הצגת הודעה בפורום יין ואוכל
RSS    חפש הודעות
תיאור הפורום   |   הודעת המנהל/ת   |   חוקי הפורום   |   בהנהלת: fat-guy   ,   fat - guy

רשמים קצרים מוואלה וואלה   

מאת:  roip1    Jan 31, 2013  ||  11:13

(ארוכים יותר יהיו אולי אם סוף סוף אתחיל עם הבלוג שתמיד רציתי לכתוב ואף פעם לא היה לי זמן בשבילו).

לוואלה וואלה הגענו אחרי נסיעה של כ5 שעות מאזור סיאטל. הנסיעה היא לכיוון מזרח, כך שבדרך נחשפים לכל סוגי האקלים שיש למדינה המהממת הזאת להציע. אזור החוף קריר וגשום, כאשר פנים המדינה, מיד אחרי רכס הCascades מאופיין במדבריות צחיחות וקרות מאוד כאשר הפרשי הטמפרטורה יכולים להגיע ל60-70 מעלות פרנהייט בקיץ.

יין בוושינגטון זה סיפור חדש יחסית שהתחיל באזור שנות ה70 המאוחרות עם יקבים כמו Quilceda Creek מאזור סיאטל וLeonetti מאזור וואלה וואלה. הבום הגדול התרחש איפשהו בתחילת ה2000 כשמיודענו פרקר התחיל לחלק ציונים עגולים למספר יקבים באזור.

כמו כל אזור יין חדש (ובודומה לארצנו הקטנה), לוקח זמן לאזור לגבש את הזהות שלו. בסיור הקצר שלי יצא לי לפגוש סוגים שונים של פילוסופיות יין ביקבים שמרוחקים מרחק קצר מאוד אחד מהשני.

היקב הראשון שבו ביקרתי היה Long Shadows הממקום במבנה מדהים בכניסה לוואלה וואלה. היקב הוא תוצר של שיתוף פעולה מוזר משהו בין אלן שופ (מי שהיה במשך 20 שנה המנכל של שאטו סנט מישל) לשורה של ייננים "סלבים" מרחבי העולם. ברשימה ניתן למצוא את מישל רולן שאחראי כמובן על המרלו של היקב, רנדי דון שאחראי על הקברנה, ג'ון דובל על הסירה וכו..
היקב עצמו אולטרה אולטרה מודרני, כאשר כל מכלי התסיסה מחוברים למערכת המאפשרת שליטה ובקרה על כלל הנתונים מכל מקום בעולם באמצעות האינטרנט (מה שהכרחי בפרוויקט מסוג זה). איך היין אתם שואלים? אז מאוד תלוי בתווית. הרוב מאוד מאוד בומבסטי עם המון עץ חדש. היינות היחידים שאהבתי היו הריזלינג המעולה שעליו אחראי ARMIN DIEL והקברנה של רנדי דון שהיה מאוד אלגנטי ומהודק.

היקב השני בו ביקרתי היה היקב של צ'רלס סמית. למי שלא מכיר, סמית היה מפיק מוזיקלי של מספר להקות רוק בעברו וכעת הוא בעיקר גאון השיווק של העמק. הוא נודע בעיקר ביינות הסירה העיליים שלו שקיבלו כבר כמה פעמים ציונים עגולים מחברנו האמריקאי, ובעיצוב התוויות המשעשע שלו. האמת שאם כבר לשתות יין של 100 נקודות, לפחות שיראה כאילו הוא לא לוקח את עצמו ברצינות :)
בטעימה הזו יצא לי לשתות את היינות הנמוכים שלו (עד 20 דולר לבקבוק) שהיו ברובם מעניינים ועם תמורה מעולה למחיר, וייניה חביב(עם כי מעט לא מאוזן) ועוד שתי סירות מטווח הביניים שלו שהיו מאוד שונות אחת מהשנייה, כאשר האחת הייתה בומבסטית מידי, בעוד שהשנייה הייתה אלגנטית במפתיע.

