו טדסקי רכש את הכרמים הראשונים באזור. כמעט 100 שנה אחר כך רכש ריקארדו את שתי החלקות שתהפוכנה לכתר העשייה של היקב Monte Fontana ובעיקר  Monte Olmi   אליהן נגיע בהמשך.
.
2) כיום עושה את היין ריקארדו טדסקי (אחר, כמובן). הוא מנחה את הטעימה ומספר כי ליקב יש כ-220 דונם כרמים ועוד כמות כפולה תחת הסכמי גידול. "הגענו למסקנה כי הדרך היחידה להבטיח איכות לאורך זמן היא להיות הבעלים של הכרמים", אומר ריקארדו. "המטרה האסטרטגית שלנו היא להיות בעלים של 100% מהכרמים שאנו צריכים כדי לייצר את 500,000 הבקבוקים שאנו מייצרים מדי שנה".
.
3)  האמארונה הוא הכוכב של היקב, כמו בעצם בכל יקב באזור. 20% מהייצור אחראים על 50% מההכנסות, אומר ריקארדו. מתוך 100,000 בקבוקי האמארונה, פחות מעשירית מגיעים מהכרם היחידני Monte Olmi
.
4)  אבל כולם מכירים את האמת הזו. ייצור אמארונה עלה מ-2.1 מיליון בקבוקים בשנת 1999 עד ל-8.5 מיליון בקבוקים בשנת 2009. גידול מרשים, שגרם לכמה מהיצרנים הוותיקים לדאגה רבה, בגלל חשש (מוצדק) מירידה באיכות הכללית.
.
5)  בשנת 2009, 10 שנים מאוחר מדי כפי שטוענים היצרנים הוותיקים, הוכרז אזור  DOCG עבור אמארונה. למרבה האכזבה (של בעלי העניין, כנראה) לא נכללים בו אך ורק הכרמים שנטועים על קרקעות משופעות (רוב הכרמים שלנו הם כאלה, טוען ריקארדו). גם דרישות המינימום של תקן ה-DOCG נמוכות מדי לדעת חלק מהיצרנים הקלאסיים. כך, במקום שהתקן החדש יעלה את האיכות וימפה את האזורים הטובים יותר לייצור האמארונה, מתרחשת פעולה הפוכה בדיוק
.
6)  כצעד נגד וליצירת בידול בין ה"טובים" ל"רעים" יוסד מועדון שנקרא "משפחות האמארונה". דומה לספיישל קלאב של שמפן, ל-VDP מהמוזל ולעוד התאגדויות של יצרנים שמרגישים שהתקנות והחוקים המקומיים אינם קפדניים מספיק עבורם. טדסקי נמנה על העשירייה המכובדת הזו שבניגוד להתאגדויות אחרות, אחראית על כמות גדולה ולא בוטיקית בעליל - כמחצית מתוצרת האמארונה.
ובשורה התחתונה - טעימת יינות טדסקי הוכיחה כי מקומו של היקב בליגת העל שליצרני האמארונה והאיזור בכלל התקבע בזכות ולא בחסד.
Valpolicella Classico DOC Superore 2007
65 ש"ח
30% Corvina - 30% Corvinone - 30% Rondinella - 10% Molinara
אין יותר קלאסי מזה באזור ולפוליצ'לה ובאפלסיון הרלוונטי. נשאר רק לטעום איך זה ביחס ליינות אחרים מהאזור, והתשובה היא - מצויין. 
צבע אדמדם בהיר, אף מעניין, מתובל, פרי אדום (דובדבן), מאופק ונזירי מעט, מאוד קלאסי.
גוף בינוני, מאוזן, טאנינים משולבים, עולם ישן, חמיצות נהדרת, רענן ונגיש, ידידותי אך לא חנפן. 12.5% אלכוהול שאומרים הכל. קצת לקרר והרבה להנות. פיצה? מונדיאל? זיווג משמיים
ציון: 86
.
Capital San Rocco Ripasso Valpolicella Superiore 2007
100 ש"ח
אז מה זה בדיוק הטכניקה של ריפאסו?
מכינים יין ולפוליצ'לה רגיל, במקרה הזה מכרמים איכותיים במיוחד - "לא כל יין יכול לעבור את התהליך בהצלחה", אומר ריקארדו. "צריך מינימום של גוף ואיכות כדי שהיין לא יהפוך לצל של עצמו". במרץ לערך, עם סיום הכנת האמארונה, מתסיסים את היין שוב על הקליפות של היין הבוגר ומיישנים בחבית עד שנתיים. התוצאה - ולפוליצ'לה "בריון" יותר, 13.5% אלכוהול - ובן זxxה של יין.
