שמפניה לארמנדייה ברנייה
                 

 

Larmandier-Bernier Brut Latitude  1er Cru N.V
פייר שינה את השם, שהולך עם היקב מאז שנות ה-70, אבל גם את הקונספט של היין.
השמפניה הזו מורכבת משרדונה שמגיע בלעדית מכרמי הכפר Vertus, אולי "כרם הבית" של פייר. הפינו נואר יצא בעצם מהבלנד ומהשמפניה בכלל, והוא כעת נמצא אך ורק ברוזה המצויין וב"קוטו שמפנואז" - פינו זני תואם בורגון. בלב ה"לאטיטיוד"ינמצאים ענבי בציר 2009, שמקבלים חיזוק מהאגפים בדמות בצירי 2004-8 שמהווים כשליש מהבלנד. אני לא מכיר באזור "שמפניה כניסה" עם רמת דוסאז' של 5 גרם לליטר. אם נרצה לדייק, הרי ששמפניה זו רשאית להקרא בשם "אקסטרא ברוט".
כמו בכל שמפניות היקב, גם כאן התסיסה נעשית עם שמרים טבעיים בלבד – פייר טוען כי מכיוון שהוא אינו מרסס השמרים הטבעיים מספיק בריאים כדי לעשות את העבודה. בעוד התסיסה של יין הבציר נעשית רובה במיכלי נירוסטה, היין הישן נשמר בעץ, לרוב בחביות גדולות, כסוג של סולרה. כל היינות של היקב עוברים תסיסה מלולקטית ספונטנית – וגם שמפניה זו אינה יוצאת דופן.
התחושה הכללית על החיך רכה ונעימה, נינוחה יחסית לדוסאז' הנמוך, ומאוד פירותית. שמפניה יוצאת דופן ברעננותה החדה והממוקדת.
 
דבר המבקרים:
Stephen Tanzer - 90/100: "This boasts impressive depth, focus and persistence..."i

 
Larmandier-Bernier Brut Blanc de Blancs 1er Cru, N.V
הערה: השם משתנה, ומהמשלוח הבא נדבר על "לונגטיטיוד", שמורכב מאותן חלקות פחות או יותר כמו הב.ד.ב.
100% שרדונה שרובו מגיע מכפרי הגרנד קרו Cramant, Avize, Oger   וחלקו מהכפר Vertus. השמפניה מבוססת על בציר 2008  עם תוספת של 2004-5 (כ-40%). פייר מוריד בעקביות את הדוסאז' גם בשמפניה זו, ורמת הסוכר כאן היא 5 גרם לליטר. הוא אינו רואה בדוסאז' אויב, ובכל זאת כאן שואפים למזער את השימוש בו, כדי להראות את היופי של הטרואר. קשה לי לראות בלאן דה בלאן שיכול להאפיל על שמפניה זו: היא עשירה ורחבה מצד אחד, צלולה, אינטנסיבית ובעלת עוצמה חודרת מצד שני, ובסך הכל היא מהווה ביטוי מקסים לייחודיות קסומה במחוז שמפניה. פירותיות עשירה על האף, פרחוניות, עושר ונפח שמורגשים עמוק לתוך הסיום. שמפניה רעננה להפליא.

דבר המבקרים:
 Galloni for WA - 91/100: "Elegance personified... A finish which is incredibly elegant and refined. Simply put, this is gorgeous juice…"i

 

 

  Larmandier-Bernier “Terre de Vertus,” N.V ♥

שלושה "בלבדים" בבקבוק אחד: כפר בודד (Vertus), זן בודד (שרדונה) ובציר אחד
(2008). היין הישן ביקב לארמנדייה מוחזק רובו בחביות עץ גדולות. המיץ שמיועד לשמפניה הזו תסס בחלקו הגדול בחביות הללו, תסיסה ספונטנית וטבעית. אפשר להוסיף עוד "בלבד" אחד לרשימה – אין דוסאז'. פייר וסופי בוצרים את הענבים משני כרמים בכפר שנמצאים באמצע מדרון דרומי. הבשלות מספיק טובה כדי שאפשר יהיה לשמר את האופי של השמפניה מהתחלה עד הסוף, אומרת סופי.
.
מישהו אמר מינרליות ולא קבל? הנה ההזדמנות לכל חובבי שאבלי, לטעום משהו ברמה ובריכוז של גרנד קרו. אין תחושת עץ, אין דוסאז', והתוצאה מרשימה. החמיצות קיימת אך היא לא חדה מדי, השמפניה מרגישה בתחילה קלה ומרעננת, אבל יש לה נוכחות ממוקדת על החיך וסיום שהופך יותר ויותר "שמן" ורחב. "היין הזה נמצא הרבה מעל כל שמפניה של השמות הגדולים בקטגוריית המחיר שלו", כותב Matthew Jukes, "וגם שאר ההיצע - מהמם".

