מאי 2011, שבוע 23
כמה הערות על אחד השבועות העמוסים והמגוונים של השנה, ככה הוא יצא לגמרי במקרה. קשה לי להביס את שלושת מפלצות הפירסום המיידי (רוגוב, רובין, ועכשיו גם קופר) אז ויתרתי מראש, אלא שהפעם, כבר בנקודה הראשונה, תבינו שאין ברירה, אי אפשר לחכות עם הפירסום.

שלוש סירות בנמל תל אביב
הערה לקהל קוראינו הנאמן.
כך כינו אנשי יקבי רמת הגולן את ארוע הפתיחה של השבוע המקסים שהם רקחו לנו בנמל תל אביב .יש לנו מהיום ועד מוצאי שבת להנות מבר היין הגדול במדינה, שחוזר אחרי הפסקה של שנה, עם מגוון גדול של תחנות טעימה במחירים ידידותיים להפליא.
דוגמא? הנה, אחת מתוך שש: פחייט של גמלא שרדונה 2009, ירדן שרדונה אודם, ירדן סירה וירדן סירה כרם מורדות אביטל (שהושקו שניהם אמש) - פלייט כזה יעלה לנו 30 ש"ח בלבד. מזג אוויר מקסים ונעים מחכה לנו בנמל - טוב בהרבה ממה שהיה בפעם הקודמת, אז לא לפספס.
.
שלוש סירות בנמל תל אביב, חלק ב'.
הערה למנהל השיווק של היקב מהגולן.
קשה למכור סירה בישראל? אפשר להתעודד. גם באמריקה הגדולה זה לא קל, כפי שהתברר לי משיחה עם אחד היבואנים הגדולים במזרח היבשת. אבל אם תמשיכו ככה, מי יודע. שלושת היינות שהצגתם, שניים מתוכם הם "כרם יחיד", מעוררים תקווה שיום אחד נשתה פה הרבה יותר יין מהזן המקסים הזה.
ואם לא? לנו יישאר יותר מהחומר המשובח הזה.
אגב שיווק, תופעת הכרם יחיד תופסת תאוצה מרשימה ברמת הגולן. אולי זה סוג של תעלול שיווקי מוצלח בהחלט, אבל הוא מגובה ביין רציני ביותר (ובעל אופי נבדל ואחר), בינגו אחרי בינגו.
אז בסך הכל - שאפו.
ועוד משהו, בקטנה - נראה לי שהסירה 2007 הגיעה מהר מאוד אחרי ה-2006. אז אולי העם התחיל לשתות יותר סירה בכל זאת, או שעשיתם התאמות והקטנתם את הקפי הייצור?
.
שלוש סירות בנמל תל אביב חלק ג'
הערה ליינן הראשי, ויקטור שונפלד.
ככה מתעלמים מהבינגו שהבאתי? האמת, בדיעבד, היה מאוד קל לזהות מי משלושת היינות הוא מה. הראשון היה הסירה ה"פשוט" - הרבה פחות עשיר ומורכב מהשניים שאחריו, הרבה הרבה פחות מתוק מהסירופ המרוכז של 2006. ואולי צריך פשוט זמן וסבלנות כדי שהכל יתחבר?
השני, היין ממורדות אביטל (גבוה, אדמת קשוחה יחסית) היה הכי מעניין. מורכב, כמעט אלגנטי, מאוד זני, מאוד ישראלי, מאוד רמת הגולני. יופי של יין, בכל קנה מידה. השלישי, מכרם יהונתן, הכי כצפוי הכי עשיר, מרוכז ופירותי, אבל עם בשרניות מהממת ומה שהרגיש כמו הכי הרבה עץ.
.
         
.
הדבר הגדול הבא
הערה למנכלי"ת היקב, ענת לוי רושנסקי.
אכן, אין שני ליקבי רמת הגולן בנסיון להנחיל תרבות יין אמיתית בישראל. אין אף יקב שעושה אפילו חלקיק קטן מהפעילות שלכם, ולא נותר אלא להסיר את הכובע פעם (בר היין) אחר פעם (ירדן וינטייג') אחר פעם (פרס ירדן) אחר פעם (בית הספר למנהלי תחום יין) ועוד ועוד.
האם זה מגדיל את הצריכה? לפי הנתונים שהבאת משוק המרכולים - הצריכה עלתה בשנה האחרונה. האם מהסיבה הזו? על כך בסעיף הבא, אבל אם אני מנכ"ל היקב, החזון שלי לחומש הקרוב יהיה קשור לנסיון להעלות את האזוריות - ויותר ממנה, את תקינת היין על סדר היום המקומי. זו רק שאלה של זמן עד שפרשיה כלשהי שקשורה ל, איך נקרא לזה, אי דיוקים בתעשיית היין המקומית - תתפוצץ בקול רעם, וכל מה שנשיג בשווקי הייצוא יימחק כמעט מיידית. יקבי הגולן (ולא רק הם) ערוכים ב-95% להצגת שקיפות מלאה לכל אורך התהליך, מהכרם ועד לבקבוק. לדעתי הגיע הזמן להציג את זה לציבור, על גבי התווית, לחנך את הציבור לבקש את השקיפות הזו, ולצלוח את הסערה שתקום, אי שם בעתיד.
.
מעצמת קאווה עולמית
הערה לכל מי שחושב שקאווה זה פיכסה.
טוב, זה אולי פיכסה, אבל כפי שאמר לי אחד מיבואני היין הגדולים, שנת 2011 מסתמנת כשנת משבר. אחרי שלוש שנים של גידול תלת סיפרתי באחוזים, השנה מסתמן כי הגידול יהיה "רק" 50%. קהל גדול, ענק וחשוב של צעירים שותה קאווה במקום רד בול עם וודקה. לתחושתי חלק גדול מהגידול בצריכה מגיע מהמשקאות המבעבעים-מוגזים הללו, וזה ממש בסדר, כי מפה הצרכנים יכולים - ויעברו - ליינות טובים ויקרים יותר במקום לוודקה הממותגת הבאה.
ובכל זאת, איזה קאווה טובה יותר? אה, תשובות על כך ממש ממש בקרוב.
           
  שרדונה - להתאהב מחדש.
מה לא לפספס בבאר היין בנמל תל אביב?
לא כל יום יש הזדמנות לטעום כל כך הרבה יין מיקב אחד, באווירה של כייף, אם כי לא תמיד אידיאלית לשיפוט מקצועי.

מי שעוד לא טעם מהבלאן דה בלאן המבעבע - בכל פעם הוא מרגיש לי טוב יותר. לא לפספס את הגמלאות הלבנות - ריזלינג, סוביניון לבן וכמובן השרדונה ה"רזה" יחסית.
בגיזרה האדומה - מרלו כרם אודם עדיין מעט מתוק מדי אבל נראה יופי, ולא לפספס את הפינו נואר - שוב, הרבה פחות מתוק מגירסת 2006, אחלה פינו שבעולם, הכי לא בורגון אבל יופי של יין.
.
ועוד המלצה שלא קשורה לכלום, כלומר לא ליין:
קטפיש, סרט מעורר מחשבה, בחילה, רחמים - ופחד, בעיקר לגבי מה יכול לקרות לילדינו בעולם החדש של ממלכת פייסבוק (לא, אין דם).
לא לפספס.
.
 
   
לייבסיטי - בניית אתרים