את 2011 כבר סיכמנו. אבל ממש רגע לפני שנגמרה השנה, שיחקו הבנות בכדור הבדולח שלי. הוא נפל ונשבר, קורה.
בעצם כל שנה אני מספר אותו סיפור. הגיע הזמן להתוודות - אין לי כדור בדולח. 
שנת 2011 הביאה עימה כמה שאלות, עם תקווה שהשנה החדשה תביא עימה תשובות, לפחות לחלק מהן.אפשר לחכות לסיכום של 2012, ואפשר לנסות ולנחש, עם הערה אחת: ניפגש בדצמבר.
.
האם "מחאת הקוטג' "תחלחל אל מחירי היין הגבוהים בישראל?
נסיון ראשון לטפל בנושא
קיבלנו כאן. לא מאוד מעמיק, אבל לפחות התחלה. האם מכפלות יין של פי 5, 4 או אפילו 3 הן הכרח בעולם המסעדנות, ואם כן - מדוע? ההימור שלי - יהיה נסיון לטפל בזה, אבל התמונה לא תשתנה בהרבה. רוב הכלבים ינבחו על העץ הלא נכון (התימחור ברוב המסעדות), ושיירת ההסכמים הסיטונאיים הכובלים והמעוותים תעבור בנחת למסעדה הבאה.
.
האם נצטרך גם את כף היד השנייה?
בשביל מה? בשביל לספור את מספר הסומליירים שעובדים במשרה מלאה בישראל. האמת היא שיש לא מעט אנשי יין טובים במחוזותינו. הבעייה היא שהם לא כותבים פה בפורום אז קולם לא נשמע. אבל ברצינות, רובם המכריע לא עובד במשרה מלאה ביצירת תפריט יין - ובעיקר לא במכירתו לקהל. אם מציצים על הפרוייקטים המסעדניים המדוברים של 2012, קשה לראות מאיפה יגיע המסעדן הבא שיהיה מוכן לשלם לסומלייה משכורת מלאה, ויצטרף לקומץ הצדיקים שכבר עושים זאת (ורואים ברכה גדולה בעמלם, כך נראה).
.
האם נציל איזה יער השנה?
טוב, אנחנו לא כל כך גדולים כמו שנדמה לנו, אבל האם המגמה (המבורכת!) של "פחות עץ, פחות בשלות, יותר אלגנטיות" שעלתה על פני השטח ב-2011, תימשך גם בשנת 2012? האם יש קולות נוספים שיצטרפו למקהלה המאוד אופנתית אך הדי מצומצמת במספר חבריה? האם יותר ויותר צרכני יין מקומיים יחפשו את היינות הללו, הן מישראל והן מייבוא? הניחוש שלי - כן, אבל הרבה פחות ממה שאנחנו, תריסר קוראי הפורום שבאתר הזה, חושבים.
.
מה יהיה הטרנד הבא?
בעולם יש דיבור וטרנד חזק של "יינות טבעיים".
לצד הביקורת על לא מעט יינות, שלמעט התואר "טבעי" אינם ראויים לשתייה, מתקיימת תעשייה מרתקת, מקורית ומתעצמת, לפחות בהיקפיה. האם יקום יצרן מקומי שישחרר לפתע "יין טבעי"? לא בטוח, לפחות עדיין לא, אבל ייתכן ומשהו מהמבחר בחו"ל יגיע לישראל.
.
האם היורו הקורס יעשה משהו למחירים המטורפים של בורדו-בורגון?
בחלום בלילה.
.
האם יקום השנה רוגוב חדש?
החלל האדיר שנפער בסיקור התעשייה המקומית זקוק להמשכיות. זו, ככל הנראה, לא תגיע. לאו דווקא כי רוגוב היה כזה מסקר ענק ומדוייק כמו העובדה הפשוטה שאף עיתון או גוף מסחרי אחר לא יתקצב מישהו רציני שיעשה את זה, וממילא, אף אחד רציני שאני מכיר לא באמת מעוניין לתת ציונים ל-200 ומשהו יקבים. ואם אני אתבדה פעמיים? אז אני מבטיח לאכול פיקסל או שניים.
.
אז מה הנקודה בעניין הנקודות?
זו אולי הבשורה הטובה היחידה בעניין ירידתו מהבמה של רוגוב. גם אצלו, כמו בכל העולם, התחוללה אינפלציה של נקודות שעיקרה את העניין מתוכן אמיתי. בעולם לא צפוי שינוי, אם כי פחות ופחות קמעונאים משתמשים בהן ככלי מכירה רלוונטי. בישראל, יש תקווה ששיח היין ילמד להסתדר בלעדיהן. או שלא.
.
מה עם עוד בלוגים בנושאי יין?
בעיה.
כל עוד אין מודל כלכלי שמבטיח כמה לירות מהעניין הזה, המוטיבציה הכמעט יחידה לפתיחת בלוג היא הזמנה לארוחות ובקבוקי חינם מצד היחסי ציבור של היקבים הגדולים. בינינו, זה לא מספיק כדי למשוך אנשים שהיינו רוצים לקרוא.
.
ומה עם הבלוגים והאתרים הקיימים?
תיאלצו להסתפק במה שיש. לא תמיד זה רע, בטוח שזה לא מספיק טוב. פייסבוק גורם להבלטת ידיעות וחדשות מרעישות כמו "מה שתינו אתמול בלילה", או לחילופין לשמש צינור להעברת מסרים יחצניי"ם מעייפים. לא יזיק אם יהיו יותר קולות דעתניים ועצמאיים נוספים, שיעשו את בלוגוספירת היין הישראלית למשהו טיפה'לה תוסס ואנרגטי יותר וצפוי הרבה פחות. יהיו קולות חדשים כאלה? לא רוצה להרגיז אף אחד.
.
סיני גדול?
מה השאלה?
הצריכה לנפש בסין עולה בזחילה אל מעבר לבקבוק בשנה פר קפיטה, כלום במונחי אימפריית היין ישראל (6 ליטר אופטימיים), אבל ליטר למיליארד ורבע איש - זה כבר סיפור אחר. היבוא שם זינק תוך שנה מ-15 מיליון בקבוקים ל-22, ובשנת 2012 התחזית היא ל-30 מיליון, כמו כל התעשיה שלנו. הסינים הם התקווה הגדולה להצלת תעשיית היין הגלובלית, נקודה.
זה לא ייגמר בזה. הסינים, כהרגלם, הולכים ישר למקורות, יש כאלה שיגידו לעורק הצוואר. למה לקנות בקבוקים אם אפשר
לקנות שאטואים, או אפילו עדיף - כרמים? עודפי הנזילות הסיניים ימצאו את דרכם להמשך הרכישות הללו, והשאלה איננה אם בורדו גרנד קרו מדרגה ראשונה יעבור לידיים סיניות, אלא מתי זה יקרה. 2012? ההימור שלי שעוד לא. כלומר לא היקב. הסחורה - רובה מגיעה ממילא לסין, חוץ מכמה בקבוקים של הקורא ח.
.
סיני לבן?
האם הצפוי מכל יקרה, והסינים יבינו שיין לבן הולך טוב יותר עם האוכל שלהם? אם אתם חושבים שזה יקרה בשנת 2012, אז התשובה ברורה - קנו כל מה שאפשר  בזול (עדיין), ותמכרו את הבורדואים ששמרתם למימון הקולג' של הילדים. ואם זה יקרה רק ב-2022? אז גם.
...

