במידת מה, יקב גאסטון שיקה הוא ה-
unsung hero של הקטלוג שלנו. לקח להם מעט יותר זמן להכנס לפוקוס ולתודעה של הקהל בארץ, אבל משזה קרה הם צברו קהל אוהדים נאמן ואוהד, הן במסעדות והן בקרב הקהל הפרטי. היינות של משפחת שיקה הם עקביים, ברורים, ומדברים בצורה צלולה את שפת הטרואר. אחרי הכתבות המחמיאות שקבלו יינות היקב מהביקורת העולמית בשנה החולפת שאלתי את ניקולה לגבי יכולת ההתיישנות של יינות ה-NV שלו. הוא מלמל משהו, אבל אחרי שבועיים הגיע בקבוק בודד דרך דואר החבילות, ועליו הפתק:
"
Guess". טעמתי וכתבתי: יין הבסיס נבצר שלוש, אולי חמש שנים לפני מה שנמצא היום בשוק.
הצלחתי?
לא ממש.

Gaston Chiquet במספרים:
שטח כרמים: 220 דונם.
תיבות בשנה: 16,700
קרקע: גיר
זנים: 20% פינו נואר, 40% פינו מונייה, 40% שרדונה.

ה-NV ששלח לי ניקולה היה בן כ-15, וסימני הגיל כמעט ולא ניכרו עליו, כאמור. נכון, חלק מיכולת השימור תלוי במועד הכנסת הדוסאז', שמפניה משובחת יודעת להתיישן היטב. למעשה, רוב הזנים הלבנים שמקורם בצפון אירופה מפגינים יכולת השתמרות מעולה, ויינות שמפניה אינם שונים. חמש, עשר, עשרים שנה – עבור רבים מהם זו רק ההתחלה. "תזכיר לי להגיש לך ספיישל קלאב מיושן בפעם הבאה שתגיע אלינו", אמר לי ניקולה לסיום השיחה. אין בעייה, ואין ספק כי ליינות ה"ספיישל" ששמתי בצד מבציר 1998 יש עתיד שיתחיל רק עוד שני עשורים, אם רק תהיה לי הסבלנות לחכות. (אחד מהם, אגב, טעמתי עם קים מרקוס מהספקטייטור בעת ביקורו בישראל. שמפניה מבריקה – זו היתה תגובתו על היין).

 

 

 

 


עם 220 דונם, בית שיקה הוא אחד מה-
Recoltant (מגדלים) הגדולים ביותר בשמפן. לאחים לבית שיקה יש חלקות בשלושה כפרים חשובים: Hautvillers, Mareuil-sur-Aÿ  ו-Aÿ, כשמכרמי האחרון הם מכינים את השרדונה גרנד קרו היחידי בארץ הפינו נואר המובהקת הזו. את גירסת הוינטייג' של הבלאן דה בלאן הזה לא קיבלנו אבל כמות קטנה של היין האגדי (93 נק') מחכה לנו בבקבוקי מגנום למשלוח הבא. יינות הבסיס עוברים כולם תסיסה מלולקטית, אבל הדוסאז' נמצא על הצד הנמוך של הסקאלה, וברוב המיקרים הוא נע סביב מחצית מהמקסימום המותר בדרגת ברוט (כ-7.5 גרם לליטר). שיקה עקבי בהתנזרותו מעץ – "אני יודע להעריך את תרומתו לשמפניה", אומר ניקולה, "אבל זה לא עובד עם חומר הגלם מהכפרים בסביבה". אין לי אף דוגמא שיכולה להפריך את קביעותו, ואין צורך לחפש. מה שיקב שיקה מציע מספק ומלא אופי כפי שהוא. לייבסיטי - בניית אתרים