דף הבית >> צרות גדולות לענקי שמפניה.
 אוגוסט 2007

"מואה שנדון נתקלת בבעיות אספקה חמורות", כך מדווח הדקנטר. השאלה איננה האם זה נכון. אין ספק כי זה נכון. השאלה המעניינת היא מדוע זה קורה דווקא עכשיו.

הנה כמה עובדות מעניינות, שיכולות לסייע ולשפוך אור על התעלומה.
 - בשמפיין ישנם יותר מ-19,000 בעלי כרמים. מתוכם, רק 15,000 מטפלים בהם בפועל.
 - מוך אותם 15,000, רק מעט יותר מ-5,000 מוכרים שמפניה, תחת יותר מ-7,300 מותגים.
 - אותם מגדלים מחזיקים ב-88% מהקרקע באזור AC שמפיין. ואולם, הם אחראים רק ל-12% מהמכירות, או 29% אם מביאים בחשבון את הקואופרטיבים השונים (לא בדיוק יקבי כרמל, פרוט בהמשך).
 - מכיוון שכך, על המגדלים למכור כשני שלישים מתוצרתם לבתים הגדולים, אם הללו רוצים לשמור על הקפי הייצור שלהם.

אם כך, חלק מהתעלומה נפתרה. הבתים הגדולים הם מה שאנחנו אוהבים לכנות "נגוסיאנטים", והם קונים ענבים פחות או יותר מכל הבא ליד. שימו לב לתווית, אפילו לזו של דום פריניון או של קריסטל. רשום עליהן באותיות הכי קטנות שאפשר NM, כלומר  Negociant Manipulant.

 - ישנם 3,453 מותגים רשומים ששייכים ל-2,316 מגדלים שמייצרים שמפניה בעצמם, מענבים שהם עצמם מגדלים. על התוויות של היינות הללו רשום RM, מן הסתם באותיות מעט יותר גדולות. Recolant-Manipulant.
 - בנוסף, ישנם עוד 3,853 מותגים ששייכים ל-2,738 יצרנים שמאוגדים באגודות שיתופיות. תמורת חלק מתנובתם, הם מקבלים שמפניה מוכנה, ויכולים למכור אותה תחת מותג שלהם. כמובן, שיכולים להיות עוד עשרות מותגים שמכילים משקה זהה לחלוטין - את זאת לא נדע לעולם. חפשו על הבקבוקים את הסימון RC.
 - המגדלים נהנים מהטבות מס מול הפירמות הגדולות, הנגוסיאנטים. ואולם, אסורה עליהם קניית ענבים. שיעור הגידול שלהם מוגבל לחלוטין - על ידי מה שהכרמים שברשותם יכולים להניב.

הנה חלק מפתרון התעלומה: המגדלים מוכרים פחות ופחות סחורה לבתים הגדולים, פשוט כיוון שהם מייצרים יותר ויותר יין לעצמם.

 - יחד עם זאת, למגדלים מותר לרכוש עד 5% ענבים מסך הכמות שהם בוצרים. הכוונה היתה לאפשר למגדלי שרדונה לרכוש ענבי פינו נואר כדי לייצר יינות רוזה. כיום, אין בודקים יותר בציציות הללו, וכל מגדל רשאי לקנות מה שהוא רוצה, אבל כאמור - לא כמה שהוא רוצה.

אז מה עושים? האמת, שלבתים הגדולים מתעוררת בעיה גדולה. כמו החברים שלנו מיקב תבור, המגדלים מתחילים להבין שנחמד להיות מגדל, אבל משתלם יותר להיות יצרן. מכיוון שאין כרמים למכירה, יש רק פיתרון אחד אפשרי, ואגב, LVMH, חברת המותגים הענקית שבבעלותה גם Moet - Chandon, כבר נקטה בו בעבר. לפני כמה שנים, היא רכשה את הבעלות על בתי השמפניה Lanson ו-Pommery, ואחר כך מכרה אותם בחזרה - את המלאי, הציוד, המבנים, היקבים, האחוזות והטירות. אבל לא את הכרמים. הללו נשארו רכוש מואה-שנדון. .. וגם זה כבר לא מספיק.

 

 

לייבסיטי - בניית אתרים