ספטמבר 2012

שמחה וששון!
בוודאי שכולנו יודעים את ה-בשורה של 2012: דרוג חדש של יקבי סט. אמיליון.
כולם מאושרים? אפשר להניח שכן, או שלא, כבר נגיע לזה.
לכבוד השנה החדשה, ולכבוד הדרוג המצוחצח, הנה החדשות ועוד כמה עובדות על האזור, הכל בתמצות מתבקש. ואולם, שתיים מהעובדות אינן נכונות. 
אילו הן?
זה אמור להיות די קל למי שעוקב, ולא ממש קשה למי שחושב.
ההשתתפות בחידון אסורה על עובדי ח.ד. הפקות, מסיבה פשוטה -
הם בוודאי ימצאו לי טעות שאפילו לא ידעתי עליה...
שנה טובה, בוודאי אם קיבלת פרמייר גראנד קרו קלאסה.

 
 
1) Pavie וגם Angelus קודמו לדרגת פרמייר גראנד קרו קלאסה (A) - יחד עם הקלאסיקות של שבאל בלאן ואוזון. שלא במפתיע, אלו יקבים שמייצרים יין בסגנון מודרני, כשגם האפיפיור מגבה אותם בציונים מההפטרה.

2) מילא רק פה: רבים מהיקבים שקודמו ונכנסו לרשימה היוקרתית הם יקבים שעושים יין בסגנון מודרני, עם התאמה מלאה לציוני פרקר גבוהים ומחירים בהתאם. רשימה עם ערך צרכני? הצחקתם.

3) ההפתעה של הדרוג? כל המומחים מצביעים על Figeac, החבר החמישי והאחרון שקודם לדרגת A. זאת, למרות הפרופיל המעט חריג לעומת שני המצטרפים החדשים: הסגנון הקלאסי-אלגנטי, אחוזי האלכוהול הנמוכים (13.5% גג), ההתעלמות הכמעט גורפת של פרקר, והכי חשוב - המחירים הנמוכים יחסית של היין! כל זה לא הפריע למדרגים לתת לו את התואר הנחשק של תת האזור.

4) מי שמופתע מהקידום של Angelus, בוודאי שוכח עובדה אחת, הכי חשובה: זה ה-יין ה-חדש של אחד בונד, ג'יימס בונד. בגרסה החדשה של קזינו רויאל הוא לוגם מהיין בהנאה, תוך נסיעה ברכבת. Jean-Bernard Grenié, בעל היקב, סיפר שכדי לעקוף את חוקי איסור הפרסום הם שלחו למפיקי הסרט ארגז מהיין ו"סכום כסף בלתי מוגדר". האם בונד ישתה אנג'לוס גם בסרטים הבאים? "בהחלט", בטוח גרני, "כל עוד אף אחד לא ישלם יותר מאיתנו".5) עם העלייה הצפויה במחירי היין, שגם כך התייקר במהלך העשור האחרון, נראה שלא תהיה להם בעייה לממן את סוכן 007.
 
6) שאטו Valandraud קודם לדרגת פרמייר גראנד קרו. את מה מדרגים בעצם, את המחיר, את הכרם או את המוניטין? שאלה טובה. במקרה הזה, את הציונים. הנה, השאטו ה"צנוע" הזה הגדיל את שטח כרמיו פי 20 (!) מאז הבציר הראשון שלו, בשנת 1991. (אז הין רק 1500 בקבוקים, במחיר 13 יורו לבקבוק. בקבוק מלא, לא ריק).

7)  Magdeleine המצוין, שהיה בדרגה הגבוה של פרמייר גראנד קרו, נעלם מהרשימה הכללית. סך הכל הודחו מהרשימה 3 שאטואים, למרות שהרשימה בכללותה גדלה בכשליש לעומת הרשימה הקודמת והשנויה במחלוקת של 2006. הסיבה להיעלצותו, אגב, פרוזאית למדי: בעליו של השאטו, מואיקס (בין היתר בעליו של פטרוס), איחד את כרמי השאטו עם שאטו אחר, ובחר לשמר את השם השני, גם הוא בדרגת פרמייר גראנד קרו -  שאטו
Bélair-Monange

8) כזכור, באותה רשימה קודמת היו כמה וכמה עירעורים שהוגשו על ידי כאלה שלא הוכנסו אליה. מתוך הארבעה שעירערו ונכנסו אז, רק אחד יצא מהרשימה של השנה - La Tour du Pin Figeac.

9) אז כמה גדלה הרשימה? לגודל שיא של 18 פרמייר גרנד קרו (15 בשנת 2006) ו-64 גרנד קרו (לעומת 46 בדרוג הקודם). זהו כאמור מספר שיא של יקבים מדורגים ברשימה שהתחילה את דרכה בשנת 1955, עם 75 יקבים מדורגים. אז, רק תריסר מתוכם זכו בתואר פרמייר גרנד קרו. אגב, דרישת מינימום האלכוהול היתה ועודנה 11%. פעם היינות היו קרובים לזה.

10) סיכומים?
Stephen Brook מהדקנטר מסכם את הלך הרוחות במשפט אחד: הרשימה מראה עדיפות ברורה לעוצמה על פני אלגנטיות.
Franck Binard, מנהל הגוף שמזכיר את מועצת גפן היין של סט. אמיליון, מאושר ממספרם הגבוה של היקבים המדורגים. "ההפתעות והדחיות של דרוג  2006 דירבנו יותר יקבים להתאמץ ולהשתדל יותר. להבדיל מאזורים אחרים, אנחנו אזור צעיר ודינמי בו דבר לא חקוק באבן. מי שמשתדל יותר - יכול להצליח".

11) ומה עם ישראל?
האם ייתכן אי פעם גוף שידרג את היקבים על פי רמות איכות ומחיר שוק?
ואם כן, מי יהיו חמשת יקבי דרגה A ?

הערה:
כדי לא להשאיר את העניינים באוויר,

סעיף 3 אינו נכון - שאטו פיז'אק לא קודם לדרגת A - הציניים בינינו יכולים לראות את זה כעוד קורבן של הפרקריזציה של עולם היין הקלאסי.
גם סעיף 9 לוקה בחוסר דיוק - זו לא הרשימה הגדולה אי פעם, לא שזה כל כך חשוב. 82 אחוזות יין מדורגות השנה, לעומת מספר שיא של 84 בשנת 1969.
להתראות בשנת 2022 או משהו כזה. 
 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...
לייבסיטי - בניית אתרים