דף הבית >> עולם היין - אוסטריה! >> ארכיון >> יינות דפוקים, טעימה מדהימה.
  
איתי להט, ברקן.
יודע להכין גם יינות דפוקים.

מאי 2007

אין לי מושג כמה יינות טעמתי בארוע שארגנו אנשי יקב "שורק", בהנחיית איתי להט, איש ברקן. אין מחלוקת שאף אחד מהיינות הללו לא היה תקיןי, למעשה אף לא אחד מהם היה ראוי לשתיה. ובכל זאת, היתה זו הטעימה המרתקת ביותר שזכורה לי מזה זמן רב.
הערב הוקדש  לטעימת יינות פגומים. חלקם - דפקטים בייצור, חלקם - נפגעו משיני הזמן, ורובם - פרי קילקול מכוון של צמד הייננים, איתי להט וניר שחם.
"לימוד תיאורטי זה דבר חשוב", אומר איתי, "והרחה של קפסולות בהחלט יכולה לסייע. אבל אין כמו הדבר האמיתי - איתור פגמים מבעד שלל הארומות שמצויות בבקבוק היין זה כבר סיפור אחר לגמרי".

אז איך זה עובד? צמד הייננים הכין כמה סיבובי טעימה, כשבכל סבב מודגש פגם אחר ביין, בריכוזים הולכים וגדלים. זיהוי חומצה נדיפה בריכוז קטן דורש מיומנות ונסיון, אבל בריכוז גבוה הפגם בולט למרחוק וקל לבידוד ולזיהוי חד משמעי. בצורה הזו קל להדגים ולהכיר את הריחות הבעייתיים, מה גם שבריכוזים מסויימים הם אינם מוגדרים ע"פ החוק כפסולים! הרחנו חומצה נדיפה, למדנו על אסתרים, דגמנו יין מחומצן, ברטי ואפילו הרחנו מוכה עובש, ועוד. שלוש שעות חלפו ביעף, אף לא יין אחד הוגדר כמהנה - ובסך הכל, היה זה אחד מהערבים המרתקים שאני זוכר, וחובה להודות כי למרות הכל - למדתי דבר או שניים. סיומו של הערב הוקדש למבחן מסכם - "מעניין כמה הייתם אתם, העיתונאים, מקבלים במבחן הזה", לחש לי אחד המשתתפים.

בקיצור, יש מצב ל"שידור חוזר" של הטעימה, ומי שמעוניין - נא לפנות במסרים, נראה אם נצליח לארגן קבוצה. אישית, אשמח לחדד את כישוריי שוב. לא זול - ושווה כל אגורה.

                                                                                            

לייבסיטי - בניית אתרים