דף הבית >> עולם היין - אוסטריה! >> ארכיון >> בורגון לבן בדרך היין
 

 

   

פברואר 2008
טעם ורשם: אהוד ולטר.
 
טעימת יינות בורגון לבנים, כולם ברמת Grand Cru, אורגנה ע"י "דרך היין" בסניפה התל אביבי. היינות, כולם מיובאים ע"י חברת השיווק "שקד", אשר הרחיבה לאחרונה באופן משמעותי את היקף הייצוג הבורגוני. אם עד לאחרונה ההיצע מבורגון היה מצומצם למדי, והתבטא במבחר מרשים של "גג העיר" ועוד נגיעות קלות של יבואנים אחרים, הרי שלא ניתן להתעלם מהפורטפוליו העדכני של "שקד" מחבל ארץ מיוחד זה. הסתקרנתי.
 
שריטת הבורגון הלבן, אשר ממילא סובלת מקשיים אובייקטיביים (מי מוכן לשלם מאות שקלים על יין לבן, לעתים אף אלפי שקלים?) קיבלה לאחרונה זעזוע מה, מכאלה הטוענים לעמעום זוהרם של הבורגונים הלבנים בשל נפילות רבות מדי באיכות היינות ויכולת השתמרותם. שרדונה. זה הזן, ואין בלתו בטעימה הזו. הלבן הדומיננטי בבורגון מתפרס על ספקטרום מרשים של אופי יין, החל ממינרלי, חד וסגפני (מי אמר שבלי?) ועד לרחב, שמנוני ומהדהד על החיך.
 
סיכום קצר, טרם אפרט את התרשמותי מהיינות – השבלי של Fevre מציג רמת איכות גבוהה, בת תחרות מול המובילים באזור גידול יין זה, כשה- Le Closמשיק למצויינות אמיתית. כדאי גם לזכור את השם של Domaine Bouchard Pere, יקב עם יינות מרשימים, ה-קורטון שארלמן וה-מונרשה מצטייני הטעימה. כול היינות אינם זולים (פרטים – בחנויות "דרך היין") אולם יש ערך צרכני בלתי רגיל לכך שהמבחר של יינות אלה בשוק כמעט הוכפל, ביחס למה שראינו עד לא מזמן.
 
ואלה היינות, לפי סדר הטעימה, זוגות-זוגות, כמתבקש לצורך התרשמות השוואתית מיינות עם מכנים משותפים-
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Domaine William Fevre, Bourgros Grand Cru 2005
 עץ בחזית, ממתין להתחבר לשאר מרכיבי היין, אשר בסה"כ מפגין "גרן קרו"-יות מכובדת, עם ארומות (תפוח צהוב, מעט פרי טרופי) בשלות יותר מהטעמים (תפוח ירוק ואפרסק לבן). מינרליות וחומציות טובות מספקות שדרה ראוייה ליין, אשר משך לא מעט בכוס. מחיר – 299 ₪. 90.
 
William Fevre, Le Clos Grand Cru 2004
אב טיפוס לגרן קרו משבלי, מאמץ סופר מוצלח מאחד מיצרני היין היותר מוערכים באזור זה. צבע קש צלול, ניחוחות אפרסק לבן וגרידת הדרים ובשוליים עץ מתון. הפה מגיע משודרג, עם עושר ומורכבות מרשימים, חומציות נהדרת לצד מינרליות בולטת, לימוני, טעמי אפרסק לבן ותפוח, מתובלן ומאוד ארוך. זמן בכוס עשה חסד עם היין, שלטעמי כדאי להמתין אתו עוד זמן מה לפני פתיחת בקבוקים. מחיר – 339 ₪. 92-93.
 
Morey Blanc, Corton Charlemagne Grand Cru 2004
קורטון שארלמן טיפוסי לגבעת הקורטון, תפוח ירוק חמצמץ ואגס בוסר, לצד גווני פרי טרופי, מינרליות ורעננות. הפה בינוני, גוף בינוני המפגין אחיזה טובה טעמים הולמים לארומות ואורך בינוני. מחיר – 649 ₪. 90.

