דף הבית >> עולם היין - אוסטריה! >> כתבות שונות >> ירדן וינטייג'.
 

 


אוגוסט 2007

כבר קראתם על האדומים 2003 מיקבי הגולן?
ועל השרדונה, על שלל החביות בהן הוא מיושן? על השפים, על הסדנאות, על הטומקארים? אז מה נשאר לספר?
בואו נראה.

נתחיל מהסוף. לכל הפסטיבל המרשים הזה היתה מטרה אסטרטגית אחת. פלשתי באישון לילה לחדרו הנצור של מנכ"ל היקב, ושם מצאתי את המשפט הבא, רשום על הלוח הבלתי מחיק:
המטרה: "להוכיח (שוב) כי אין שני ליקבי הגולן".
באותיות קטנות טרח מישהו והוסיף: "ולמי שלא מבין, נראה לכולם למי יש את הכי גדול בשכונה".

אחרי יומיים תוססים, סוג של פגישת מחזור של עולם הקולינריה הישראלית ושל שרוטי היין הכבדים, אפשר להגיד בפה מלא: "המסר עבר". בכלל לא חשוב אם הכל דפק ב-100%, בכלל לא חשוב אם הסדנאות היו מעניינות או בעלות ערך, ואם אפשר היה להוציא יותר מיינני היקב. זה חשוב לפעם הבאה. כל אחד ואחד שהיה בפסטיבל הבין "למי יש את הכי גדול". וכנראה שהמסר חילחל גם הלאה, לאלו שלא היו.
מכאן אפשר ללכת להתחלה, זווית אישית לחלוטין.

האמת היא שלא הייתי באף סדנת שף.
הקונספט הזה היה מרענן ומרגש לפני עשור, בוינטייג' הראשון. כיום קשה לי למצוא בו עניין. הטלוויזיה מלאה ברובושונים שחותכים ברווזים ומבשלים קינואה - אז עם כל הכבוד לתעשיה המקומית - ויש כבוד!, אבל (לי) אין עניין. הבנתי שגם התנאים הסביבתיים לא היו מרהיבים, אז החלטתי לוותר.ניסיתי להתמקד באקשן סביב היין.

ההרצאה של ויקטור שונפלד
היתה מדהימה במובן אחד, שמתחבר למטרה האסטרטגית אותה הצגנו קודם. ההרצאה הזו הותירה תחושה שביקבי רמת הגולן עושים יין בזמן הפנוי שנשאר להם אחרי שהם מסיימים לראיין ולבדוק כל עלה וכל ענב. "חקלאות מדייקת" קוראים לזה, ומי שזוכר את התחנות המטאורולוגיות של יקבי רמת הגולן, שהוקמו עוד לפני שאחרים ידעו שיש כזה דבר, יכול רק להשתאות מזרם הנתונים הבלתי פוסק אותם מייצרים שם ביקבי רמת הגולן.
יש הבדל בין אינפורמציה למידע, ומשם ולידע. שלל הנתונים מצטרפים למידע, וזה מתגבש לאיטו לידע. האם אנשי היקב כבר יודעים מה לעשות עם קיץ של 27 מעלות בממוצע? לא ברור, ולא ממש חשוב, לפחות לא כרגע. המסר עבר.

טעימת השרדונה - בועז מזרחי אדם.
חוויה נחמדה, אם כי לדעתי הדגש בטעימה היה על הבדלים בין היינות השונים, ללא דגש מיוחד על השפעת החבית הספציפית.  בסך בכל - עבודה טובה של יינן חדש יחסית ביקב, ויפה עשו אנשי הגולן שנתנו לכל יינני היקב להחשף ולהתחמם תחת זרקורי התהילה. האם הצעד הבא יהיה לתת לכל אחד כמה חביות קברנה, נניח, כדי שיעניק להן חותם אישי? נראה.

טרואר.
נשארתי ללון שני לילות ברמת הגולן. לא האמנתי למה שקורה שם. מרום גולן, שטח בנוי, וקרררררררררר ברמה שכמעט בלתי אפשרי לסבול לאורך זמן. בשעות הלילה, כמובן, אבל זה בערך 12 שעות ביממה. שיעור מבריק בטרואר של רמת הגולן. אמצע אוגוסט - וקפאתי מקור בשש וחצי בבוקר. גם אם אני לא יודע להסביר מה זה עושה בדיוק לענבים, אני יכול להעריך שזה לא ממש מזיק. בעצם, עם הנתונים שיש ליקב היום, בטח החברים שם כבר יודעים בדיוק. החזרה לתל אביב המיוזעת, ועוד קודם לכן - הירידה בצהרי היום מבית ג'אן לכיוון ראמה (בערך 400 מטר גובה בכביש מהיפים בארץ), הסבירה גם היא את ההבדל. אין תחליף לגובה, וברמת הגולן - יש להם ממנו בשפע. אסכם במילותיו של ויקטור:
"טרואר: באזורים בהם האקלים יציב - הדגש הוא על הקרקע (בורדו).
באזורים בהם הקרקע יציבה - הדגש הוא על האקלים (רמת הגולן)".

מסיבה.
הלילה הראשון של הפסטיבל הוקדש למסיבה לכבוד השפים המתארחים ולשאר אנשים מהענף. הענף הגסטרונומי. היה כייף, ויקבי הגולן אפילו הגדילו לעשות, ולצד קמפיין היין הלבן שלהם הם ארחו את מבשלות הגולן - כן כן, בירה קרה וצוננת הוגשה באמצע חגיגות היין. אגב, לא התרשמנו במיוחד. העדפנו סוביניון לבן, וצלעות טלה.

טלי סנדובסקי
למי שלא מכיר - טלי היא כנראה העובדת הותיקה ביקב, ייננית שאחראית גם על המחקר והפיתוח. נפגשתי איתה לשיחת רקע קצרה שהפכה לסדנא פרטית, אולי המרתקת ביותר האפשרית. טעמנו יין מבעבע מבציר 2001, אחרי שביצענו בו את הליך ה-disgorgement, הרחקת המשקעים. תנו לנו סדנא כזו בפעם הבאה. מבעבע "נקי" ללא סוכר, שניים ברמות סוכר משתנות, ואולי אפילו אחד מתיישן.

2003.
שנה מצויינת, אין ספק. אני אחסוך לכם את רשמי הטעימה המפורטים, אבל אסתפק במשפט אחד על כל יין.
הקברנה הרגיל - יין מצויין, עתידו לפניו.
אלרום - עוד יותר גדול, רך ואלגנטי, מפורט יותר. שווה נקודה יותר? אולי שתיים?
קצרין - מרוכז ודחוס עוד יותר, מה שגורם לטעמי מתיקות בשלב הזה של חייו. "שווה" ציון כמו האלרום, אבל אל תתפסו אותי במילה. היה קשה להעריך יין בסשן בו נכחתי.
מסקנה לגבי טעימת 2003, מהזווית הכלכלית. החשבון פשוט:
3 ירדן קב' רגיל=2 אלרום=קצרין אחד.
בעולם מושלם, שלחו לי בבקשה 3 תריסרים מכל אחד, שנראה מה קורה.
בעולם ריאלי? 2 קצרין, 2 אלרום, וקרטון מהקברנה הרגיל. אתם מתעקשים לדעת יותר? אוקיי. אני מעדיף שלושה בקבוקים "רגילים" על קצרין אחד, נקודה.

לייבסיטי - בניית אתרים