שניים שהיו פעם אחד - Kamptal Donauland היה השם המקורי לפני שהאיזור חולק לשניים, על שם שני יובלים של נהר הדנובה, שזורמים אליו בנחת מעט צפונה בואכה לוואכאו.
ייאמר מייד: אלו שני האזורים שמעניקים את התמורה הטובה ביותר לכסף שלכם בכל רחבי אוסטריה. זה לא אומר שאלו הם היינות הזולים ביותר שיש באוסטריה. זה אומר שפה מקבלים את היינות המהממים ביותר תמורת המחיר הנמוך ביותר. בניגוד לאזורי יין אחרים, אוסטריה די פרדוקסלית במובן הזה שאתה באמת מקבל יותר ככל שאתה משלם יותר. לפיכך, הגרונר ולטלינרים מפה נותנים את התמורה הגבוהה ביותר שאפשר לקבל מכל מקום אחר בעולם. "בעבר היו שלושת האזורים הללו – וואכאו, קרמסטאל וקמפטל – אזור אחד שנקרא וואכאו", מספר לנו מיכאל מוסברוגר מיקב שלוס גובלסבורג. היום השניים האחרים חוסים מעט בצילו של הוואכאו, שהשכיל למתג את יינותיו בצורה מבריקה. ועדיין, עבור תג מחיר זהה, תקבלו מצמד האזורים הללו תמורה טובה יותר מאשר מרוב השמות הגדולים של עמק הוואכאו המפורסם פי כמה.


.
"לוא רק ידעתי קודם את מה שאני יודע עכשיו", כותב לי טרי ט'יס, המשווק האמריקאי המיתולוגי של כמה מיינות אוסטריה הנחשבים ביותר. גם הוא מתכוון - לכו לכאן. נכון, הקטע התלול והקניוני כמעט של הוואכאו מספק דרמה שאין כמותה בכל אוסטריה, וטרואר שיודע להפיק כמה יינות עוצרי נשימה, מרוכזים ועשירים עד כאב. כשאנחנו נפגשים עם ליאו אלצינגר הבן, מהיקב שנחשב ע"י רבים כמוצלח ביותר בוואכאו, הוא מצטט לנו אלגוריה מעניינת: "הקרמסטאל-קמפטל הם כמו שחקני כדורסל דקיקים ואתלטיים, לברון ג'יימס או סקוטי פיפן כאלה, בעוד שיינות הוואכאו הם שרירנים דוגמת ארנולד שוורצנגר". את זה הוא אומר ממרום 195 הס"מ שלו, שמתפרשים על פני גוף דקיק בעצמו, בדיוק כמו יינות הוואכאו שלו, שהם יוצאי דופן בהרבה מובנים מהפרופיל של רוב יינות האזור הגדולים.
.
אין טעם להלאות בסיווג וחלוקה לתתי אזורים, וניתוח סטריאוטיפי של המאפיינים שלהם. 55,000 הדונמים של צמד האזורים מחולקים כל אחד לשלושה תתי אזורים. מאזור טראסות הלס המרהיבות הבאנו לכם את היינות של אריק ברגר, שמדגימים בצורה מקסימה את התמורה המעולה שאפשר לקבל פה. קצת דרומה, תוכלו להכיר את היקב המפואר ביותר באזור קרמסטאל, סלומון אונדוף, שקרקעותיו ממוקמות סמוך מאוד לדנובה, עם מאפיינים גיאולוגיים זהים כמעט לחלוטין, רק עם (הרבה) פחות לחות ובוטריטיס. מהקמפטאל התלבטנו רבות בין כמה יצרנים נפלאים, ובחרנו להציג שניים בקטלוג הראשון שלנו – הירש הביודינמי ושלוס גובלסבורג הקלאסי. את היקב השלישי אנו מקווים להציג בקטלוג הבא.

 
לייבסיטי - בניית אתרים