 
 Bouchard Pere & Fils, Corton Charlemagne 2004
האפיל על קודמו, לכשנטעמו אחד לצד השני, באופן בולט עד מוחץ, ולא שה-מוריי היה כ"כ רע! רמת המינרליות המורגשת באף גבוהה, גובלת באבן אש (Flint), פרי טרופי עשיר, פיטנגו ותבלינים אקזוטיים. הפה עשיר ומורכב מאוד, מבנה בינוני עד מלא מגובה בחומציות פנטסטית, מינרליות/פלינטיות, כול דקה בכוס פורסת עוד רובד בטעמים, תפוח, פיטנגו, מנגו, ליצ'י...עד לסיומת ארוכה ומהנה. מחיר – 679 ₪. 93, עוד כמה שנים אפילו יותר.
 
Fontaine Gagnard, Griot Batard Montrachet 2005
במקור אמור היה להיות Batard "רגיל", שנת 2004, אבל החלופה הייתה יותר ממוצלחת: אף לימוני/ליים, מינרלי וחומצי, תפוח ירוק רענן וגווני תבלינים. הסיפור פה הוא הפה, הטעמים המורכבים, היין מאוד מאוזן עם נפח מרשים, טעמי תפוח ירוק, תבלינים אסייתיים וקלייה קלה. מחיר – 900 ₪. 92.
 
Domaine Pierre Morey, Batard Montrachet  2004
שני בקבוקים שנפתחו לא סיפקו, לטעמי, את הסחורה, כשריחות לוואי (גופרתיים, להבנתי) מסתירים טפח וטפחיים מיין, שבשאר הממדים היה יותר מסביר – פרי טרופי דומיננטי, חומציות טובה, עשב לימון. ללא דירוג. מחיר – 1,100 ₪.
  

 

 

 

 

 

 

 Bouchard P&F, Chevalier Montrachet "La Cabotte"  2005
מכירים את הפרסומת של אחת מקרנות ההון המוכרות – "טוב, אבל לא טוב מאוד"? היין טוב, אפילו טוב מאוד, עד להשוואה המתבקשת (אף המחיר זהה) ל-מונרשה של אותו היצרן, בהמשך. צהבהב שקוף, האף מינרלי מאוד, עד פלינטי, עשב לימון משולב בריחות הדרים, מתובלן ורב רבדים. הפה, בשלב זה, נותן מעט פחות מהאף, מאוזן אך האחיזה בחך נמוכה מהציפייה לאחר עושר הארומות, טעמי פרי טרופי טרי, גרידת לימון וצמחי תבלין. מחיר – 1,990 ₪. 92 ואני מעריך שישתפר.
 
 Louis Jadot, Chevalier Montrachet "Les Demoiselles" 2005
דוגמא ליין מאופק, שהולך ומתפתח בכוס ונותן מבט חטוף על עתידו. ארומת תפוח ירוק ואגס, לצד חבית קלוייה, הממתינה להתחבר לשאר המרכיבים, בישום קל ופרחוניות מהנה. הפה טוב מאוד, גוף ונפח משמעותיים עם תחושת שמנוניות קלה, חומציות תומכת, טעמים מורכבים של תפוח ירוק ואגס בוסר, וניל קל וסיומת בינונית. מחיר – 1,990 ₪. 91-92.
 
 Bouchard Pere & Fils, Montrachet Grand Cru 2004
המוצלח ביינות הטעימה, הסכמה פה אחד של כול משתתפי האירוע, מופת למונרשה משובח, שפתיים יישקו. אף מקסים, עשיר ומורכב, פרי לבן וצהוב, ארומות אגוזים קלויים על פח לוהט, מינרליות וחומציות בניחוח הנילווה, החבית לא מורגשת. הפה מאוזן, עם דגש על עושר פרי, חומציות עסיסית בליוויית מינרליות, אפרסק לבן ותפוח אפוי, תבלינים אסייתיים. התחושה בפה של נפח רב מבלי להעיק, ואורך מרשים ביותר. מחיר – 1,990 ₪. 95.
 
 Louis Jadot, Montrachet Grand Cru 2005
נטעם ראש בראש עם המונרשה של Bouchard, שלא השאיר לו סיכוי, וזה היה קצת לא פייר. בכול זאת, מונרשה משנה טובה/נחשבת, שנתן לא מעט סחורה – פרי עשיר, אפרסק ואננס טרי, מעט עץ ו-וניל קל. הפה עשיר ומאוזן, גם אם חסר את הנפח והאחיזה של ה- Bouchard, תפוח דלישס ואגס אמריקאי אדום, מרווה ושאר צמחי תבלין. מחיר – 1,990 ₪. 93.

 

לייבסיטי - בניית אתרים