אפריל 2009

הקמפיין הנוכחי של בורדו 2008 העלה  שוב את השאלה - האם ומתי לקנות יין עתידי? לנוכח המחירים המטורפים של האזור בשנים 2005-6-7, מחירי 2008 מסמנים שפיות חלקית. האמנם? הפעם האחרונה שרכישות "אן פרימייר" הניבו כסף גדול באמת היו אלו של בציר 2003, שסימן את הנקודה בה החלו המחירים לנסוק. שילוב של כלכלה בועתית והכרה במינוריות של הכמויות של יינות בורדו הגדולים הזניקו את המחירים לשמיים, והאמת היא שהם עדיין לא חזרו לחלוטין משם. מה שנראה כרגע כמחירי רצפה הוא בעצם חזרה פחות או יותר מדוייקת למחירי 2004, שכבר אז הוציאו לא מעט קונים ממעגל הרוכשים, אבל הכניסו הרבה אנשי "כסף חדש" פנימה.

אז האם המחיר כרגע יקר או לא - אחרים יחליטו, אבל השאלה העקרונית נשאלת בכל פעם מחדש, והיא רלוונטית במידת מה גם לגבי יינות ישראליים: לקנות או לא לקנול יין עתידי? ניסיתי לגבש "רשימת בדיקה" שעשויה לסייע בהחלטה. הדגשה - נקודת המבט כאן היא של קנייה לצריכה עצמית, לא להשקעה. הערה נוספת - בישראל לא קל לקנות יינות עולם ברכישה מוקדמת, פשוט כי אין מי שיציע  אותם לנו על בסיס קבוע (יש את הקמפיינים ההוגנים של דרך היין לבורדו, אבל זה כמעט הכל). אפשר לקנות בחו"ל, לאחסן ולייבא את היין בצורה חוקית לצריכה אישית, תוך תשלום של כל המיסים כמקובל. זה מייקר את העסק. האם זה עדיין כדאי? שוב, יחליט כל אחד לעצמו, אבל זה אפשרי. אז מתי כדאי לקנות יין ברכישה מוקדמת?
כמעט כרגיל - אחד מהשלישייה הפותחת של בורדו 2008

1) קנו  Futures  אם אתם חושבים שיין מסויים זול באופן משמעותי מיינות דומים שנותנים לכם הנאה דומה.
כשמגיע בציר טוב מאזור אהוב - זה הזמן למלא את המרתף, בתנאי שמוצאים מספיק יין במחירים נכונים, מה שכרגע נראה כאפשרי בהחלט, לפחות תיאורטית. תמיד עדיף לקנות שם בינוני משנה טובה מאשר שם גדול יותר משנה בינונית. בורדו 2008 מסתמן כבציר של הבתים הגדולים, פחות עקבי בבתים הקטנים. זה ממש לא מזכיר את 2000, שם כל מה שנקנה - פגע בול, אבל יש עוד אזורים בעולם. בשאטונף אפשר למצוא קצת הצעות אן פרימר, ולעיתים גם בבורגון. ישנם גם יבואנים מקומיים שמציעים חלק מהמבחר שלהם במכירה מוקדמת - שוב, פרמטר עיקרי יהיה לבחון את המחיר ביחס לאלטרנטיבות.

2) קנו יין עתידי כדי להבטיח גישה ליינות נדירים ומבוקשים.
טוב, כל העולם יודע את זה, אז למי עזרתי... ובכל זאת. אם מישהו מרגיש חובה להיות הבעלים של לאטור 2008 - ההיסטוריה מוכיחה כי המחיר הזול ביותר לאורך זמן שולם ע"י קוני ה-En Primeur. לא שאי אפשר בלי פטרוס או אוזון, אבל מי שחייב..... מדד ה-Live Ex המפורסם מספר פחות או יותר סיפור דומה, למרות שכוחו ככלי היסטורי מוגבל הרבה יותר. בואו נלך לישראל: איזה יין אתם מכירים שאי אפשר יהיה להשיג יותר (באותו מחיר) אחרי יציאתו לשוק? הקנדידטים מעטים, ולמעט קצרין אדום אני לא מכיר אף יין נוסף, אולי יהיה זה הקסטל GV, אולי הספיישל רזרב של מרגלית. זהו, בערך.

3) יין עתידי מאפשר לרכוש יין בפורמטים לא סטנדרטיים.
נקודה מצויינת, שאפשרית כסטנדרט בבורדו, ואני מניח שגם בישראל נוכל לבקש מיצרן כזה או אחר שאנו אוהבים במיוחד לבקבק עבורנו פורמטים גדולים, אם ניזכר בכך מוקדם מספיק. נולד בשעה טובה ילד או נכד? חושבים על משהו לחתונת הכסף? פורמט גדול של יין ענק יעשה את העבודה, גם אם נחכה עשור או שניים. במכירה מוקדמת הסיכוי להגיע לפורמט כזה גדול פי כמה מאשר עשר שנים מאוחר יותר.

4) אבטחת איכות.
כשקונים יין ברגע היציאה, "יד ראשונה" ללא טילטולים, הובלה בעייתית או איחסון לקוי - יודעים שיש חומר שיכול להשתמר בצורתו המיטבית. כמובן שזה עדיין לא תעודת ביטוח ליישון מוצלח של יין, אבל זו נקודת התחלה טובה. כשהגענו ליקב מקומי, העמסנו מהמרתף הצונן ארגז - וממנו למקרר הביתי, ובכן - חסכנו לעצמנו הרבה פיקפוקים וסימני שאלה בעתיד. אגב, גם מחו"ל אפשר להביא יין בתנאים יחסית טובים, אם כי רק בחלק מאוד נקודתי ומצומצם של השנה - חצי דצמבר, ינואר ופברואר. בערך.


עדיין "עושה השוק" הגדול מכולם.
רוברט פרקר.

ומדוע נימנע מלרכוש יין עתידי?
1) לא תמיד האיכות התיאורטית מגיעה לידי מימוש בבקבוק. נכון, הייננים של היום כבר מיומנים ומדוייקים יותר, אבל כבר חזיתי ביותר מיין אחד שעתידו הזוהר קרס לתוך הבקבוק הסופי.

2) למי יש סבלנות להמתין? לא לכל אחד, ולא תמיד אפשר לקנות יין עתידי בכמויות קטנות מארגז של תריסר. אפשר להתחלק, אבל לפעמים נוצרות בעיות אחרות.

3) ה"הייפ" סביב היינות העתידיים משכיח מאיתנו שיש יינות לא פחות טובים, מוכנים יותר לשתייה, ולעיתים לא יותר יקרים. למשל - בורדו 2001 או 2002 לא בהכרח פחות איכותיים מאשר 2008 הנמכר כעת, הם לא בהכרח יקרים יותר, וללא ספק זמינים יותר לשתייה. אז למה לטרוח?

4) הנסיון מוכיח כי איש אינו יודע לנבא את העתיד, אבל העתיד תמיד מביא איתו עוד ועוד (והרבה) יין טוב. אז נא לא להצטער על מה שלא קנינו.


יש גם כשלונות.
לייבסיטי - בניית אתרים