מיד אחר כך ביקרתי ב Forgeron, יקב קטן של ייננית צרפתית בשם מרי איב שעליו שמעתי המלצות חוזרות ונשנות מכל מי שיצא לי לדבר איתו באזור. מרי עושה יין בסגנון עולם ישן, עם פרי מאופק ויציאות מוזרות. השרדונה שלה היה הכי טוב שטעמתי מוושינגטון, בעוד שהסירה והקברנה שלה היו פשוט מעולים. היציאה של הטעימה הייתה Walldeaux Smithie שהוא בלנד של9 זנים שונים משלוש שנות בציר כאשר התוצאה פשוט טעימה.

הבא בתור ברשימה היה Rotie Cellars שמתמחים כמו שבטח ניחשתם באזור הרון :). לצערי היינות שטעמנו היו צעירים מיד, אבל נראה שיש פוטנציאל. לקחתי איתי בקבוק של 100% גראנש (שריטה אישית) שהיה הנגיש ביותר ממה שהוצע למכירה

גולת הכותרת של הטיול היה ביקור בFiggins. פיגינס הוא השלוחה של הדור הצעיר של משפחת וLeonetti. היקב מייצר רק שתי יינות, ריזלינג בכמויות אפסיות ובלנד בורדו, כאשר המקור לפרי הוא מכרם יחיד בוואלה וואלה. הבציר הראשון של היקב היה ב2008, ועורר הדים בקרב המבקרים. כשביקרנו שם היה לטעימה רק את ה2009 שהיה מעולה. פרי מעולה, עוצמתי מאוד, אבל עדיין עם מעטפת אלגנטית. היין הכי טוב שאני שתיתי בוושינגטון עד עכשיו.

הביקור האחרון היה היום ב Gramercy Cellars שאליו הגעתי אחרי המלצה אל א.ר. היקב הוקם על ידי גרג הנינגטון, מסטר סומלייה (שהאגדות מספרות שבאחת מארוחת הגלה שהוא אירח הוא חיבר למנה העיקרית והסופר יוקרתית יין שעולה 5$ ומשמש ביום יום סטודנטים אמריקאיים בכדי להגיע למצבם המבושם הטבעי) שהחליט יום אחד שהוא רוצה להכין יין. היין היה טוב מאוד. טעמתי שם בלנד רון טעים, סירה נחמדה וקברנה מעולה. יקב מאוד מעניין.

כמה מסקנות/מחשבות:
1. בהכללה גסה - הרבה יותר נחמד לסייר בוואלה וואלה מאשר בנאפה וסונומה. האנשים סופר נחמדים, המחירים יותר שפויים והיין (ברובו) הרבה יותר אלגנטי.
2. נראה כי הכיוון אליו הולך אזור וואלה וואלה (לאור האקלים החם מאוד בקיץ) הוא לזני רון. השאלה הגדולה היא ייכולת ההתיישנות של היינות האלה.
3. הסיפור של וושינגטון מזכיר לי קצת את ישראל. תעשיה חדשה שמגלה את עצמה ומחפשת את תפיסת העולם שלה.
4. אחרי יין מגיע אוכל. האוכל בוואלה וואלה (שזו עיר בגודל של עפולה באמצע שום מקום) פשוט מעולה. יש בעיר סדר גודל של כ5 מסעדות שף ועוד מספר דוכני אוכל כאשר הכל היה טעים (וגם זול יחסית).

הוסף תגובה
  מסר לכותב/ת   קישור להודעה   הדפסה   שלח לחבר/ה
• 
רשמים קצרים מוואלה וואלה   roip1   > אתה נמצא כאן
  Jan 31, 2013 | 11:13
° 
מעניין מאוד   ערן
  Jan 31, 2013 | 13:27
• 
פנטסטי,   fat-guy
  Jan 31, 2013 | 13:59
•