דבר המבקרים:
93/100 – Galloni for WA: Focused personality, with notable energy and freshness to spare on the finish. I found it hard to move on to the next wine. In a word: awesome. "

 

שלושת יינות ה"וינטייג' " של לארמנדייה ברנייה צריכים זמן כדי להתבגר ולהיפתח. זו אולי הביקורת היחידה שאפשר להשמיע כלפיהם בקונטקסט של שמפניה, שלרוב מגיעה למדף מוכנה לחלוטין לשתיה.
אז הורטו - מוכן ומענג. הקרמנט ייהנה מעוד שנה בבקבוק, וכך גם הרוזה. אבל כשזה יגיע - אלה מהיינות המענגים ביותר שיש לחבל שמפן להציע.
(מרץ 2011)

 

 

 

 

איך יודעים מתי בוקבקו השמפניות ומאיזה בציר הן?
אצל פייר הדבר כתוב בחריטת לייזר קשה לקריאה, בחלק התחתון של הבקבוק, ליד התוית, על בסיס הבקבוק. שווה לדעת.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Larmandier-Bernier Cramant Grand Cru VV Extra. Brut
♥ ♥

גם כאן מתקיים שילוש של יחידנות טהרנית: זן אחד - שרדונה, בציר בודד - 2005, וכפר יחיד – Cramant. החלקה סמוכה לזו של ג'ימונה – זוכרים, הם בני דודים, וכאן הגפנים בנות 44 שנה ויותר – הבוגרות ביותר בנות 77! הן נהנות ממפנה דרום מזרחי, על מדרון הגבעות של קראמאן, מה שמעניק להן חשיפה מקסימלית לשמש. שם המשחק בשמפניה הזו הוא "מורכבות". היין תסס בחביות עץ גדולות ועבר תסיסה מלולקטית. הרבה ריחות של תפוז ואגס, פרחוניות מעודנת ותחושה שמנתית על החיך. זו שמפניה רחבה, ארוכה, מבנה מרשים ולמרות העוצמות היחסיות – היא אלגנטית להפליא. הדוסאז' מינימליסטי להפליא – 2 גרם לליטר. רצוי ליישן את השמפניה הזו עוד שנתיים כדי לקבל עוד מעט נפח ועידון, ואפשר ליישנה לעשור או שניים. טעמנו את היין של 1996 – אין מילים. גרנד קרו בכל אספקט.

דבר המבקרים:
 Galloni for WA - 93/100: "The wine’s richness has been achieved while maintaining superb precision and elegance. It’s all here in this gorgeous, captivating old-vine Champagne
 

 
Larmandier-Bernier Brut Rose de Saignee ♥ ♥
רוזה שונה מכל מה שמקובל בשמפן. Vertus, כזכור, היה כפר שהתבסס על פינו נואר. ללארמנדייה נשארו לא מעט כרמים מהם הוא מכין פינו נואר זני מרתק. אחרי יומיים של השרייה על הקליפות "קוצר" פייר כמות מהנוזל שקבל כבר צבע יפה וטעם ייחודי. מה שנשאר במיכל הופך לפינו, הנוזל שנלקח הופך לשמפניית רוזה, אחת הטובות בכל שמפן וללא ספק הייחודית מביניהן. שמפן בנויה על אלגנטיות, וכאן היא משולבת בעוצמה של בורגונדי גרנד קרו משנה טובה, עם צבע עמוק ומרשים בהרבה מכל שמפניה מקבילה. "השנה אין לי, בשנה הבאה אשמור לך קצת", הבטיח לי פייר בפגישתנו הראשונה. השנה הבאה הגיעה ועימה כמה בקבוקים מאחד מיינות שמפניה המדהימים של האזור. בציר 2009, 100% פינו נואר וכמובן דוסאז' ברצפה (3 גרם לליטר). חוויה יוצאת דופן.

דבר המבקרים:
96/100 – Galloni for WA: "One of the most profound wines I encountered in my tastings…A powerful wine….totally seductive wine…Awesome richness and vibrancy….Like all of the world’s great wines, this is a bottle that creates its own occasion."
 

 

לייבסיטי - בניית אתרים