דף הבית >> עולם היין - אוסטריה! >> ארכיון >> 10 היינות הישראליים המצטיינים של 2006.
 

 

 

 

 

דצמבר 2006

סקירה שנתית של יינות ישראל ובחירת עשרת הבקבוקים המצטיינים הופכת להיות משימה לא קלה. בעבר – ובמקרה זה העבר פירושו 5 שנים אחורה, היה מספיק לעיין בטעימת הקברנה ולשלוף ממנה 8 מתוך 10 המצטיינים. עכשיו, הדברים מורכבים יותר, וטוב שכך. ההיצע הגובר של זנים חדשים ותחילת הבידול האזורי של יקבי הארץ עושים את המשימה למהנה, מורכבת ומרתקת פי כמה. מצד שני, אי אפשר להנפיק רשימה ולהסתפק במשיכת כתפיים אדישה בבחינת "זה מה שיש". איכות היין היא תנאי חשוב והכרחי להכללתו ברשימה, אבל היא בהחלט אינה תנאי מספיק. היינות הנבחרים חייבים לספר עוד משהו, להיות חלק ממשהו גדול יותר ולעשות צעד במסע הארוך של כלל התעשיה במעלה סולם האיכות. כך למשל, לשיטתי יין "קטן" כמו ברקן קלאסיק פינוטאז' 2004 ייכנס לרשימה הרבה לפני ירדן "Late Harvest" למשל. למרות שאיכותו המוחלטת של האחרון אינה מוטלת בספק, תרומתו של היין הראשון לתעשייה, בראייה רחבה, גדולה הרבה יותר. טוב, מספיק לדבר. לדרך. היינות מוצגים לפי סדר אקראי, כשהשנה לא נבחר אף יין כ"יין השנה". פירוט נרחב כולל נימוקי הבחירה ניתן למצוא בגליון דצמבר של "על השולחן".

1) קסטל גרנד וין 2003.

2) מרגלית מרלו 2004. 
 
3) קלו דה גת סירה הראל 2004

4) פלם קברנה סוביניון רזרב 2004

5) יקבי הגולן סוביניון בלאן ירדן 2005.

6) כרמל גוורצטרמינר "כרם" שעל 2004

7) ויתקין קריניאן 2004

8) רקנאטי פטיט סירה-זינפנדל רזרב 2004

9) בנימינה סדרת אבני החושן, אודם 2003.

10) ברקן אלטיטיוד 720 2003

ציון לשבח מגיע לשתי סדרות שעשו השנה חיל. הראשונה היא סדרת קלאסיק לבית ברקן, שמצליחה להעניק תמורה מרשימה בתמחור צנוע והגון. גדולתה הנוספת של הסדרה היא קירוב קהלים חדשים ליינות זניים שאינם קברנה-מרלו-שרדונה. הסדרה מציעה גם פינו נואר, רוזה ובעיקר פינוטאז' מרשים, והצטיינותה בטעימת הסדרות המקיפה שערכנו העניקה לה חותם איכות נוסף. אלו בדיוק היינות שירחיבו את מעגל צרכני היין – ונראה כי בברקן-סגל הבינו את זה מהר מכולם, ראה את הפיוז'ן של שנה שעברה.

סדרה נוספת שראויה לכל מחמאה, ובדיוק מאותן סיבות, היא הסדרה האזורית של יקבי כרמל. לצד כל "החשודים העיקריים" מציעים לנו יקבי כרמל גם פטיט סירה, קריניאן, קברנה פרנק, ריזלינג – וכולם יינות עשירים, מרוכזים, עשויים היטב, ובמחיר נוח ותחרותי, שאין ספק שגורם למתחרים לכאבי ראש לא קלים. יתרון הפריסה והגודל של כרמל בא לידי ביטוי בסדרה הזו – ונותר רק לקוות שאיבחת איבצן לא תרד עליה.

לייבסיטי - בניית אתרים