דף הבית >> אשכול הזהב או טרה-וינו?
 
ינואר 2009

קראתי השבוע כתבה מעניינת שנושאה "תחרויות יין בישראל". הכתבה ערכה השוואה בין צמד התחרויות המקומיות, ע"י השוואת פרמטרים מקצועיים ואחרים ביניהן. 
דעתי על תחרויות יין בכלל ידועה, ומעולם לא טרחתי להסתיר אותה. טעימות משוות (כולל כאלו שנערכות "על השולחן", "יין, גורמה ואלכוהול", "בקבוק" ועוד) מספקות לטעמי מידע שיווקי והשוואתי שלם יותר מאשר מדליה עלומת שם מהרי אוראל או לחילופין מלונדון. משזה נאמר, התפלאתי לקרוא חלק מההשוואה בין צמד התחרויות המקומיות, אשכול הזהב וטרה-וינו.
מדוע? 
אני אהיה הראשון להודות שאיני מכיר לעומק את המנגנון שמאחורי טרה-וינו. לא ביקרתי בה ואף לא סיקרתי אותה לאחרונה. ממילא אין בדעתי לנסות ולהשוות בינה לבין אשכול הזהב ולקבוע איזו מהן "טובה" יותר או "ראויה" יותר. את אשכול הזהב אני מכיר מעט יותר (שפטתי בתחרות הראשונה), אבל גם כאן - לא הרבה יותר, וממילא גם לא הייתי נוכח בערבי הגאלה החגיגיים שהיא אירגנה.
אבל, משיחות עם כמה אנשים שכן השתתפו בה,כשופטים או כמתחרים, עולה כי נפלו כמה אי דיוקים בנתונים שהובאו בכתבה המשווה, ואני מניח שזה קרה רק עקב חוסר ידיעה.
אני מנצל את הבמה הצנועה שניתנה לי כדי לעדכן ולדייק. כל הציטוטים נאמרו על אשכול הזהב, כאמור, ואין בדעתי להתייחס (כמעט) לטרה-וינו.
 
1)      "מכל יין נשלח לתחרות בקבוק אחד בלבד".
הנכון: מכל יין נשלחים 3 בקבוקים, וחלק לא מבוטל מהם עובר שני מקצי טעימה (חצי גמר וגמר).

2)      "שופטי אשכול הזהב מחליפים ביניהם דעות תוך כדי טעימה".
הנכון: לא ממש או אפילו ממש לא. בפעם האחת שהייתי אסרו עלינו לשוחח. מעדויות של שופטים מהתחרות האחרונה עולה כי האיסור נשמר ונאכף גם היום. ארוע נקודתי? ייתכן בהחלט. אווריה גורפת? כנראה שלא.

3)      כיול חך – יש לי מה לומר, והרבה. הטענה היא כי לא נערך כיול כזה טרם הטעימה. זה נכון.
אני טוען כי גם אין בו צורך, ומכמה סיבות.
האחת – הטעימה של אשכול הזהב היא השוואתית (ויחסית), לא מוחלטת, כך  שממילא אין צורך בהליך הזה.
השניה – ההנחה היא כי יש חך אוניברסלי אחד שיש להתכייל אליו – פשוט אינה נכונה! (כתבתי על זה כאן כתבה ארוכה שזכתה להדים רבים). אני מכיר לא מעט אנשים שטעמם שונה משלי, מה שלא עושה אותו טוב יותר או פחות, רק שונה.

4)      שופטים בינלאומיים מול שופטים ישראליים.
צר לי, דווקא בגלל אופייה המקומי של התחרות אני מוצא את השיפוט המקומי רלוונטי מאין כמוהו. אני מניח שלתחרות בינלאומית מתאימים שופטים בינלאומיים מכויילי חך. לתחרות מקומית, שבאה לדרג יינות מקומיים לקהל מקומי – בהחלט מתאימים שופטים מקומיים. "בקרב עמי אני יושב", כתב הנביא, אולי הוא התכוון לתחרויות יין?

5)      "מועצת גפן היין מסבסדת את תחרות אשכול הזהב".
למיטב ידיעתי מארגני אשכול הזהב לא קבלו כסף מהמועצה! אבי בן עמי סרב להגיב לדברים, אבל נראה  כי כסף מגיע מהמועצה, כן, אך הוא מועבר ישירות(!) כתרומה לידי העמותה לה מוקדש ערב הגאלה של התחרות.
אגב, גם הרווחים מהערב הזה מועברים לעמותה שנבחרה באותה שנה. השאלה אם זה שימוש ראוי לכסף ציבורי היא כמובן לגיטימית.

6)      קטגוריות: נשמעת טענה לריבוי קטגוריות בתחרות. בלי קשר, הגיע לידי (עוד טרם פרסום הכתבה) מייל שמתאר את הקטגוריות לתחרות הבאה – ממנו עולה כי המספר צומצם דרסטית. כלומר - אשכול הזהב הופכת למדליה שתחולק במשורה, וכך תוענק תחת כנפיה מדלית זהב לקברנה אחד בלבד, לשרדונה אחד בלבד, לסוביניון לבן אחד וכו'. תהיינה עוד הרבה מדליות, בהחלט, אבל לא תחת הכותרת של אשכול הזהב. מעניין. אתם מוזמנים לשפוט בעצמכם.

7)  תוספת מאוחרת לכתבה - קורא חד עין העיר והאיר את תשומת ליבי לפרט הבא.
נטען כי יקבי ישראל הבכירים לא משתתפים או זוכים בתחרות, ומביא לדוגמא את יער יתיר 2005 שקבל אצל פרקר 93 נקודות.
האמת שונה. בתחרות האחרונה לא זכה (אולי גם לא השתתף?)  יתיר, אבל יער יתיר שקבל 93 אצל פרקר הוא מבציר 2003, הוא השתתף בתחרות אשכול הזהב ואף זכה בה במדליית הזהב.

8)      ומילת השוואה אחת.
שתי התחרויות מוסרות במידה זו או אחרת מידע חלקי בלבד. נכון שלצרכן המתוחכם הכל ברור, גלוי וידוע. אבל הצרכן המזדמן – הוא אינו יודע כי המדליות של אשכול הזהב הן יחסיות, והא גם אינו יודע כי יין שעולה דולר אחד או עשרים מקבל מדליה זהה בתחרות טרה-וינו. (למשל, זהב כפול של לאווויל פויפרה ושל סגל מרום גליל, שני יינות ראויים... אבל שניהם באותה רמה אבסולוטית? אבסולוטלי שלא השתכנעתי!). בכל מקרה – זיכרו כי מדליות מוענקות רק למי שבוחר להשתתף, ותואר כגון "היין הישראלי הטוב ביותר"
הוא בעצם די ריק מתוכן – צ"ל "היין הישראלי הטוב ביותר מאלו שהשתתפו בתחרות". הדברים כמובן נכונים לכל תחרות יין בעולם. מה האלטרנטיבה - כבר כתבתי כאן.
אשמח לקרוא תגובות בפורום.
 

 

לייבסיטי - בניית אתרים