דף הבית >> עולם היין - אוסטריה! >> ארכיון >> בורדו "קטן" וססלוב מרלו - מי לוקח?
 


 אפריל 2007

ערב יום העצבנות, עדיין עם הנוער (6 שנים, אבל שיהיה), לא משאיר בעצם הרבה ברירות. יוצאים לבמות ההמוניות והדחוסות, לראות כוכבים מקפצים וצווחים (לא הגענו לשלב של ה"שווים"), לצפות במופע זיקוקים מלהיב יותר או פחות ו..... ומה אז?

שיטוט חסר מטרה בין דוכני המזון הדוחים למדי, שמציעים פיצה קרירה או המבורגר דק ויבש, "שערות סבתא" דביקות ובירה חמימה. "הביתה!", פסקה הגברת. משלחת אחת יצאה למסע רכש מהיר של שיפודים וסלטים מהמסעדה המשובחת של "אל חאג'" בהרצליה, כוח התקפי נוסף יצא הביתה, להכין סלט ולנקות את האבק מהשולחן בחצר, וכוח שלישי, בתאום מושלם, נסע הביתה להביא איזה יין מבורדו.

Chateau Segur de Cabanac 2003
בדרוג של 2003 דורג היין כ-Cru bourgeois. זה, בנוסף לשם המפורש סיינט אסטף, ולשנה המצויינת, העלה ציפיות. נכון, זה יין מיקב שכנראה יש כמותו בבורדו עשרות אם לא יותר, יין שהמבקרים לא טורחים לשתות והישראלים עוברים על פניו בשתיקה בחנוניות דמויות ניקולא - ובכל זאת. בורדו, מדורג, סיינט אסטף.
כמו בהרבה מיקרים, גם כאן הסיפור מתחיל רע. Guy Delon עשה את הבציר הראשון שלו ביקב בשנת 1986, אחרי שאחוזתו המקורית, Phélan-Ségur, נמכרה עם מות הוריו. ההקפדה נמשכת גם כאן - בציר ידני, יבולים נמוכים וכל שאר המילים המוכרות. אבל המבחן הוא בתוצאה. והיין הזה, מבחינים כבר בהרחה הראשונה, עומד בו בכבוד.
הבלנד אופייני לאזור (60% קברנה, 30 מרלו מעט פטי ורדו וקברנה פרנק), והאף לא מתבייש מול יינות גדולים בהרבה: פרי שחור, גרגרי יער, ארז וקופסת סיגר, האדמתיות הבורדלזית בולטת, והאף - מעורר תאבון.

הפה לא מאכזב. גוף בינוני, אולטרא בשל במונחי בורדו, ועדיין אלגנטי במונחים מקומיים. לא ענק, לא מורכב במיוחד, אבל מאוזן, רחב, טאנינים בשלים, סיום ארוך, היין מוכן אבל יישמר היטב עוד עשור. במחיר של 20 יורו ופחות, מהווה היין שיעור מרשים ליצרנים המקומיים והחביבים שלנו: הנה, זאת התחרות העולמית במחיר הנתון. מה הסיכויים שלנו?
ציון: 89

היין נגמר מהר, מהר מדי, והבקבוק שהיה בהשג יד היה
ססלוב אביב מרלו 2005.
טוב, חייבים להיות הוגנים. אם היינו רוצים תחרות אמיתית, אולי היה צריך להעמיד את הקברנה רזרב 2003. גם המחיר (62 ש"ח) לא דומה, ובכל זאת.... אכזבה גדולה. דובדבן אדום באף, מעט תיבול, אבל הפה - לא ממש שטוח אבל חסר אחיזה מספקת,  פשטני, ובקצרה - לא מספק. הרבה פחות טוב מהמאריאג' שעולה כמוהו. אפשר לוותר.
ציון: 82

לייבסיטי - בניית אתרים