אף מקסים, אלגנטי אבל מלא פרי שחור, מעט קסיסי, תיבול מושך, מעט אפל ובשרני. אמארונה באף אבל הרבה יותר קלילות על הפה.
רחב, עשיר אך לא כבד, מתיקות קלילה ונעימה. נפח מעולה, מעט דובדבן שחור על הפה, היתה אומרת הילדה הפרטית. מתיישן היטב, אומר ריקרדו, 10 שנים בקלות. קנייה מדהימה. בייבי אמארונה של ממש, בוודאי באף. אלגנטיות שרירית.
ציון: 90, שווה כל אגורה.
.
Amarone Della Valpolicella DOC Classico 2006
229 ש"ח
קצת מספרים: 30% Corvina - 30% Corvinone - 30% Rondinella, 4 גרם סוכר שיורי לליטר, 16% אלכוהול. בניגוד ל03-04 שממש נטפו סוכר, כאן היין מאוד אלגנטי וקלאסי - בקונטקסט של אמארונה כמובן. האף מרוכז ועשיר, עללית מדרגה מהיין הקודם. מעט ליקרי, מתובל, תבלינים מתוקים,
גוף מלא, צורב מעט, מתקתק, עשיר ורחב, סיום מעט מריר ונעים. מעט ריחות מינרליים וקומץ בוטריטיס – צריך אותו כדי לייצר מתיקות ונפח, אומר ריקארדו. "בשיטת הייבוש הקלאסית היה יותר מדי מהבוטריטיס, והיינות היו אחידים בלי תלות בכרמים. היום הטכנולוגיה מאפשרת לנו להמעיט בכמות - אבל אנחנו רוצים וצריכים קצת מזה.
יין ידידותי לאוכל, לא עוצמתי או מרוכז מדי. 16% עם משקל נוצה, אבל נוצת ברזל.
ציון: 92

Amarone Della Valpolicella DOC Classico 1995
מעט ברטי או קורקי. אין ויכוח כי היין לא היה ממש תקין אבל עדיין הציג משהו מעניין וקלאסי. אין ציון, אבל יש עניין.
.
Capitel Monte Olmi Amarone Della Valpolicella DOC Classico 2005
629 ש"ח.
הבלנד דומה לאמארונה הרגיל - אגב, 10% החסרים מורכבים מערב רב של זנים מקומיים.
זה יין הדגל של היקב - סינגל ויניארד (25 דונם) שמצוי בשיפוע גדול, וכדי למתנו הוא בנוי טרסות שמצד אחד מנקזות עודפי מים, ומצד שני שומרות אותם בשנים שחונות. 
אף מדהים, עשיר ורחב. מצד אחד פרי שחור, בשל ועשיר, מתובל, בשרני, מעט ליקרי, עם המון שוקולד וברגמוט, התבלין של תה הארל גריי.
גוף מלא, עשיר, רחב, מתקתק מעט, אבל רק במעט. 16% אלכוהול. כאמור, זה יין אלגנטי שמגיע אחרי שנים שהנפיקו יין כבד ועשיר ומתוק מאוד, מתוק מדי. קלאסיקה, והיין הטוב של הטעימה.
ציון: 95
6000 בקבוקים יוצרו מהבציר הזה.
.
Capitel Monte Olmi Amarone Della Valpolicella DOC Classico 1995
הצבע כבר חום. 
אף: גוון מינרלי ומעט טחב, צימ
וקים, קרמל, אף מורכב, בוגר, עשיר וממכר.
גוף בינוני, מעודן, כמעט שברירי אבל יש לו עוד עשור של חיים, טוען ריקרדו. סיום ארוך, מלטף, שלב הפרי כבר די מאחוריו אבל מה שיש - נהדר. ועדיין, גרסת ה-2005 מועדפת עלי, בעיקר בגלל שאני אוהב את פאזת הפרי ביין.
ציון: 93.
.
Capitel fontana Recioto Della Valpolicella DOC Classico 2005
רצ'יוטו - גירסת הקינוח של אזור ולפוליצ'לה, זכתה גם היא יחד עם האמארונה לסיווג DOCG. למי שתמה מדוע כאן הסיווג הוא רק DOC, נזכיר כי הסיווג הגבוה נכנס לתוקף רק מבציר 2008. סבלנות.
בינתיים, גם "רק" DOC מספק אותי. 80 גרם סוכר לליטר מרגישים מאוד מאוזנים עם החמיצות. נפח מצוין, אורך וסיום שלא מרפים, יין קינוח נהדר שימשיך להשתבח 10-20 שנה, מי יודע.
ציון: 91פארק היורה: ריפאסו.
לייבסיטי - בניית אתרים