 


אוסטרליה?
אחרי כמה שנים קשות של ייצור יתר והנחות גדולות, שנים של בצורת, שריפות, שטפונות ומה לא - התעשיה החשובה של אוסטרליה נראית בדרכה לרכב שוב על הסוס. אבל הפעם הסיפור מעט שונה. לא עוד יינות מסה מלוטשים אך חסרי אופי - הפעם השפיץ מורכב מיינות אלגנטיים, "טרואריסטיים", שמופקים על ידי גל חדש של ייננים צעירים שהבינו את נקודות התורפה של התעשיה, ומציעים תחליפים. אלה שטעמו טוענים שאפשר לזהות שינוי בשרדונה, קודם כל בו, שהפך מנגריית וניל למשהו שתי ואפילו, שומו שמיים, מענג.
.
הדבר הגדול הבא?
ובכן, תלוי את מי שואלים. אנשי אתר Askmen בחרו עשרה אזורי יין שיעשו את 2012. מקום ראשון, או ראשון ברשימה - אוסטריה, וזן הגרונר ולטלינר. אם שואלים אותי, אני יותר ממסכים. אגב, אל תתעצלו להגיע למספר חמש. מפתיע? תלוי את מי. מי שקרא פה את הסיכום של 2011 יודע.
אגב, עוד טיפה מוקדם לגלות, אבל השנה יגיעו לארץ יינות מכמה זנים ואזורים שעוד לא נחשפו כל כך לצרכן המקומי. יש למה לחכות.
.
הדבר השקוף הבא?
אחרי הבזיון של ג'יי מילר והספרדי-כפול שלו, שקיפות היא הדבר הבא בעולם כתיבת היין. זה מחזיר אותנו לעליבות הסיקור העיתונאי המקומי - אין באמת ענף כתיבה על יין, אין בו כסף וכנראה שאין גם אינטרסים חבויים. הכל גלוי, ידוע ומוכר, למקורבים וגם לציבור. הלוואי והיה לנו מה להסתיר, בעצם, איזו עצם עסיסית ליום סגריר.
אין.
שינוי מבורך יותר יהיה זה שיקרה בטעימות ה-En Primeur בבורדו, משחק מכור בו כולם מרוויחים, חוץ מהצרכן. הפרקטיקה בה נותנים ציונים לפני קביעת מחירי היין היא לא פחות מהתגלמות מוחלטת של שחיתות, או יותר נכון התגלמות של שחיתות מוחלטת. אבל מה, התרגלנו לסירחון. האם ב-2012 זה ייפסק? פרקר ניסה, ולא ממש הצליח להיגמל. ההימור? אין לאף אחד אינטרס אמיתי להפסיק.
.
האם נשתה יותר יין?
אני מהמר (בצער!) על יותר בירה פרימיום. יין? לא מעט אנשים בענף טוענים שבשנתיים הקרובות היין הישראלי יצעד צעד גדול קדימה. הבעייה, לטענתם, היא כי הוא יעשה אותו בעודו עומד על פי התהום. אני לא חוזה התרסקות של הענף, אבל יהיה להרבה יותר אנשים הרבה יותר קשה - שלוש השנים הקרובות תייצרנה עודף אדיר של היצע בכרמים ובתוצרת הגמורה. ואז, אפשר לחזור לשאלה הראשונה: מה עם מחירי היין?

 

גרונר ולטלינר -
הדבר הגדול הבא?
והאם יין יהיה כייף טהור?
בישראל? בינתיים לא.
שמרנות,
קפיאה על השמרים,
הבלחות של עניין
והרבה קברנה.
השם ישמור - תפריט כוסות בלי קברנה ! 
והשמיים לא נופלים !
לייבסיטי - בניית אתרים